Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Poslanci odmítli prodloužení lhůty pro podání elektronických přiznání

08.03.2019

Návrh Pirátů na prodloužení lhůty pro podání elektronického daňového přiznání o jeden měsíc Sněmovnou neprošel.

Návrh, jež pojednával o prodloužení lhůty pro podání elektronického daňového přiznání o jeden měsíc, měl poplatníky motivovat, aby při podávání přiznání upřednostnili online způsob. S návrhem již dříve nesouhlasila vláda.

„Mnoho poplatníků daně má problém zkompletovat všechny potřebné doklady pro vyplnění daňového přiznání v aktuální tříměsíční lhůtě, která je nejkratší v zemích EU. Náš návrh po vzoru jiných evropských zemí motivuje k podání elektronického daňového přiznání, které uleví úřadům. Ty jsou každoročně na přelomu března a dubna zavalené tunami papíru,“ uvedl už dříve Tomáš Martínek hlavní výhody pirátského návrhu.

Piráti předložili tento návrh již jako pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, sněmovní většina ho ale loni v prosinci odmítla. Senát ho však ve svém pozměňovacím návrhu doporučil do balíčku opět vložit. Sněmovna o tom rozhodne v příštím týdnu.

Finance budou mít lepší návrh

Ministryně financí Alena Schillerová je toho názoru, že jde o velký zásah do systému, který bude mít dopady například na placení daní nebo jejich vymáhání. Uvedla také, ministerstvo financí připravuje legislativu k online finančnímu úřadu, kterou chce do legislativního procesu vložit v polovině roku. Podle jejích slov bude tento návrh lepší.

Návrh se dočkal podpory od daňových poradců

Pirátský návrh podporuje Komora daňových poradců ČR (KDP ČR). „Návrh v prvé řadě pozitivně motivuje poplatníky k elektronické komunikaci se správcem daně, což jako Komora dlouhodobě podporujeme,“ uvedl již dříve člen Prezidia KDP ČR Jiří Nesrovnal a vedoucí Sekce správa daní a poplatků Tomáš Hajdušek dodává: „Kromě toho uvedený návrh odstraňuje mnohé výkladové nejasnosti, které v současné době v oblasti lhůt pro podávání přiznání zbytečně komplikují správu daní a přinášejí nejistotu pro poplatníky.“
další novinky v kategorii: Daň z příjmů

Podat daňová přiznání osobně tam, kde není finanční úřad? Žádný problém
19.03.2019
Daňové přiznání je možné podat osobně i v obcích, kde finanční úřady chybí. Za poplatníky vyráží samotní zaměstnanci finanční správy.


Daňové zvýhodnění na dítě: Kdy je dítě považováno za vyživované?
15.03.2019
Poplatník může ve svém daňovém přiznání využít daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Připomeňte si však, za jakých podmínek je dítě považováno za vyživované.


Vyplňujete daňové přiznání? Ujistěte se, zda se vás netýkají zálohy na daň
15.03.2019
Koho se týká povinnost hradit zálohy na daň a dokdy je nutné zálohy uhradit?


Výhody i nevýhody podání daňového přiznání zaměstnancem
12.03.2019
Kdo nevyužil roční zúčtování u zaměstnavatele, může (v některých případech musí) podat daňové přiznání. Kupodivu, ne vždy je tento krok výhodný.


Finanční správa přináší souhrn nejčastějších chyb v daňových přiznáních
08.03.2019
Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen necelý měsíc a přiznání k dnešnímu dni zatím odevzdalo zhruba 15 % fyzických osob. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Přelomový rozsudek Ústavního soudu – plátci DPH mají právo na vrácení nesporné části nadměrného odpočtu
Ústavní soud („ÚS“) ve svém dalším přelomovém rozsudku v oblasti daní rozhodl ve prospěch plátců DPH. ÚS řešil aktuálně čím dál častější spor mezi plátci DPH a finančním úřadem, kde správce daně zadržuje celý nárok na odpočet společnosti v situaci, kdy zpochybňuje pouze některá plnění a ostatní považuje za nesporná. ÚS ve svém rozsudku také zmiňuje limity pro správce daně při takových kontrolách.

Poslanecká sněmovna opět schválila daňový balíček Ministerstva financí
Poslanecká sněmovna dne 12.3.2019 na jednání schválila návrh zákona z dílny Ministerstva financí, kterým se mění některé zákony v oblasti daní. Tzv. daňový balíček představuje soubor novel daňových zákonů, zejména zákona o daních z příjmů, zákona o dani z přidané hodnoty a daňového řádu. Poslanecká sněmovna jej schválila již 21. prosince 2018. Senátoři ale poslancům zákon vrátili s pozměňovacími návrhy, k nimž se MF blíže vyjádřilo v pondělní tiskové zprávě.

další novinky

Kalkulace ceny