Kategorie novinek
Komentář k paušální dani: hrubé příjmy nejsou zisk
14.07.2020Komentář Aleny Schillerové, ministryně financí
Datum: 2.7.2020 Autor: ALENA SCHILLEROVÁ Zdroj: Lidové noviny Rubrika: Názory Strana: 09
DISKUSE
Paušální daň pro malé podnikatele, díky které získají od příštího roku možnost zaplatit všechny své odvody jednou jedinou předem stanovenou částkou, znovu rozvířila diskusi o zdanění práce v České republice. Výše paušálního měsíčního odvodu 5740 Kč skutečně není sumou, ze které by živnostníkům vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Je to nicméně částka, která v podstatě odpovídá současnému průměrnému zdanění živnostníků. Primárním cílem paušální daně totiž není daně snižovat (a určitě ne zvyšovat), ale především umožnit jejich velmi jednoduché zaplacení při úplném odbourání byrokracie a daňových kontrol.
Ministerstvo financí počítá s tím, že tohoto nového institutu využije asi 127 tisíc OSVČ. Stát by tak od nich vybral oproti současnému stavu jen o 196 milionů méně na dani z příjmu a o dva miliony méně na zdravotním pojištění, ale naopak o 530 milionů více na pojištění sociálním. Celková bilance podnikatelé versus stát tedy vyznívá pozitivně pro stát a kvůli paušální dani tak nikdo na nízké zdanění živnostníků naříkat nemusí. Paušální daň je z tohoto pohledu naprosto neutrální opatření, jehož skutečná výhoda spočívá v odstranění nákladů na účetní či daňové poradce, úbytku papírování a úřední byrokracie. A ano, byť se na to zapomíná, také ve vyšším odvodu na důchod, na čemž budou v budoucnu profitovat obě strany. Není totiž žádným tajemstvím, že v současnosti většina OSVČ odvádí pouze minimální sociální pojistné. Díky konstrukci paušální daně nově odvedou do důchodového systému o 15 procent víc, o to méně ale na dani z příjmu. I v tomto ohledu naprosto neutrální opatření.
Boj mezi OSVČ a zaměstnanci
Výpočet, že živnostníkovi s ročním výdělkem 800 tisíc korun zůstane po zaplacení paušální daně „v kapse“ 730 tisíc korun, je pak zcela mylný. Každý živnostník má přece vedle příjmů také náklady, takže k vydělání 800 tisíc korun na tržbách vynaloží nezanedbatelné prostředky tu na materiál, tu na nájem kanceláře, tu na splátky za stroj, nebo také na benzin, marketing či přístup do potřebných databází. V případě poplatníka s 60procentními paušálními výdaji tak můžeme u příjmu 800 tisíc hovořit o zisku před zdaněním 320 tisíc, tedy asi 27 tisíc měsíčně. V případě 80procentního paušálu dokonce ještě méně.
Je mi líto, že paušální daň znovu oživila stíny boje za rádoby spravedlivé daňové břímě mezi OSVČ a zaměstnanci. Ti jsou situováni pomalu do pozice pařezu, na kterém se stát a podnikatelé chystají dříví štípat. Bylo by fér, kdyby se při této polemice alespoň používaly férové argumenty. Jedním z nich je, že příjem a zisk opravdu nejsou totéž. Jednoduše se pak ukáže, že to s těmi pařezy rozhodně není až tak horké.
Zdroj: www.mfcr.cz
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Upozornění k tiskopisu Osvědčení o osvobození od DPH nebo spotřební daně (článek 151 směrnice 2006/112/ES a článek 13 směrnice 2
17.05.2022
Směrnicí Rady (EU) 2021/1159 ze dne 13. července 2021, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o dočasná osvobození od daně při dovozu a některých dodáních v reakci na pandemii COVID-19, byla zavedena nová osvobození od DPH týkající se opatření přijatých na úrovni Evropské unie v reakci na pandemii COVID-19. Tato osvobození byla zakotvena do čl. 151 odst. 1 písm. ba) směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty („Směrnice o DPH“). Vzhledem k naléhavosti situace měly členské státy tato osvobození začít uplatňovat se zpětným účinkem ode dne 1. 1. 2021.
V pondělí se spouští žádosti o solidární příspěvek, vyřídit půjde pouze online
12.04.2022
Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat elektronicky. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu.
Finanční správa spouští službu, která dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky
11.04.2022
Služba Nahlížení na vybrané údaje umožní přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem a bude dostupná nejdéle po přechodnou dobu 9 měsíců. K zachování přístupu k údajům se Finanční správa rozhodla zejména kvůli poptávce odborné daňové veřejnosti. Dotčené subjekty tak budou mít více času na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus.
Daňové úlevy v oblasti daně z přidané hodnoty v souvislosti se situací na Ukrajině
10.04.2022
Finanční správa informuje o následujících daňových dopadech poskytnutí darů souvisejících se současnou vlnou solidarity a poskytováním darů, ať ve formě finančních prostředků či materiální pomoci, na podporu Ukrajiny, a častými dotazy na daňové dopady v oblasti daně z přidané hodnoty.
Posílení bezpečnostních prvků portálu MOJE daně a ukončení provozu starší verze daňového portálu
29.11.2021
Dne 28. 2. 2022 bude ukončen provoz starší verze daňového portálu a podpora šifrovacích protokolů TLS 1.0 a 1.1. Současně bude umožněn přístup na portál MOJE daně (do všech jeho aplikací a služeb) pouze pomocí HTTPS protokolu.