Kategorie novinek
Modernizace spotřebitelských pravidel
30.07.2020Nová směrnice EU přináší revizi pravidel spotřebitelského práva. Členské státy je nyní musejí zavést do svých právních řádů. Vedle rozšíření povinností obchodníků vůči spotřebitelům se významně zvyšují možné sankce za jejich porušení.
Směrnice (EU) 2019/2161 o lepším vymáhání a modernizaci právních předpisů Unie na ochranu spotřebitele je součástí tzv. Nových opatření (New Deal for Consumers) směřujících k posílení spotřebitelských práv s ohledem na digitální technologie. Upravuje čtyři stávající směrnice na ochranu spotřebitele. Rozšířeny jsou samotné definice online tržiště a produktu, kterým se nově rozumí i digitální služby a digitální obsah.
Nová úprava se týká například umělého navyšování cen při slevových akcích. S výjimkou zboží podléhajícího rychlé zkáze musí obchodník v popisu slevy uvést i původní cenu, která byla platná alespoň 30 dní před slevou.
K dalším nešvarům, které směrnice řeší, patří falešné uživatelské recenze. Provozovatelé budou nově odpovídat za jejich pravost. Postiženo je i dodávání zboží dvojí kvality do různých států, ledaže je rozdíl v kvalitě způsoben objektivními faktory a spotřebitel je o tom dostatečně informován. Spotřebiteli musí být dostatečně vysvětlen i způsob umístění produktů v nabídce především ve vztahu k placené reklamě. Také vztahy na online tržištích musí být transparentně popsány.
Informační povinnost se nově uplatní i v případě personalizace cen automatizovaným rozhodováním, poměrně běžným u prodeje letenek a jízdenek, či v případě odlišné ceny při přístupu přes cenový srovnávač v porovnání s přímou návštěvou internetové stránky.
Změn doznává také náprava újmy spotřebitele a především maximální výše pokuty, která u porušení s unijním rozměrem může dosahovat až čtyři procenta ročního obratu či dva miliony eur.
Členské státy musí přijmout adekvátní pravidla do 28. listopadu 2021 a používat je od 28. května 2022.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Upozornění k tiskopisu Osvědčení o osvobození od DPH nebo spotřební daně (článek 151 směrnice 2006/112/ES a článek 13 směrnice 2
17.05.2022
Směrnicí Rady (EU) 2021/1159 ze dne 13. července 2021, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o dočasná osvobození od daně při dovozu a některých dodáních v reakci na pandemii COVID-19, byla zavedena nová osvobození od DPH týkající se opatření přijatých na úrovni Evropské unie v reakci na pandemii COVID-19. Tato osvobození byla zakotvena do čl. 151 odst. 1 písm. ba) směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty („Směrnice o DPH“). Vzhledem k naléhavosti situace měly členské státy tato osvobození začít uplatňovat se zpětným účinkem ode dne 1. 1. 2021.
V pondělí se spouští žádosti o solidární příspěvek, vyřídit půjde pouze online
12.04.2022
Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat elektronicky. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu.
Finanční správa spouští službu, která dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky
11.04.2022
Služba Nahlížení na vybrané údaje umožní přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem a bude dostupná nejdéle po přechodnou dobu 9 měsíců. K zachování přístupu k údajům se Finanční správa rozhodla zejména kvůli poptávce odborné daňové veřejnosti. Dotčené subjekty tak budou mít více času na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus.
Daňové úlevy v oblasti daně z přidané hodnoty v souvislosti se situací na Ukrajině
10.04.2022
Finanční správa informuje o následujících daňových dopadech poskytnutí darů souvisejících se současnou vlnou solidarity a poskytováním darů, ať ve formě finančních prostředků či materiální pomoci, na podporu Ukrajiny, a častými dotazy na daňové dopady v oblasti daně z přidané hodnoty.
Posílení bezpečnostních prvků portálu MOJE daně a ukončení provozu starší verze daňového portálu
29.11.2021
Dne 28. 2. 2022 bude ukončen provoz starší verze daňového portálu a podpora šifrovacích protokolů TLS 1.0 a 1.1. Současně bude umožněn přístup na portál MOJE daně (do všech jeho aplikací a služeb) pouze pomocí HTTPS protokolu.