Kategorie novinek
Informace GFŘ ke změnám sazeb DPH od 1. 7. 2020
02.07.2020S účinností od 1. 7. 2020 dochází v souladu se zákonem č. 299/2020 Sb., kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, ke změnám sazeb daně, a to k zařazení poskytnutí vybraných služeb do přílohy č. 2a k zákonu č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“). K vybraným změnám podáváme doplňující informace.
1. Rozšíření a úprava přílohy č. 2a k zákonu o DPH – seznam služeb podléhajících druhé snížené sazbě daně ve výši 10 %
S účinností od 1. 7. 2020 jsou nově zařazeny do přílohy č. 2a či upraveny následující položky:
Znění doplněných či upravených položek přílohy 2a od 1. 7. 2020
CZ-CPA | Popis služby |
---|---|
49 | Pozemní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel a osobní doprava lyžařskými vleky. |
55 | Ubytovací služby |
59.14, 90, 91, 93 | Poskytnutí oprávnění ke vstupu na představení, do divadel, do cirkusů, do zábavních parků, na koncerty, do muzeí, do zoologických zahrad, do kin, na výstavy a na podobné kulturní události nebo do podobných kulturních zařízení; poskytnutí oprávnění ke vstupu do botanických zahrad, přírodních rezervací a národních parků. |
93.11, 93.12,93.13, 93.29.11 | Poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události; použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem; služby související s provozem rekreačních parků a pláží. |
96.04 | Služby tureckých lázní, saun, parních lázní a solných jeskyní. |
2. Sazba daně u lyžařských vleků
U osobní dopravy lyžařskými vleky se nově uplatní druhá snížená sazba daně obdobně jako u hromadné pravidelné dopravy cestujících pozemními i visutými dráhami.
V praxi to kromě podpory tohoto odvětví znamená i zjednodušení situace při vystavování daňových dokladů při prodeji přepravních tarifů-jízdného v lyžařských areálech, kde jsou provozovány lanové dráhy i lyžařské vleky dosud s rozdílnou sazbou DPH.
Problematikou uplatňování sazeb DPH u dopravy osob lanovými dráhami se zabývá Informace GFŘ k uplatňování sazeb DPH u dopravy osob lanovými dráhami od 1. 2. 2019.
4. Ubytovací služby
U ubytovacích služeb se bude nově aplikovat druhá snížená sazba daně (stejně jako u služeb stravovacích v kódu 56), čímž dojde ke zjednodušení aplikační praxe, neboť
ubytovací služby jsou často poskytovány se službami stravovacími. I když se ve většině
případů jedná z pohledu uplatňování DPH o dvě samostatné služby, nebude muset poskytovatel plnění při jedné ceně za obě poskytnuté služby na daňovém dokladu rozepisovat základ daně pro různé sazby daně. Detailněji se problematikou uplatňování DPH u ubytovacích služeb a dalších spolu s nimi poskytovaných služeb zabývá odpověď GFŘ
na Dotaz na činnosti poskytované v hotelovém zařízení.
4. Oprávnění ke vstupu na kulturní akce
Do druhé snížené sazby DPH ve výši 10 % se nově zařazuje poskytnutí služby spočívající v poskytnutí oprávnění ke vstupu na kulturní akce, a to bez ohledu na skutečnost, zda se konají uvnitř kulturního zařízení nebo venku. Zároveň dochází k formulačnímu upřesnění a sjednocení textu této položky se směrnicí o společném systému DPH1. Převzetím textu z této směrnice je možné některé explicitně uváděné kulturní akce z textu zákona o DPH vypustit, neboť budou nově spadat pod pojem „podobné kulturní události“ nebo „podobné kulturní zařízení“. Druhé snížené sazbě DPH tak bude podléhat i vstupné do lunaparků
či historických staveb.
Obdobné platí pro vypuštění položky 93.29.21 z přílohy č. 2, která bude nově spadat pod termín „představení“, a vypuštění položky 59.14 s tím, že oprávnění ke vstupu na filmová představení budou zahrnuta přímo ve vymezení „oprávnění ke vstupu do kin“ nebo oprávnění ke vstupu na kulturní událost podobnou vstupu do kin (např. promítání filmů
v jiných promítacích sálech).
Rovněž dochází k přeřazení do druhé snížené sazby DPH vstupného do botanických zahrad, přírodních rezervací a národních parků.
4. Oprávnění ke vstupu na kulturní akce
Do druhé snížené sazby DPH ve výši 10 % se nově zařazuje poskytnutí služby spočívající v poskytnutí oprávnění ke vstupu na kulturní akce, a to bez ohledu na skutečnost, zda se konají uvnitř kulturního zařízení nebo venku. Zároveň dochází k formulačnímu upřesnění a sjednocení textu této položky se směrnicí o společném systému DPH1. Převzetím textu z této směrnice je možné některé explicitně uváděné kulturní akce z textu zákona o DPH vypustit, neboť budou nově spadat pod pojem „podobné kulturní události“ nebo „podobné kulturní zařízení“. Druhé snížené sazbě DPH tak bude podléhat i vstupné do lunaparků
či historických staveb.
