Kategorie novinek
Daňové dopady u stravování jako zaměstnanecký benefit
24.10.2019V současné době, kdy je nízká nezaměstnanost a v mnoha oborech nedostatek kvalifikovaných pracovníků, je nutné investovat do udržení svých kvalitních zaměstnanců. Zaměstnavatelé mají kromě odpovídajícího mzdového ohodnocení mnoho dalších možností, jak své zaměstnance motivovat a dlouhodobě si je udržet ve své firmě. Tyto zaměstnanecké benefity musí poskytovatel ošetřit kolektivní či individuální smlouvou nebo interním předpisem. Tyto motivační prvky často bývají pro zaměstnance i zaměstnavatele daňově či jinak zvýhodněné. V následujícím článku budou rozebrány daňové dopady u nejčastějšího benefitu, kterým je stravné.
Poukázky na stravování (tzv. stravenky)
Pro zaměstnance je jakákoliv hodnota stravování poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem ke spotřebě na pracovišti nebo v rámci závodního stravování zajišťovaného prostřednictvím jiných subjektů (např. stravenky) příjmem osvobozeným od daně z příjmů ze závislé činnosti , který nevstupuje do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.
Vlastní stravovací zařízení
Jako daňově uznatelné lze v tomto případě posoudit
všechny výdaje (náklady) na provoz tohoto stravovacího
zařízení což zahrnuje mzdy personálu, povinné pojistné, spotřeba
energie, nákup vybavení, daňové odpisy, opravy atd.
S výjimkou hodnoty potravin lze uznat jako daňově uznatelné. Pokud si zaměstnanci
na stravování přispívají, lze daňově neuznatelné náklady
(hodnotu potravin) snížit o tyto příspěvky zaměstnanců.
Nutnou podmínkou pro možnost uplatnění nároku na odpočet DPH z nákladů
souvisejících s poskytnutím stravování je příspěvek zaměstnance, za stravovací službu poskytnutou zaměstnavatelem. Za tuto službu zaměstnanci hradí částku, která je nižší než náklady na tuto službu, a tato služba podléhá snížené sazbě DPH 15 %. Jelikož zde existuje přímá vazba mezi přijatou úplatou
(příspěvkem zaměstnanců) a vynaloženými náklady, má u těchto nákladů zaměstnavatel nárok na plný odpočet DPH na vstupu.
Stravování prostřednictví jinými subjekty
Příspěvek zaměstnavatele na stravování v jiném stravovacím zařízení, kdy zaměstnavatel hradí část ceny stravovací služby, nezakládá u zaměstnavatele nárok na odpočet DPH na vstupu. Maximální výše stravného je každý
rok aktualizována vyhláškou, vydanou od Ministerstva
práce a sociálních věcí. Za cenu jídla se považuje hodnota
stravenky včetně poplatku za zprostředkování.
Prostřednictvím stravenek zaměstnavatel zaměstnanci zvýší reálný příjem , který nepodléhá zdanění ani jiným odvodům . Příspěvek na stravování je pro zaměstnavatele Dle § 24/2/j)4 ZDP daňově uznatelným nákladem od 55% až do výše 70 % maximálního tuzemského stravného při pracovních cestách , které pro rok 2019 jsou:
Nárok na stravenku má zaměstnanec, který je v práci déle než 3hodiny a k různým překážkám v práci se již nepřihlíží. Pokud je směna delší než 11 hodin, zaměstnanci vzniká nárok na druhé jídlo
Příspěvek je neuznatelný tehdy, kdy je během směny zaměstnanec vyslán na pracovní cestu a během směny mu vznikne nárok na stravné.
Maximální výše stravného je každý rok aktualizována vyhláškou, vydanou od Ministerstva práce a sociálních věcí. Za cenu jídla se považuje hodnota stravenky včetně poplatku za zprostředkování.
další novinky v kategorii: Daň z příjmů
Paušální daň pro živnostníky
17.01.2021
Finanční správa již spustila příjem oznámení o vstupu k paušální dani. Přihlásit se mohou ty OSVČ, které jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do 1 mil. Kč.
Finanční zpravodaj číslo 5/2021
17.01.2021
8.Rozhodnutí o prominutí daně z příjmů z důvodu mimořádné události
Finanční správa začíná přijímat oznámení o vstupu k paušální dani
04.01.2021
Finanční správa spustila v pondělí 7. prosince 2020 příjem oznámení o vstupu do paušálního režimu daně. K paušální dani se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, kteří jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do 1 mil. Kč. Termín podání oznámení je do pondělí 11. ledna 2021.
Paušální daň pro živnostníky
30.12.2020
Finanční správa již spustila příjem oznámení o vstupu k paušální dani. Přihlásit se mohou ty OSVČ, které jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do 1 mil. Kč. Stačí nejdéle do 11. ledna 2021 odevzdat místně příslušnému finančnímu úřadu vyplněný jednoduchý formulář, a to datovou schránkou, poštou nebo na podatelně úřadu.
Jeden odvod, bez kontrol a bez papírování. Paušální daň pro živnostníky už od ledna 2021
30.11.2020
Senát dnes schválil návrh Ministerstva financí na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ. Limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu je ve výši 1 milion Kč. Senátoři k návrhu připojili technickou úpravou v rozpočtovém určení daní. Poslanci o paušální dani rozhodnou na začátku prosince.