Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Daňové zvýhodnění na děti stoupne od července 2021 a rodiče je dostanou i zpětně k 1.1.2021

11.06.2021

Koronavirové sevření lehce polevilo a konečně se více pozornosti dostává rodinám s dětmi. Od července 2021 se chystá nejen zvýšení přídavků na děti a možnost dočerpání rodičovského příspěvku na předchozí dítě při narození dalšího dítě, ale zvýší se i daňové zvýhodnění na druhé a další dítě v rodině a skončí taktéž měsíční strop pro daňový bonus, kde rodiče s vyšším bonusovým nárokem dostanou peníze také hned a nebudou muset čekat na roční zúčtování.

Koronavirové sevření lehce polevilo a konečně se více pozornosti dostává rodinám s dětmi. Od července 2021 se chystá nejen zvýšení přídavků na děti a možnost dočerpání rodičovského příspěvku na předchozí dítě při narození dalšího dítě, ale zvýší se i daňové zvýhodnění na druhé a další dítě v rodině a skončí taktéž měsíční strop pro daňový bonus, kde rodiče s vyšším bonusovým nárokem dostanou peníze také hned a nebudou muset čekat na roční zúčtování.

Daňové zvýhodnění na druhé dítě stoupne od července na přibližně 1860 Kč měsíčně a u třetího dítěte se částka zvedne 2320 Kč měsíčně.

O tom, že poslanci v pátek 23. dubna schválili velkou novelu, která má finančně přilepšit už od července 2021 rodinám s dětmi, již tyto stránky v minulých dnech několikrát informovaly. Záležitostí, které se změní, má být více, proto se postupně věnujeme jednotlivým prvkům těchto změn.

Pravidelní čtenáři těchto stránek již tedy vědí, že se především rodinám s nízkými příjmy zvýší přídavky na děti a současně na uvedenou podporu dosáhne více potřebných rodin.

Další změnou, která se naopak chystá pro rodiče s vyššími příjmy, kteří čerpají rodičovský příspěvek na jednoho potomka, přitom jeden z rodičů pracuje a během čerpání se jim narodí další dítě, je že si budou moci jednorázově dočerpat rodičovský příspěvek. O peníze už tito rodiče nebudou v dané situaci přicházet, jak se děje nyní. Další změnou, která má platit pro rodiče také od začátku července 2021, jako ty výše uvedené je zvýšení daňové slevy na druhé třetí případně každé další dítě v rodině. A je zde ještě poslední změna z tohoto balíčku pro rodiny s dětmi a tou je zrušení měsíčního limitu u daňového bonusu, pro rodiče s více dětmi, kteří dosáhnou na vyšší částku bonusu.

Jak bylo také již několikrát předesláno, uvedené novinky pro rodiny už schválili poslanci a nyní se jim věnují Senátoři. Problémy s přijetím zákona se ani u Senátorů, ani u prezidenta nečekají a vše uvedené bude tedy realitou od zmíněného začátku července. Pojďme se nyní věnovat zvýšení daňového zvýhodnění na děti, které se zvýší v rodinách s více dětmi o několik stovek měsíčně, což znamená o několik tisíc korun za celý rok.

Daňové zvýhodnění na děti stoupne všem rodičům, kteří mají nárok a vyšší peníze budou i zpětně za měsíce leden až červen 2021.

Daňové zvýhodnění na dítě či děti si mohou v roce 2021 stejně jako v letech předchozích uplatňovat rodiče, kteří jsou zaměstnanci nebo OSVČ, tedy mají příjmy ze zaměstnání či podnikání. V roce 2021 stejně jako v letech minulých je potřeba pro nárok na tuto slevu splňovat určité podmínky, které zůstanou a nebudou se měnit ani po uvedeném zvýšení. Nadále tedy, pro zvýhodnění na dítě platí, že o tuto daňovou slevu může žádat na jedno konkrétní dítě v rodině pouze jeden z rodičů. Dítě, na které rodič slevu uplatňuje, musí být rodičem vyživováno a musí s ním sdílet společnou domácnost. Nadále také platí, že zvýhodnění lze uplatňovat na potomka až do 26 let věku pokud studuje v denním studiu.

Jak je zde několikrát naznačeno a je třeba to zdůraznit, zvýšení daňového zvýhodnění od července 2021 se bude týkat rodin s více dětmi. Rodičů, kteří mají pouze jedno dítě, se zvýšení zvýhodnění netýká, a budou i nadále v roce 2021 dostávat zvýhodnění v dosavadní výši platné na první dítě. Zvýhodnění na první dítě činí v roce 2021 celkem za celý rok 15 204 Kč, což znamená měsíčně 1267 Kč. Měsíčně si zvýhodnění uplatňují rodiče zaměstnanci. Rodiče OSVČ si zvýhodnění na děti uplatňují v daňovém přiznání za celý rok.

