Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Kdy se poprvé využije vyšší daňové zvýhodnění?

27.04.2017
Zaměstnanci se těší na vyšší daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě. Poprvé se uplatní v měsíci účinnosti novely. O který měsíc se jedná?

Dlouho očekávaná novela zákona o daních z příjmů z takzvaného daňového balíčku (sněmovní tisk číslo 873) brzy nabude účinnosti.

Čeká se na účinnost novely

Senát novelu vrátil k projednání Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Ta však novelu opětovně schválila v původním znění. Fakticky tedy nabude účinnosti 15. dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Daňový balíček byl doručen k podpisu prezidentovi dne 10. dubna 2017 a do 15 dnů měl být prezidentem podepsán (v této lhůtě mohl prezident balíček vrátit Poslanecké sněmovně k již třetímu schvalování, nebo nechat uplynout 15denní lhůtu, ve které lze zákon vetovat). Odborníci spekulují s účinností od 1. června 2017 (při vyhlášení 17. května 2017), či dokonce až od 1. července 2017 (při vyhlášení 16. června 2017). Eventuálně může dojít i k situaci, kdy novela nabude účinnosti v průběhu některého z měsíců.

Část změn se využije již pro zdaňovací období roku 2017 (především zvýšení daňového zvýhodnění na dítě), některé se naopak použijí až pro zdaňovací období započaté po účinnosti novely. Použije se totiž přechodné ustanovení novely zákona, kde se píše, že pro daňové povinnosti u daní z příjmů za zdaňovací období přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a za zdaňovací období, které započalo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti s nimi související, se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. A to z důvodu, že zdaňovací období daně z příjmů fyzických osob je kalendářní rok.

Zvýhodnění vzroste, zpřísní se podmínky pro bonus

S novelou přijde zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě. Roční daňové zvýhodnění na první dítě se prozatím nemění. Na druhé dítě se zvýší na 19 404 korun a na třetí a každé další dítě na 24 204 korun Jak pro server Podnikatel.cz upřesnila Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství Za předpokladu, že poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění u plátce daně ze závislé činnosti:

  • zvýšení se poprvé použije při zúčtování mzdy za měsíc, ve kterém došlo k účinnosti novely, např. květen, nastane-li účinnost v průběhu května,

  • zbývající část nároku na daňové zvýhodnění (např. leden až duben 2017) bude v rámci ročního zúčtování za zdaňovací období popř. v daňovém přiznání za 2017.


K dalšímu zvýšení daňového zvýhodnění, tentokrát na první dítě, by mohlo dojít od 1. ledna 2018. Jedná se o změnu, kterou se podařilo prosadit v rámci třetího čtení do novely zákona o státní sociální podpoře. Měsíční daňové zvýhodnění má vzrůst o 150 korun, celkově na 15 204 korun

Maximální výše daňového bonusu na vyživované děti se nemění. Ovšem dojde ke zpřísnění podmínek pro jeho vyplácení. Nově se do limitu příjmů, který je nutný splnit pro získání ročního daňového bonusu (šestinásobek aktuální minimální mzdy), nebudou započítávat příjmy z pronájmu majetku a kapitálové příjmy. Bude se jednat pouze o takzvané aktivní příjmy, tedy příjmy ze zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti. Jelikož zdaňovacím obdobím je kalendářní rok, změna se použije až pro zdaňovací období roku 2018.

Čtěte také: Jaké příjmy se v daňovém přiznání uvádět nemusí?

Slevy na invaliditu a ZTP/P

Dalšími změnami je úprava podmínek pro uplatnění slev z titulu držitele průkazu ZTP/P a přiznání invalidity. Nově bude rozhodující okamžik jejich přiznání, ne okamžik vydání průkazu ZTP/P nebo pobírání invalidity. Změny se návazně projeví při uplatnění zvýšené slevy na manželku a zvýšeném daňovém zvýhodnění při přiznání statusu ZTP/P, eventuálně při přiznání invalidity třetího stupně vyživovanému dítěti. Jelikož se jedná o změny ve vztahu k daňovému přiznání, využijí se až pro zdaňovací období roku 2018.

Čtěte také:Uplatnění slevy na invaliditu v daňovém přiznání

Srážková daň a příjmy malého rozsahu

Novelou zákona o daních z příjmů se rozšiřuje okruh příjmů, které budou podléhat srážkové dani dle § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů i mimo příjmy z dohody o provedení práce. Příjmy ze závislé činnosti takzvaně malého rozsahu (do 2500 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele) budou zdaněny srážkovou daní. Ovšem za podmínky, že poplatník nepodepíše (neučiní) u tohoto plátce tiskopis Prohlášení k dani. Jelikož nelze měnit v průběhu roku způsob zdanění, využije se nový limit pro zdanění srážkovou daní až pro zdaňovací období roku 2018.

Učinění prohlášení k dani

Nově bude moci poplatník daně z příjmů ze závislé činnosti učinit prohlášení k dani i elektronicky. V současné době může do 30 dnů po nástupu do zaměstnání podepsat tiskopis prohlášení a tím si uplatnit měsíční slevy na dani a daňové zvýhodnění. Dále tento tiskopis podepisuje každoročně do 15. února. Podpisem tiskopisu stvrdí svůj projev vůle a pravdivost zde uvedených údajů.

Vzhledem k rozvoji elektronické komunikace bude možné tento projev vůle zaměstnanců zajistit nejen písemně, ale i elektronicky, pokud bude jednoznačně prokazatelné, že byl učiněn daným zaměstnancem. Z toho důvodu se bude měnit i tiskopis Prohlášení k dani. Opět až pro rok 2018. Na zdaňovací období 2017 již byly tiskopisy vydány (Prohlášení vzor číslo 25) a způsob zdanění se pro rok 2017 nemění. Nový vzor číslo 26, který bude obsahovat změny po účinnosti novely zákona o daních z příjmů, se využije až v následujícím zdaňovacím období.




další novinky v kategorii: Daň z příjmů

Informace pro poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků
07.07.2023
Generální finanční ředitelství si dovoluje informovat poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků na blížící se lhůtu pro podání oznámení o fiktivní dani z neočekávaných zisků (dále také jen „oznámení“). Oznámení se podává za poslední zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání, skončené před 1. lednem 2023, tj. typicky za zdaňovací období kalendářního roku 2022. Podle § 38ab odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), se oznámení podává do posledního dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání za toto období. Pokud tato lhůta uplynula před 3. červencem 2023, prodlužuje se do 3. července 2023.


Povinnost podat daňové přiznání elektronicky v souvislosti se zřízením datové schránky ze zákona v roce 2023
23.03.2023
Od 1. 1. 2023 došlo k významnému rozšíření okruhu osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok má zásadní dopady v oblasti doručování ze strany orgánů veřejné moci této skupině osob.


Příspěvek pro solidární domácnost
12.04.2022
Fyzické osobě, která bezplatně poskytla ubytování cizinci s dočasnou ochranou, lze na její žádost poskytnout příspěvek pro solidární domácnost podle § 8 zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Jedná se o příjem osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob se neuvádí.


Zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem
12.04.2022
Informace k zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění na děti v průběhu roku 2022


Na podání daňového přiznání v listinné podobě zbývá jen několik dní. Elektronickým odesláním získáte měsíc navíc
30.04.2021
Posledním dnem pro podání listinných formulářů daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 bez sankce je 3. květen 2021. To je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. Finanční správa preferuje využít elektronické podání přes online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení

Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

další novinky

Kalkulace ceny