Obdobné platí pro vypuštění položky 93.29.21 z přílohy č. 2, která bude nově spadat pod termín „představení“, a vypuštění položky 59.14 s tím, že oprávnění ke vstupu na filmová představení budou zahrnuta přímo ve vymezení „oprávnění ke vstupu do kin“ nebo oprávnění ke vstupu na kulturní událost podobnou vstupu do kin (např. promítání filmů
v jiných promítacích sálech).
Rovněž dochází k přeřazení do druhé snížené sazby DPH vstupného do botanických zahrad, přírodních rezervací a národních parků.
5. Zbývající položky kódu 93.11, 93.12, 93.13, 93.29.11 a 96.04 U zbývajících položek jde o pouhé přesunutí z přílohy 2 do přílohy 2a zákona o DPH s uplatněním 10% sazby daně u slovně vyjmenovaných služeb bez dalších změn v aplikační praxi. Služby posiloven a fitcenter jsou vypuštěny ze slovního popisu, neboť je lze podřadit pod slovní popis „použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem“.
6. Zdanění a vypořádání záloh
Ke zdanění a vypořádání záloh uvádíme, že obecné pravidlo pro vznik povinnosti přiznat daň při dodání zboží a poskytnutí služby je vymezeno v § 20a zákona o DPH. Povinnost přiznat daň při dodání zboží nebo poskytnutí služby vzniká ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, přičemž je-li před uskutečněním zdanitelného plnění přijata úplata, vzniká povinnost přiznat daň z přijaté částky ke dni přijetí úplaty (zálohy).
Pravidla pro určení základu daně a výše daně v případě vypořádání záloh za zdanitelná plnění, kdy se v průběhu vypořádávaného období měnily sazby daně, řeší ustanovení § 37a zákona o DPH a podrobně jsou příkladně řešena v Informaci GFŘ k uplatňování sazeb DPH u tepla a chladu od 1. 1. 2020. V případě ubytování bude nejčastěji docházet k situaci záloh zdaněných sazbou DPH 15 % před účinností zákona č. 299/2020 Sb. a doplatků zdaněných sazbou 10 % po účinnosti zákona č. 299/2020.
7. Závazné posouzení určení sazby daně u zdanitelného plnění V případě nejistoty či nejasností jakou sazbu daně v případě zdanitelného plnění uplatnit, lze i nadále využít institutu tzv. závazného posouzení. Podání žádosti o závazné posouzení pak vychází především z § 47a a § 47b zákona o DPH, přičemž se pro podání žádosti a další procesní záležitosti spojené s řízením o závazném posouzení použijí příslušná ustanovení zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Žádost se může vztahovat pouze k jedné položce zboží či služby a její podání podléhá správnímu poplatku ve výši 10 000 Kč.
Dokument v PDF ke stažení zde: Doplňující informace k vybraným změnám sazeb DPH od 1. 7. 2020.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Upozornění k tiskopisu Osvědčení o osvobození od DPH nebo spotřební daně (článek 151 směrnice 2006/112/ES a článek 13 směrnice 2
17.05.2022
Směrnicí Rady (EU) 2021/1159 ze dne 13. července 2021, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o dočasná osvobození od daně při dovozu a některých dodáních v reakci na pandemii COVID-19, byla zavedena nová osvobození od DPH týkající se opatření přijatých na úrovni Evropské unie v reakci na pandemii COVID-19. Tato osvobození byla zakotvena do čl. 151 odst. 1 písm. ba) směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty („Směrnice o DPH“). Vzhledem k naléhavosti situace měly členské státy tato osvobození začít uplatňovat se zpětným účinkem ode dne 1. 1. 2021.
V pondělí se spouští žádosti o solidární příspěvek, vyřídit půjde pouze online
12.04.2022
Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat elektronicky. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu.
Finanční správa spouští službu, která dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky
11.04.2022
Služba Nahlížení na vybrané údaje umožní přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem a bude dostupná nejdéle po přechodnou dobu 9 měsíců. K zachování přístupu k údajům se Finanční správa rozhodla zejména kvůli poptávce odborné daňové veřejnosti. Dotčené subjekty tak budou mít více času na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus.
Daňové úlevy v oblasti daně z přidané hodnoty v souvislosti se situací na Ukrajině
10.04.2022
Finanční správa informuje o následujících daňových dopadech poskytnutí darů souvisejících se současnou vlnou solidarity a poskytováním darů, ať ve formě finančních prostředků či materiální pomoci, na podporu Ukrajiny, a častými dotazy na daňové dopady v oblasti daně z přidané hodnoty.
Posílení bezpečnostních prvků portálu MOJE daně a ukončení provozu starší verze daňového portálu
29.11.2021
Dne 28. 2. 2022 bude ukončen provoz starší verze daňového portálu a podpora šifrovacích protokolů TLS 1.0 a 1.1. Současně bude umožněn přístup na portál MOJE daně (do všech jeho aplikací a služeb) pouze pomocí HTTPS protokolu.