Kategorie novinek
Statistika nuda je… aneb Činnost finanční správy v roce 2016
10.08.2017Finanční správa nedávno zveřejnila zprávu o činnosti za rok 2016. V té uvádí, že daňové příjmy meziročně vzrostly téměř o deset procent v důsledku zvýšené kontrolní činnosti správce daně. Současně došlo k nárůstu počtu podaných odvolání proti rozhodnutí orgánů finanční správy a k zintenzivnění mezinárodní spolupráce v oblasti správy daní.
Finanční správa dlouhodobě deklaruje, že se snaží přistupovat k daňovým poplatníkům méně formálně. Zároveň je pro ni prioritou číslo jedna boj proti daňovým únikům. Asi proto je DPH jedničkou mezi daněmi v mnoha směrech – největší počet kontrol (cca 8 tisíc) a postupů k odstranění pochybností, nejvyšší doměrky a nejvíce podaných odvolání. Z vykázaných nadměrných odpočtů, jejichž celková hodnota se meziročně snížila téměř o 12 miliard Kč, finanční úřady v roce 2016 zadržely celkem 4,7 miliardy Kč. Pomyslné třetí místo, za daní z příjmů fyzických osob, obsadila daň z příjmů právnických osob, u které bylo jen z titulu převodních cen doměřeno 886 milionů Kč a snížena daňová ztráta o 8,5 miliardy Kč.
S cílem zefektivnit výběr daní využívá česká finanční správa stále častěji rozličné nástroje mezinárodní výměny informací a spolupráce. Úzká spolupráce probíhá především se Slovenskem, Polskem, Rakouskem, USA a Ruskem či Ukrajinou, nově pak také s Britskými Panenskými ostrovy.
Postupy k prověření daňové povinnosti (postup k odstranění pochybností, stejně jako daňová kontrola) se prodloužily a ve zhruba polovině případů vedly k doměření daně. V průměru činil doměrek daně na jednu daňovou kontrolu zhruba 800 tisíc Kč. Celkově bylo doměřeno více než 14,5 miliardy Kč a snížena daňová ztráta o dalších téměř 10 miliard Kč. Platebním výměrem, penále a úroky z prodlení však lapálie s daněmi nekončí. V některých případech finanční úřady předávají podněty orgánům činným v trestním řízení. V roce 2016 tak učinily celkem 1376krát.
Kdo pozdě podává, sám sobě škodí. I tak by mohla znít moderní parafráze klasického pořekadla. Uložené pokuty za opožděné tvrzení daně se vyšplhaly na úctyhodných 372 milionů Kč. Státní rozpočet si přilepšil také o více než 88 milionů Kč na pokutách za nepodání kontrolního hlášení.
Názory Odvolacího finančního ředitelství (OFŘ) a finančních úřadů se stále více sbližují. OFŘ v loňském roce vyhovělo jen necelé třetině odvolání. V roce 2016 razantně vzrostl počet odvolání týkajících se daně z nemovitých věcí. Daňové spory však často musí rozhodnout až soudy. Tam už je poměr sil vyrovnanější. Pokud jde o výši sporných částek, obecné soudy dávají více za pravdu daňovým subjektům než OFŘ. Z tohoto trendu vybočuje jen odvod za porušení rozpočtové kázně.
Díky větší provázanosti daňových správ nejen v prostoru Evropské unie a harmonizovanější právní regulaci lze očekávat narůst počtu i délky šetření správce daně. I když může počet zamítnutých odvolání vyvolávat dojem boje s větrnými mlýny, z rozhodování soudů plyne, že se vyplatí vytrvat.
další novinky v kategorii: Daň z příjmů
Informace pro poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků
07.07.2023
Generální finanční ředitelství si dovoluje informovat poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků na blížící se lhůtu pro podání oznámení o fiktivní dani z neočekávaných zisků (dále také jen „oznámení“). Oznámení se podává za poslední zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání, skončené před 1. lednem 2023, tj. typicky za zdaňovací období kalendářního roku 2022. Podle § 38ab odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), se oznámení podává do posledního dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání za toto období. Pokud tato lhůta uplynula před 3. červencem 2023, prodlužuje se do 3. července 2023.
Povinnost podat daňové přiznání elektronicky v souvislosti se zřízením datové schránky ze zákona v roce 2023
23.03.2023
Od 1. 1. 2023 došlo k významnému rozšíření okruhu osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok má zásadní dopady v oblasti doručování ze strany orgánů veřejné moci této skupině osob.
Příspěvek pro solidární domácnost
12.04.2022
Fyzické osobě, která bezplatně poskytla ubytování cizinci s dočasnou ochranou, lze na její žádost poskytnout příspěvek pro solidární domácnost podle § 8 zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Jedná se o příjem osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob se neuvádí.
Zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem
12.04.2022
Informace k zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění na děti v průběhu roku 2022
Na podání daňového přiznání v listinné podobě zbývá jen několik dní. Elektronickým odesláním získáte měsíc navíc
30.04.2021
Posledním dnem pro podání listinných formulářů daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 bez sankce je 3. květen 2021. To je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. Finanční správa preferuje využít elektronické podání přes online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.