Kategorie novinek
MF upozorňuje: Kompenzační bonus nepodléhá exekuci
14.05.2020Finanční správa v těchto dnech osobám samostatně výdělečně činným vyplácí kompenzační bonus v rámci záchranného programu Pětadvacítka. V této souvislosti opět připomínáme, že kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci.
Pokud žadatel vyplnil v žádosti o kompenzační bonus číslo svého bankovního účtu, které je aktuálně zatížené výkonem rozhodnutí, nebo exekucí , měl by s odkazem na exekuční nepostižitelnost kompenzačního bonusu požádat svoji banku o jeho vyplacení.
„Je důležité, aby lidé banku informovali o tom, že prostředky, které jsou jednoznačně identifikovány předčíslím účtu Finanční správy 10719 - nepodléhají výkonu rozhodnutí ani exekuci,“ upřesňuje generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová. Kompenzační bonus je totiž žadatelům vyplácen z nových bankovních účtů, které Finanční správa speciálně zřídila pro tento účel s předčíslím 10719. Platby kompenzačních bonusů jsou tímto jednoznačně identifikovány od ostatních plateb.
Stručný postup žadatele o kompenzační bonus - v případě soudním exekutorem nebo soudem provedené blokace bankovního účtu, na který byl vyplacen kompenzační bonus
V případě, že žadatel v žádosti o kompenzační bonus vyplnil číslo bankovního účtu, které je zatížené exekucí, a banka mu kompenzační bonus na základě exekuce blokuje, měl by s odkazem na zákonem danou exekuční nepostižitelnost kompenzačního bonusu požádat svoji banku o vyplacení bonusu.
Neumožní-li ani přesto banka žadateli o kompenzační bonus disponovat s peněžními prostředky (kompenzačním bonusem) vyplacenými na bankovní účet z důvodu nařízené exekuce od soudního exekutora nebo výkonu rozhodnutí soudem, může se žadatel o kompenzační bonus domáhat jeho vydání návrhem na zastavení exekuce nebo výkonu rozhodnutí soudem, přičemž je zapotřebí brát v potaz následující:
1. Podání návrhu na zastavení exekuce
Návrh na zastavení exekuce se podává k soudnímu exekutorovi, který exekuci přikázáním pohledávky z účtu nařídil. Ten může exekuci zastavit, v opačném případě ji postoupí exekučnímu soudu. Je-li bankovní účet postižen více exekucemi, je nutné domáhat se zastavení všech těchto exekucí, které postihují bankovní účet, na který si žadatel o kompenzační bonus nechal kompenzační bonus vyplatit.
2. Náležitosti návrhu na zastavení exekuce
V návrhu na zastavení exekuce musí žadatel o kompenzační bonus výslovně uvést, že na bankovní účet byl kompenzační bonus vyplacen, v jaké výši byl kompenzační bonus vyplacen, a že pro tyto peněžní prostředky na bankovním účtu navrhuje zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Toto žadatel o kompenzační bonus doloží např. těmito dokumenty:
- žádostí o výplatu kompenzačního bonusu a
- výpisem z bankovního účtu, na který byl kompenzační bonus vyplacen, s identifikací kompenzačního bonusu, tj. platbou se speciálním předčíslím 10719. Finanční správa upozorňuje: Kompenzační bonus nepodléhá exekuci (číslo bankovního účtu v ČNB)
3. Žádost o výplatu kompenzačního bonusu
Poté co soudní exekutor, případně soud, rozhodne o (částečném) zastavení exekuce a informuje o tom banku, může si žadatel o kompenzační bonus požádat v bance o jeho výplatu.
Pokud se jedná o případ, že exekuci neprovádí soudní exekutor, ale výkon rozhodnutí provádí soud prostřednictvím vykonavatelů, tak je nutno písemnosti uvedené v bodech 1), 2) a 3) adresovat soudu a nikoliv soudnímu exekutorovi.
další novinky v kategorii: Personalistika a mzdy
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
25.09.2024
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč
na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
30.06.2024
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.
Vyšší podpora pro rodiny s dětmi: návrh MPSV na navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun prošel Sněmovnou
30.10.2023
Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s malými dětmi. Od letošního srpna navíc lidé mohou o rodičovský příspěvek požádat pohodlně on-line. Novela zároveň zjednodušuje komunikaci s Úřady práce ČR.
Transpoziční novela zákoníku práce
25.10.2023
Novelou zákoníku práce, která vstoupila v platnost 19. září 2023, se provádí transpozice několika evropských směrnic a přináší řadu novinek a pozitivních změn pro zaměstnavatele i zaměstnance a výhody pro pracující rodiče, pečující osoby a dohodáře.
Zvýší se rodičovský příspěvek pro nově narozené děti, prodlouží se náhradní výživné.
07.07.2023
Vláda dnes schválila zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun a zkrácení jeho čerpání na tři roky. Dobrou zprávou zejména pro samoživitelky v situacích, kdy se dlouhodobě nedaří vymáhat soudem stanovené výživné, je pak prodloužení náhradního výživného o dva roky. Vláda dnes schválila také úpravu, která umožní další digitalizaci a zjednodušování administrativy v rámci agendy státní sociální podpory. Cílem je kromě efektivnějšího vyřizování i lepší spolupráce mezi úřady.