Kategorie novinek
Modernizace spotřebitelských pravidel
30.07.2020Nová směrnice EU přináší revizi pravidel spotřebitelského práva. Členské státy je nyní musejí zavést do svých právních řádů. Vedle rozšíření povinností obchodníků vůči spotřebitelům se významně zvyšují možné sankce za jejich porušení.
Směrnice (EU) 2019/2161 o lepším vymáhání a modernizaci právních předpisů Unie na ochranu spotřebitele je součástí tzv. Nových opatření (New Deal for Consumers) směřujících k posílení spotřebitelských práv s ohledem na digitální technologie. Upravuje čtyři stávající směrnice na ochranu spotřebitele. Rozšířeny jsou samotné definice online tržiště a produktu, kterým se nově rozumí i digitální služby a digitální obsah.
Nová úprava se týká například umělého navyšování cen při slevových akcích. S výjimkou zboží podléhajícího rychlé zkáze musí obchodník v popisu slevy uvést i původní cenu, která byla platná alespoň 30 dní před slevou.
K dalším nešvarům, které směrnice řeší, patří falešné uživatelské recenze. Provozovatelé budou nově odpovídat za jejich pravost. Postiženo je i dodávání zboží dvojí kvality do různých států, ledaže je rozdíl v kvalitě způsoben objektivními faktory a spotřebitel je o tom dostatečně informován. Spotřebiteli musí být dostatečně vysvětlen i způsob umístění produktů v nabídce především ve vztahu k placené reklamě. Také vztahy na online tržištích musí být transparentně popsány.
Informační povinnost se nově uplatní i v případě personalizace cen automatizovaným rozhodováním, poměrně běžným u prodeje letenek a jízdenek, či v případě odlišné ceny při přístupu přes cenový srovnávač v porovnání s přímou návštěvou internetové stránky.
Změn doznává také náprava újmy spotřebitele a především maximální výše pokuty, která u porušení s unijním rozměrem může dosahovat až čtyři procenta ročního obratu či dva miliony eur.
Členské státy musí přijmout adekvátní pravidla do 28. listopadu 2021 a používat je od 28. května 2022.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.
Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.
Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.
INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři,
rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství
Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.