Kategorie novinek
Studentské brigády a daně
18.08.2021Studenti nejčastěji za účelem letního přivýdělku uzavírají se zaměstnavatelem dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. V souvislosti s letními brigádami se opakují dotazy, jak správně zdanit příjem studentů z výdělků, jaké slevy na dani a za jakých podmínek si je mohou zaměstnaní studenti uplatnit. Finanční správa proto přináší nejenom studentům souhrn praktických informací.
Slevy na dani
Každý poplatník (zaměstnanec) tedy i zaměstnaný student si může uplatnit u zaměstnavatele základní slevu na poplatníka ve výši 27 840 Kč (měsíčně 2 320 Kč) a zároveň i slevu na studenta ve výši 4 020 Kč (měsíčně 335 Kč). Slevu na studenta lze uplatnit až do dovršení 26 let věku v případě, že se student soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem. V případě prezenční formy studia v doktorském studijním programu lze slevu uplatnit až do 28 let věku. Podmínkou je učiněné prohlášení a předložené potvrzení o studiu.
„Růžové“ Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (dále prohlášení)
Jeho prostřednictvím si může student u svého zaměstnavatele uplatnit měsíční slevy na dani a daňové zvýhodnění. Při nástupu do zaměstnání se prohlášení činí do 30 dnů a každoročně nejpozději do 15. února na kalendářní rok. Prohlášení nelze učinit současně (na stejné období) u více zaměstnavatelů, s výjimkou změny zaměstnání v průběhu jednoho kalendářního měsíce (slevu na poplatníka nebo na studenta v tomto případě může poskytnout pouze jeden zaměstnavatel).
Podávání daňového přiznání
Pro povinnost podání daňového přiznání neexistují pro studenty žádná speciální pravidla a vždy záleží na konkrétních situacích:
Formuláře a daňová přiznání
Formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob je dostupný na internetových stránkách Finanční správy a na modernizovaném Daňovém portále MOJE daně, prostřednictvím kterého můžete s využitím např. přístupů do elektronického bankovnictví daňové přiznání podat. Na začátku každého roku jsou pak tiskopisy daňových přiznání za uplynulé zdaňovací období k dispozici na jednotlivých územních pracovištích finančních úřadů.
Zdroj: www.financnisprava.cz
další novinky v kategorii: Personalistika a mzdy
Ošetřovné po zahájení nového školního roku se standardně řídí zákonem o nemocenském pojištění
05.10.2021
S návratem dětí do škol s počátkem školního roku opětovně vyvstaly otázky, jak to bude s nárokem na ošetřovné v případě výskytu onemocnění covid-19 ve škole – nařízení karantény dítěti či uzavření školského zařízení.
Daňové zvýhodnění na děti stoupne od července 2021 a rodiče je dostanou i zpětně k 1.1.2021
11.06.2021
Koronavirové sevření lehce polevilo a konečně se více pozornosti dostává rodinám s dětmi. Od července 2021 se chystá nejen zvýšení přídavků na děti a možnost dočerpání rodičovského příspěvku na předchozí dítě při narození dalšího dítě, ale zvýší se i daňové zvýhodnění na druhé a další dítě v rodině a skončí taktéž měsíční strop pro daňový bonus, kde rodiče s vyšším bonusovým nárokem dostanou peníze také hned a nebudou muset čekat na roční zúčtování.
Informace GFŘ k peněžitému příspěvku na stravování zaměstnanců
30.04.2021
Daňovým balíčkem pro rok 2021, který je součástí zákona č. 609/2020 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony, byla mimo jiné přijata i úprava, která od 1. ledna 2021 umožňuje zaměstnavatelům poskytovat zaměstnancům jako další formu příspěvku na stravování za zvýhodněných daňových podmínek peněžitý příspěvek na stravování, tzv. stravenkový paušál. Jedná se o alternativu ke stravenkám (nepeněžní příspěvek), které jsou rozšířeným zaměstnaneckým benefitem.
Sociální služby dostanou peníze na mimořádné odměny pro zaměstnance. Pro každého až 50 tisíc korun
16.03.2021
Zaměstnanci v sociálních službách, včetně zdravotnického personálu, si mohou sáhnout na mimořádné odměny.
Zrušení superhrubé mzdy se poprvé promítne za leden
08.02.2021
Ve výplatách za leden se poprvé setkáme se zrušením superhrubé mzdy. Jaká je od 1. 1. 2021 výše a způsob výpočtu zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti? Co dalšího se ještě změnilo