Kategorie novinek
Návrh zákona umožňujícího zpětné uplatnění daňové ztráty zohlednil a akceptoval zásadní připomínky Komory
26.05.2020Do Poslanecké sněmovny byl načten návrh zákona (Sněmovní tisk 874), který umožňuje zpětné uplatnění daňové ztráty. Tento návrh jsme obecně podporovali, nicméně jsme k němu uplatňovali některé zásadní připomínky. K poslednímu návrhu se nám podařilo v šibeniční lhůtě pouze několika hodin uplatnit naše připomínky a docílit tak jejich zanesení do předmětného návrhu zákona. Jsme rádi, že můžeme konstatovat, že ty nejzásadnější nich se nám podařilo při jednáních s Ministerstvem financí ČR prosadit. Jde o tyto dvě:
1.Způsob počítání období, v nichž je možné uplatnit daňovou ztrátu. V návrhu zůstal zachován aktuálně aplikovaný způsob, jak je popsán v pokynu Generálního finančního ředitelství D-22, tj. že ztrátu je možné uplatnit jak ve zdaňovacím období, tak v účetním období, které není zdaňovacím, ale podává se za něj daňové přiznání s tím, že do limitu jsou započítávána pouze celá zdaňovací období. Tento způsob bude platit i pro zpětné uplatnění daňové ztráty. Původně navržená koncepční změna tohoto systému by způsobila nejednoznačné situace a mnohé výkladové problémy.
2.Úprava prekluzivní lhůty dle § 38r ZDP.
Podařilo se docílit toho, aby nedošlo k neodůvodněnému prodlužování prekluzivní lhůty z titulu zpětného uplatnění daňové ztráty. Dle návrhu tak bude mít poplatník na výběr:
V této souvislosti bychom chtěli ještě doplnit, že se podařilo s Ministerstvem financí ČR dohodnout, že v rámci příští novely ZDP dojde v této věci ještě k další úpravě spočívající v tom, že poplatník bude mít možnost určit si, v jakých lhůtách chce ztrátu uplatnit a tím ovlivnit délku prekluzivní lhůty. Při těchto jednáních jsme argumentovali i aktuální judikaturou k dané věci 8 Afs 58/2019-48 ze dne 13.5.2020.
Tím, že návrh umožňuje z hlediska ztráty za rok 2020 jiný odhad ještě předtím, než bude přesně vyčíslena a následné uplatnění prostřednictvím dodatečného daňového přiznání za rok 2019, může skutečně podnikatelům pomoci. K dané věci jsme vydali tiskovou zprávu.
Zdroj: wwww.kdpcr.cz
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.
Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.
Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.
INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři,
rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství
Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.