Kategorie novinek
MPSV představilo konkrétní podobu kurzarbeitu
17.09.2020Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo na konci srpna návrh změny zákona o zaměstnanosti, kterým se má od listopadu zavést do českého právního řádu dlouho očekávaný institut podpory v době částečné nezaměstnanosti, tzv. kurzarbeit. Kurzarbeit má nahradit program na podporu zaměstnanosti, tzv. Antivirus, jehož parametry a postupy částečně přebírá. MPSV tak reaguje na skutečnost, že stávající úprava příspěvku v době částečné nezaměstnanosti obsažená v zákoně o zaměstnanosti se v praxi v době pandemie ukázala jako těžko využitelná, a to zejména vzhledem k nutnosti schválení každé žádosti vládou a k nízké míře vyplácené podpory.
K aktivaci kurzarbeitu má docházet vždy, nastane-li jeden z níže uvedených případů:
Kurzarbeit má podobně jako Antivirus podpořit zaměstnanost v krizových situacích, kdy zaměstnavatelé budou muset částečně omezit svůj provoz. Na základě písemné žádosti zaměstnavatele by měl úřad práce poskytovat peněžitou podporu zaměstnancům, jejichž pracovní poměr ke dni podání žádosti o podporu trval nejméně tři měsíce. Výše podpory je navržena v rozpětí od 60 do 80 % průměrného hodinového čistého výdělku v závislosti na aktivitě zaměstnance a době strávené v kurzarbeitu. Maximální výše příspěvku je navržena ve výši 1,5násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.
Podpůrčí doba je stanovena na maximálně devět měsíců. Po jejím uplynutí může zaměstnavatel znovu žádat o poskytnutí příspěvku na stejného zaměstnance nejdříve po třech letech, ledaže se bude jednat o jiný důvod pro jeho poskytování.
Z programu Antivirus nebylo zcela zřejmé, zda o podporu lze žádat i na zaměstnance, na které se uplatní konto pracovní doby. Návrh kurzarbeitu je v tomto jednoznačný: podpora těmto zaměstnancům, stejně jako zaměstnancům po dobu poskytování nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, dávky otcovské poporodní péče, ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného nebo náhrady mzdy nebo platu v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, nenáleží.
Nárok na podporu vznikne zaměstnanci, který nemůže konat práci z důvodu překážky v práci na straně zaměstnavatele spočívající buď v prostoji nebo přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, jiné překážce na straně zaměstnavatele nebo v částečné nezaměstnanosti. Překážka v práci musí nastat v přímé souvislosti s některým z výše uvedených důvodů aktivace podpory, s tím, že v jejím důsledku zaměstnavatel zaměstnancům nemůže přidělovat práci v rozsahu nejméně 20 % a nejvíce 60 % jejich týdenní pracovní doby. Tato podmínka se posuzuje souhrnně za všechny zaměstnance zaměstnavatele. Délka týdenní pracovní doby zaměstnance současně musí v podpůrčí době činit alespoň 40 % stanovené týdenní pracovní doby podle zákoníku práce.
Přinejmenším do konce října bude k udržení pracovních míst v Česku přispívat program Antivirus. Zda, kdy a v jaké podobě se následně dočkáme překlopení do kurzarbeitu, bude záležet na vývoji legislativního procesu, který je teprve na začátku. V příštím čísle Vás seznámíme s navrhovanými pravidly pro podání žádosti o podporu a pravidly pro její výplatu v rámci kurzarbeitu.
další novinky v kategorii: Personalistika a mzdy
Ošetřovné po zahájení nového školního roku se standardně řídí zákonem o nemocenském pojištění
05.10.2021
S návratem dětí do škol s počátkem školního roku opětovně vyvstaly otázky, jak to bude s nárokem na ošetřovné v případě výskytu onemocnění covid-19 ve škole – nařízení karantény dítěti či uzavření školského zařízení.
Studentské brigády a daně
18.08.2021
Studenti nejčastěji za účelem letního přivýdělku uzavírají se zaměstnavatelem dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. V souvislosti s letními brigádami se opakují dotazy, jak správně zdanit příjem studentů z výdělků, jaké slevy na dani a za jakých podmínek si je mohou zaměstnaní studenti uplatnit. Finanční správa proto přináší nejenom studentům souhrn praktických informací.
Daňové zvýhodnění na děti stoupne od července 2021 a rodiče je dostanou i zpětně k 1.1.2021
11.06.2021
Koronavirové sevření lehce polevilo a konečně se více pozornosti dostává rodinám s dětmi. Od července 2021 se chystá nejen zvýšení přídavků na děti a možnost dočerpání rodičovského příspěvku na předchozí dítě při narození dalšího dítě, ale zvýší se i daňové zvýhodnění na druhé a další dítě v rodině a skončí taktéž měsíční strop pro daňový bonus, kde rodiče s vyšším bonusovým nárokem dostanou peníze také hned a nebudou muset čekat na roční zúčtování.
Informace GFŘ k peněžitému příspěvku na stravování zaměstnanců
30.04.2021
Daňovým balíčkem pro rok 2021, který je součástí zákona č. 609/2020 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony, byla mimo jiné přijata i úprava, která od 1. ledna 2021 umožňuje zaměstnavatelům poskytovat zaměstnancům jako další formu příspěvku na stravování za zvýhodněných daňových podmínek peněžitý příspěvek na stravování, tzv. stravenkový paušál. Jedná se o alternativu ke stravenkám (nepeněžní příspěvek), které jsou rozšířeným zaměstnaneckým benefitem.
Sociální služby dostanou peníze na mimořádné odměny pro zaměstnance. Pro každého až 50 tisíc korun
16.03.2021
Zaměstnanci v sociálních službách, včetně zdravotnického personálu, si mohou sáhnout na mimořádné odměny.