Zvýhodnění na druhé dítě od července bude nově přibližně 22 315 Kč v celkové roční výši. Měsíčně se pak bude jednat o částku přibližně 1860 Kč. Slovo přibližně je zde uvedeno proto, že částka, tak jak ji poslanci schválili, není přesně dělitelná dvanácti beze zbytku a nedala by se zcela přesně na celé koruny spočítat měsíční částka, což je velmi důležité pro rodiče, kteří nemohou využít slevu celý rok. V konečné fázi tedy částka bude ještě mírně upravena, tak aby uvedené přesné rozdělení udělat šlo.

Zvýhodnění na třetí případně každé další dítě se zvýší na 27 835 Kč roční výše. Opět zde platí to co v předchozím odstavci, že cifra bude mírně upravena, aby šla přesně rozdělit dvanácti. Měsíční zvýhodnění bude tedy po zvýšení v daném případě přibližně 2320 Kč.

Zvýšené zvýhodnění náleží rodičům, kteří na ně splňují nárok, tedy pokud rodič splňuje podmínku nároku po celý rok 2021, dostane zvýhodnění za celý rok. Pokud sleva náleží jen za část roku nebo jen za některé měsíce, bude podle toho vyplacena. Zaměstnancům, kteří čerpají zvýhodnění měsíční, bude zvýšení doplaceno i za měsíce leden až červen 2021 v ročním zúčtování provedeném samozřejmě v roce 2022. Rodiče OSVČ si zvýhodnění za rok 2021 budou uplatňovat celkově v daňovém přiznání podávaném v roce 2022 za zdaňovací období roku 2021.

Zruší se také měsíční limit u daňového bonusu na dítě a rodiče, kteří dostávají tento bonus na více dětí ve vyšší částce hned a nebudou muset čekat až na roční zúčtování daně.

Další vylepšení pro pracující rodiny s více dětmi přijde ve vylepšení daňového bonusu. Už loni se zrušil u daňového bonusu roční strop, tedy maximální roční částka, kterou mohl rodič daným způsobem na dani získat zpět. Uvedený limit byl maximálně 60 300 Kč. V letošním roce už mohou rodiče se čtyřmi dětmi získat bonus až 83 016 Kč a rodiče s pěti dětmi mohou na bonusu dostat 107 220 Kč celkem. Nyní se poslanci rozhodli zrušit také měsíční limit k dané částce, což znamená, že rodiče zaměstnanci s vyšším bonusem, budou dostávat více peněz hned měsíčně a nebudou muset čekat až na roční zúčtování.

Zdroj: www.danovy-portal.cz
další novinky v kategorii: Personalistika a mzdy

Minimální mzda se od příštího roku zvýší o 1 100 korun, porostou i některé stupně zaručené mzdy
05.01.2023
Podle návrhu MPSV se od Nového roku o 1 100 korun zvýší minimální mzda. Od prvního ledna 2023 by tak nikdo neměl pracovat za méně než 103,80 korun za hodinu a celkově by měsíčně neměl brát méně než 17 300 korun při práci na plný úvazek. Dojde také k úpravě nejvyššího a nejnižšího stupně zaručené mzdy.


Drobné změny v Zákoníku práce
25.11.2022
V listopadu 2022 byla přijata „malá novela“ zákoníku práce, která nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Text novely byl do Sbírky zákonů k publikaci odeslán 23. 11. 2022 a účinnost novely tak lze očekávat od 1. 12. 2022, nejpozději od 1. 1. 2023. Více informací v přiloženém souboru.


Změny cestovních náhrad od 20.8.2022
05.10.2022
Od 20. 08. 2022 došlo ke zvýšení sazeb tuzemského stravného při pracovních cestách. Více informací v přiloženém souboru.


Příspěvky na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se zvýší zpětně od července
19.09.2022
Maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce se zpětně od 1. července 2022 zvyšuje z 13 600 Kč na 14 200 Kč.


Ošetřovné po zahájení nového školního roku se standardně řídí zákonem o nemocenském pojištění
05.10.2021
S návratem dětí do škol s počátkem školního roku opětovně vyvstaly otázky, jak to bude s nárokem na ošetřovné v případě výskytu onemocnění covid-19 ve škole – nařízení karantény dítěti či uzavření školského zařízení.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Přehled změn a novinek na rok 2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.

Minimální mzda se od příštího roku zvýší o 1 100 korun, porostou i některé stupně zaručené mzdy
Podle návrhu MPSV se od Nového roku o 1 100 korun zvýší minimální mzda. Od prvního ledna 2023 by tak nikdo neměl pracovat za méně než 103,80 korun za hodinu a celkově by měsíčně neměl brát méně než 17 300 korun při práci na plný úvazek. Dojde také k úpravě nejvyššího a nejnižšího stupně zaručené mzdy.

další novinky

Kalkulace ceny