Kategorie novinek
Vyhlášena čtvrtá veřejná soutěž v programu Epsilon
08.03.2018Prostřednictvím Technologické agentury České republiky (TA ČR) mohou podniky žádat o podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v programu Epsilon. 28. února 2018 byla vyhlášena čtvrtá veřejná soutěž. Zaměřuje se na podporu prioritních výzkumných projektů, jmenovitě zejména Průmysl 4.0 a autonomní mobilitu.
Termíny
Žádosti o podporu se přijímají elektronicky od 1. března 2018 do 12. dubna 2018. Projektové práce je možné zahájit nejdříve 1. října 2018 a nejpozději 1. března 2019. Projekt musí být ukončen nejpozději do 48 měsíců od zahájení projektových prací, avšak nejpozději do 28. února 2023.
Výše podpory
Procentuální výše podpory se odvíjí od velikosti podniku. U velkých podniků se v případě experimentálního vývoje poskytuje podpora až do výše 25 % a v případě aplikovaného výzkumu až do výše 50 % způsobilých výdajů. Při doložení účinné spolupráce mezi dvěma nezávislými podniky je možné míru podpory navýšit v obou případech o dalších 15 %. Agentura předpokládá, že za období 2018 – 2019 bude mezi příjemce rozděleno 500 mil. Kč.
Podporované aktivity
V rámci projektu budou podporovány např. následující aktivity:
- podpora technologií v oblasti automobilového průmyslu,
- podpora výzkumu a vývoje v oblasti baterií,
- rozvoj nových přelomových technologií a dosažení nových užitných vlastností produktů s využitím nových poznatků v oblasti chemie,
- návrh optimálních rámcových podmínek pro vytvoření nových provozních a inovativních technologických modelů a modelů mobility dopravních společností nebo provozovatelů dopravních sítí,
- pokročilé technologie pro automatizaci, digitalizaci a datově propojené systémy pro účinnější a bezpečnější dopravu,
- inovace a optimalizace technologií pro systém recyklace kontaktních a jiných zateplovacích systémů.
Výstupy projektu musí splňovat jednu z definovaných forem
- průmyslový vzor,
- užitkový vzor,
- prototyp,
- funkční vzorek,
- léčebný postup,
- památkový postup,
- software,
- poloprovoz,
- ověřená technologie,
- jiné
Mezi způsobilé výdaje projektů bude možné zařadit tyto položky
1) Přímé náklady
- osobní mzdové náklady výzkumných pracovníků
- náklady na ochranu duševního vlastnictví
- provozní náklady a další
2) Nepřímé náklady
- náklady vzniklé v přímé souvislosti s projektovými pracemi
Další podmínky pro získání podpory
Aktuální veřejná soutěž zavádí roli tzv. aplikačního garanta. Aplikační garant je právnická nebo fyzická osoba se sídlem v České republice, která musí doložit zájem o budoucí odběr výsledných produktů projektu a jejich uplatnění v praxi. Každý projekt musí mít v projektovém návrhu nejméně jednoho aplikačního garanta.
další novinky v kategorii: Účetnictví
Nezveřejnění účetních závěrek může vyjít účetní jednotky příliš draho
18.05.2022
Spousta podnikatelů má svou účetní závěrku za rok 2021 hotovou a své daňové přiznání podané. Tímto ale povinnost účetní jednotky nekončí. Jaký je termín pro zveřejnění účetní závěrky do sbírky listin a jaké sankce mohou účetní jednotky za nesplnění povinnosti očekávat?
Informace k protikrizovému balíčku MF
01.07.2020
Dnem 1. 7. 2020 nabývá účinnosti zákon č. 299/2020 Sb., kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2 a zákon č. 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2, ve znění pozdějších předpisů.
Sdělení MF k prohlášení Výboru evropských orgánů pro dohled nad auditem (Committee of European Auditing Oversight Bodies - CEAOB
02.04.2020
Pandemie COVID-19 v důsledcích ovlivní mnohé společnosti. Ovlivní jejich činnost, finanční situaci, ekonomickou schopnost i budoucí vývoj. V účetnictví, které v peněžním vyjádření zaznamenává informace o hospodářských jevech společnosti, se dopady pandemie COVID-19 u mnohých společností bezpochyby projevily nebo projeví. Vykazování finančních i nefinančních informací, které z účetnictví vychází, nabývají ve světle aktuální situace na významu. Neméně významným je za daných okolností i bezvadný audit finančních i nefinančních informací.
Vláda pozastavila EET. Nebude platit během nouzového stavu a tři měsíce poté
23.03.2020
Vláda dnes jednomyslně schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována, řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh, který je třeba upravit zákonem, v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání.
Ministerstvo financí předkládá návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví
18.11.2019
Do mezirezortního připomínkového řízení míří návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví z dílny Ministerstva financí.