Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Žádost o paušální daň na rok 2017 lze ještě stihnout

29.05.2017
Poslední dny zbývají do konce termínu pro žádost o paušální daň. Tentokrát podle nově upravených podmínek. Bude i pro zaměstnance.

Paušální daň není žádnou novinkou. Tuto možnost zákon o daních z příjmů obsahuje. Nové jsou ale podmínky. Přináší je aktuální novela.

Paušální daň i pro zaměstnance

Dlouho očekávaná novela zákona o daních z příjmů z takzvaného daňového balíčku (sněmovní tisk číslo 873) brzy nabude účinnosti. Senát novelu vrátil k projednání Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Ta však novelu opětovně schválila v původním znění. Prezident balíček podepsal dne 28. dubna 2017. Nabude účinnosti 15. dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů. S největší pravděpodobností to bude od 1. července 2017 (při vyhlášení 16. června 2017).

Právě tato novela obsahuje i novou úpravu stanovení daně paušální částkou. Stanovení daně paušální částkou je určeno pro fyzické osoby s příjmy z podnikatelské činnosti. Nově budou moci požádat o stanovení daně paušální částkou i poplatníci, kteří mají vedle příjmů ze samostatné výdělečné činnosti i příjmy ze zaměstnání. Což podle finanční správy rozšíří okruh potenciálních žadatelů o řádově desítky tisíc poplatníků. Tím si mohou výrazně snížit s daněmi spojenou administrativu. Minimální výše takto stanovené daně je 600 korun za rok. Žádat mohou dokonce i podnikatelé, kteří zaměstnávají jednoho či více zaměstnanců. Očekává se využití paušální daně zejména drobnými živnostníky.

Dosud tento institut využívalo méně než 40 subjektů. Po odstranění legislativních bariér a zpřístupnění paušální daně širšímu okruhu subjektů se předpokládá mnohonásobně vyšší zájem.

Podmínky stanovení paušální daně

Maximální výše ročních příjmů, při kterých je možné institutu paušální daně využít, je 5 milionů korun s tím, že tento limit je při podání příslušné žádosti nutné dodržet minimálně po 3 předcházející zdaňovací období. Letos se samozřejmě jedná o roky 2014, 2015 a 2016.

Za rok 2017 je možné požádat nejpozději do 31. května 2017. Žádosti podané v termínu budou správcem daně projednány nejpozději do 15. září 2017. Na žádosti podané po 31. květnu 2017 již nebude možné pro rok 2017 daň paušální částkou stanovit. Přitom není rozhodující, že k tomuto datu ještě nebude daňový balíček účinný. Včas podané žádosti budou posouzeny podle nových podmínek.

Právní úprava stanovení daně stanovené paušální částkou je popsána v ustanovení 7a zákona o daních z příjmů. Podrobněji upraveno rovněž pokynem D-30. Doposud samozřejmě podle aktuálních podmínek.

Paušální daň není totéž co paušální výdaj

Paušální výdaje jsou výdaje stanovené procentem z příjmů. Stanoví se podle druhu výdělečné činnosti nebo druhu živnosti. Nejvyšší paušály mají registrovaní zemědělci a řemeslníci. A to 80 %. Výdaje paušálem mohou uplatnit i plátci DPH. A paušální daň? Poplatník nepodává daňové přiznání, nemusí vést žádnou složitou evidenci a nemusí se obávat prokazování výdajů správci daně. Daň stanovená paušální částkou se stanovuje na zdaňovací období předem.

Poplatník v žádosti uvede předpokládané příjmy a výdaje snížené o nezdanitelné části základu daně, vypočtenou daň sníží o slevy na dani. Vypočtená daň přitom musí činit nejméně 600 korun za zdaňovací období. Správce daně posoudí předložené údaje a rozhodne na základě podnikatelské minulosti nebo tzv. tržního benchmarku. Následně s poplatníkem sepíše dohodu – protokol o dohodnuté paušální dani na daný rok. Dokonce lze stanovit daň paušální částkou až na tři zdaňovací období předem. Pokud by se však výrazně změnily podmínky, za kterých byla stanovena, např. výše příjmů neodpovídá příjmům stanoveným v rozhodnutí, správce daně rozhodne o zrušení daně stanovené paušální částkou. Rozhodnutí o zrušení platí pro zdaňovací období následující po zdaňovacím období, ve kterém byl zjištěn rozdíl.

Poplatník, kterému byla stanovena daň paušální částkou, nemusí vést daňovou evidenci. Pro účely daně z příjmů fyzických osob vystačí s evidencí příjmů a pohledávek – podobně jako v případě uplatnění výdajů procentem z příjmů, tzv. paušálních výdajů. Doporučuje se evidovat i výdaje v hotovosti, a to v souladu s ustanovením § 97 odst. 1 daňového řádu.

Daňový balíček

Takzvaný daňový balíček přináší celou řadu dalších změn. Ne všechny se však využijí od data účinnosti (dle předpokladu od 1. července 2017). Použije se totiž přechodné ustanovení novely zákona, kde se píše, že pro daňové povinnosti u daní z příjmů za zdaňovací období přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a za zdaňovací období, které započalo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti s nimi související, se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. A to z důvodu, že zdaňovací období daně z příjmů fyzických osob je kalendářní rok. Použijí se tedy až pro zdaňovací období roku 2018. Ovšem v případě daně stanovené paušální částkou budou změny využity již pro rok 2017.




další novinky v kategorii: Daň z příjmů

Informace pro poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků
07.07.2023
Generální finanční ředitelství si dovoluje informovat poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků na blížící se lhůtu pro podání oznámení o fiktivní dani z neočekávaných zisků (dále také jen „oznámení“). Oznámení se podává za poslední zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání, skončené před 1. lednem 2023, tj. typicky za zdaňovací období kalendářního roku 2022. Podle § 38ab odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), se oznámení podává do posledního dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání za toto období. Pokud tato lhůta uplynula před 3. červencem 2023, prodlužuje se do 3. července 2023.


Povinnost podat daňové přiznání elektronicky v souvislosti se zřízením datové schránky ze zákona v roce 2023
23.03.2023
Od 1. 1. 2023 došlo k významnému rozšíření okruhu osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok má zásadní dopady v oblasti doručování ze strany orgánů veřejné moci této skupině osob.


Příspěvek pro solidární domácnost
12.04.2022
Fyzické osobě, která bezplatně poskytla ubytování cizinci s dočasnou ochranou, lze na její žádost poskytnout příspěvek pro solidární domácnost podle § 8 zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Jedná se o příjem osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob se neuvádí.


Zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem
12.04.2022
Informace k zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění na děti v průběhu roku 2022


Na podání daňového přiznání v listinné podobě zbývá jen několik dní. Elektronickým odesláním získáte měsíc navíc
30.04.2021
Posledním dnem pro podání listinných formulářů daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 bez sankce je 3. květen 2021. To je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. Finanční správa preferuje využít elektronické podání přes online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení

Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

další novinky

Kalkulace ceny