Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Evropská komise chce reformovat korporátní daně

09.12.2016
Projekt Společného konsolidovaného základu daně pro korporace představila komise poprvé v roce 2011 pod vlajkou jednotného trhu EU a usnadnění podnikání korporacím. Členské státy tento návrh vzhledem k rozdílnosti daňových systémů nepodpořily a tak zůstal několik let u ledu. Tentokrát se objevuje nikoliv pod hlavičkou harmonizace korporátních daní, nýbrž boje proti daňovým únikům. Harmonizace by pak byla pouze důsledkem zavedení tohoto opatření.

Komise tentokrát navrhuje zavést CCCTB ve dvou krocích. Prvním krokem bude shodnout se na jednotných, společných pravidlech pro stanovení základu daně u korporací (CCTB). Teprve ve druhém kroku by měl být zaveden konsolidovaný základ daně, tedy CCCTB.

Oproti znění z roku 2011 navrhuje komise pravidla jako povinná. Avšak pouze pro skupiny, jejichž konsolidovaný roční obrat by přesáhl 750 milionů eur. Ostatní skupiny společností by si mohly vstup do tohoto systému zvolit dobrovolně. Další novinkou jsou určitá prorůstová opatření – navrhuje se tzv. super-odpočet pro výdaje na výzkum a vývoj a odpočet na růst a investice

Konsolidovaný základ daně skupiny by se rozděloval mezi členské státy, v nichž se skupina nachází, na základě tří ekonomických ukazatelů – tržby, počet zaměstnanců a náklady na ě a konečně majetek. Na rozdělený základ daně by se poté uplatnila sazba daně z příjmů právnických osob platná v daném státě.

Komise zdůrazňuje, že i mezikrok – tedy společný základ daně – přinese korporacím výhody. A to především díky snížení administrativy a nákladů na „compliance“. Vzhledem k tomu, že v tomto prozatímním systému nebude ještě fungovat vzájemné započítání ztrát v rámci skupiny, navrhuje komise jako přechodný krok umožnit přeshraniční zápočet ztráty dceřiné společnosti na zisk mateřské společnosti. Jakmile dceřiná společnost dosáhne zisku, stát mateřské společnosti obdrží ulevenou daň zpět.

Výhody CCCTB vidí komise především ve zjednodušení a sjednocení korporátních systémů, odbourání pravidel převodních cen a v prorůstových opatřeních. Chce také eliminovat motivaci společností agresivně daňově plánovat a využívat nejednotnosti daňových systémů.

V listopadu české ministerstvo financí vyzvalo odbornou veřejnost k připomínkám k oběma návrhům směrnic – tedy směrnice o CCCTB a směrnice o CCTB. Komise navrhuje účinnost směrnic na rok 2019 (CCTB) a rok 2021 (CCCTB).




další novinky v kategorii: Daň z příjmů

Informace pro poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků
07.07.2023
Generální finanční ředitelství si dovoluje informovat poplatníky záloh na daň z neočekávaných zisků na blížící se lhůtu pro podání oznámení o fiktivní dani z neočekávaných zisků (dále také jen „oznámení“). Oznámení se podává za poslední zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání, skončené před 1. lednem 2023, tj. typicky za zdaňovací období kalendářního roku 2022. Podle § 38ab odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), se oznámení podává do posledního dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání za toto období. Pokud tato lhůta uplynula před 3. červencem 2023, prodlužuje se do 3. července 2023.


Povinnost podat daňové přiznání elektronicky v souvislosti se zřízením datové schránky ze zákona v roce 2023
23.03.2023
Od 1. 1. 2023 došlo k významnému rozšíření okruhu osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok má zásadní dopady v oblasti doručování ze strany orgánů veřejné moci této skupině osob.


Příspěvek pro solidární domácnost
12.04.2022
Fyzické osobě, která bezplatně poskytla ubytování cizinci s dočasnou ochranou, lze na její žádost poskytnout příspěvek pro solidární domácnost podle § 8 zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Jedná se o příjem osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob se neuvádí.


Zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem
12.04.2022
Informace k zaměstnávání občanů Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění na děti v průběhu roku 2022


Na podání daňového přiznání v listinné podobě zbývá jen několik dní. Elektronickým odesláním získáte měsíc navíc
30.04.2021
Posledním dnem pro podání listinných formulářů daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 bez sankce je 3. květen 2021. To je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. Finanční správa preferuje využít elektronické podání přes online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

Zápis z jednání ze dne 19.6.2024
Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR ze dne 19.6.2024

další novinky

Kalkulace ceny