Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Nejen daň z příjmů fyzických osob pod drobnohledem NKÚ

07.09.2017


Od června minulého roku až do letošního jara prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) správu daně z příjmů fyzických osob (DPFO). Kontrolní závěr nešetří kritikou na adresu finanční správy. NKÚ ve zprávě také odhadem vyčíslil, kolik stojí správa této daně zaměstnavatele. Současně je ve zprávě nastíněn nový směr, kterým by se finanční správa měla či bude ubírat.

NKÚ se během kontroly zaměřil, kromě jiného, na postup správců daně i na celkovou efektivitu, účelnost a hospodárnost správy této daně. Na samotný systém správy DPFO se snesla vlna kritiky. Kontroloři mu vytýkají nepřehlednost a složitost kvůli celé řadě výjimek.

Zároveň NKÚ odhalil nedostatky ve vyřizování elektronických podání. Ve 24 % případů bylo podání odmítnuto z důvodu, který nebránil správnému zjištění a stanovení daně – ve většině z těchto případů se jednalo o formální chyby. Ve více než 5 % kontrolovaných případů finanční úřad nezákonně uložil pokutu za nepodání přiznání, aniž by poplatníka vyzval k odstranění vad chybného podání. Současně NKÚ správcům daně vytkl, že dostatečně neprověřovali splnění podmínek pro uplatnění odpočtů a slev na dani. Příčinu tohoto postupu NKÚ spatřuje v nemožnosti automatizovaně zkontrolovat oprávněnost těchto odpočtů, resp. naplnění podmínek pro jejich uplatnění. Pro lepší správu této daně byla v roce 2016 zavedena do systému daňové správy centrální evidence vyživovaných dětí. Finanční správa také nedávno jednala s Českou asociací pojišťoven a Českou správou sociálního zabezpečení o možné spolupráci a výměně informací.

Nedostatky spatřuje NKÚ také v tom, že finanční správa nemá individuální údaje o jednotlivých poplatnících DPFO ze závislé činnosti, což jí neumožňuje zaměřit kontrolní činnost na rizikové oblasti. Během let 2013 – 2015 bylo tak provedeno 21 408 daňových kontrol u DPFO z přiznání a bylo doměřeno 663 mil. Kč. U DPFO ze závislé činnosti bylo provedeno 12 989 daňových kontrol a doměřena daň v hodnotě 250 mil. Kč (v průměru u kontrolovaných subjektů 19 tis. Kč na dani ze závislé činnosti a 31 tis. Kč na DPFO u subjektů, které podávají daňová přiznání).

Správa DPFO byla i tak vyhodnocena jako poměrně efektivní. Zatímco na správu všech daní připadá na 1 Kč nákladů 73 Kč všech daňových příjmů, u DPFO je to zhruba 156 Kč. Podle NKÚ efektivitu výrazně zvyšuje přenesení značné části správy daně na plátce příjmů – zaměstnavatele. Ti dle propočtů NKÚ nesou náklady související se správou DPFO ve výši 948,5 mil. Kč ročně.

Reakce finanční správy na zprávu NKÚ na sebe nedala dlouho čekat. Ministerstvo financí dalo NKÚ za pravdu, že systém DPFO je nepřehledný a složitý. Hned druhým dechem nabízí lék v podobě nového zákona o daních z příjmů, který se nyní připravuje. Ministerstvo slibuje, že nový zákon bude jednoduchý a odolnější proti častému zavádění daňových výjimek. Ministerstvo se také zastalo chybujících úředníků. Lidská pochybení, která objevil NKÚ, lze „přeci napravit odvoláním proti rozhodnutí o pokutě“. Ve vzduchu však zůstává otázka, kolik těchto chyb zůstalo bez nápravy.

Finanční správa připomíná, že stále pracuje na projektu MOJE daně. Slibuje si od něj zjednodušení správy daní. MOJE daně mají být MOderní a JEdnoduché. Nový elektronický systém a portál sází na potenciál moderních informačních technologií. Doufejme, že zvolené technologické řešení bude a zůstane moderní. Přeci jen program T602, na kterém je postavený současný ADIS, byl v 90. letech minulého století také výdobytkem moderních informačních technologií.




další novinky v kategorii: Daň z příjmů

Informace pro poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků
07.07.2023
Generální finanční ředitelství si dovoluje informovat poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků na blížící se lhůtu pro podání oznámení o fiktivní dani z neočekávaných zisků (dále také jen „oznámení“). Oznámení se podává za poslední zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání, skončené před 1. lednem 2023, tj. typicky za zdaňovací období kalendářního roku 2022. Podle § 38ab odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), se oznámení podává do posledního dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání za toto období. Pokud tato lhůta uplynula před 3. červencem 2023, prodlužuje se do 3. července 2023.


Povinnost podat daňové přiznání elektronicky v souvislosti se zřízením datové schránky ze zákona v roce 2023
23.03.2023
Od 1. 1. 2023 došlo k významnému rozšíření okruhu osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok má zásadní dopady v oblasti doručování ze strany orgánů veřejné moci této skupině osob.


Příspěvek pro solidární domácnost
12.04.2022
Fyzické osobě, která bezplatně poskytla ubytování cizinci s dočasnou ochranou, lze na její žádost poskytnout příspěvek pro solidární domácnost podle § 8 zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Jedná se o příjem osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob se neuvádí.


Zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem
12.04.2022
Informace k zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění na děti v průběhu roku 2022


Na podání daňového přiznání v listinné podobě zbývá jen několik dní. Elektronickým odesláním získáte měsíc navíc
30.04.2021
Posledním dnem pro podání listinných formulářů daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 bez sankce je 3. květen 2021. To je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. Finanční správa preferuje využít elektronické podání přes online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

Zápis z jednání ze dne 19.6.2024
Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR ze dne 19.6.2024

další novinky

Kalkulace ceny