Kategorie novinek
Úvěrové moratorium - nejčastější otázky a odpovědi
24.04.2020Kdy vešlo úvěrové moratorium v platnost a jaký má vliv na předschválené produkty?
Úvěrové moratorium se řídí zákonem č. 177/2020 Sb. o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19. Tento zákon nabyl účinnosti dne 17. dubna 2020. Možnost odložení splátek v režimu zákonného moratoria se vztahuje na spotřebitelské a podnikatelské úvěry, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték je také možné splácení odložit pouze u smluv sjednaných před 26. březnem, ale čerpány mohou být i po tomto datu. Novějších úvěrů sjednaných po 26. březnu 2020 se toto opatření netýká.
Týká se moratorium také konsolidačních úvěrů, smluv o poskytnutí zápůjčky a smluv o krátkodobé podnikatelské zápůjčce?
V režimu zákonného moratoria lze odložit splátky u spotřebitelských a podnikatelských úvěrů včetně hypoték. Možnost odkladu splátek se týká i konsolidovaných úvěrů. Taxativní výčet finančních produktů, na které se toto opatření vztahuje, naleznete v zákoně č. 177/2020 Sb., o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19: http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ViewFile.aspx?type=c&id=38843
Možnost odložení splátek v režimu zákonného moratoria se naopak nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní a revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých byl dlužník k 26. březnu 2020 v prodlení delším než 30 dnů.
V případě, že požádám od odklad splátek a ten mi bude schválen, bude možné od smlouvy odstoupit, když se zlepší má finanční situace?
K odkladu splátek v režimu zákonného moratoria dojde poté, co dlužník oznámí tento záměr svému věřiteli, a prohlásí, že k tomuto kroku přistupuje z důvodů negativního ekonomického dopadu pandemie koronaviru. Tyto důvody však nebude muset nijak prokazovat a věřitel je nebude zkoumat.
Splácení lze odložit buď do 31. července nebo do 31. října letošního roku. Předčasné ukončení doby odložení splátek není ze zákona umožněno. Zákon předpokládá, že odkladu splátek využijí právě ti dlužníci, kteří se v důsledku pandemie COVID-19 ocitli ve zhoršené finanční situaci a nemohou splácet své závazky. Doporučujeme tedy dlužníkovi důkladně zvážit, zda se skutečně nachází v takové situaci, která mu neumožňuje splácet.
Jak to ve skutečnosti je s odkladem splátek a zápisem do registru dlužníků (na stránkách MF zápis nebude, reálně je!)
Odklad splátek v režimu zákonného moratoria nepovede k negativnímu zápisu do registrů dlužníků. Není tedy třeba se obávat, že by klientovi do budoucna komplikoval další žádosti o úvěry.
Lze nějak přesněji a lépe vymezit kdo má na odklad splátek nárok?
Odklad splátek v režimu zákonného moratoria mohou využít dlužníci z řad běžných spotřebitelů, OSVČ a právnických osob, kteří v důsledku negativního ekonomického dopadu pandemie COVID-19 nemohou splácet své závazky.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Finanční zpravodaj číslo 38/2020
31.12.2020
52.Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně, zálohy na daň a správního poplatku z důvodu mimořádné události
PŘEHLEDNĚ: Co přináší stravenkový paušál
31.12.2020
Už od ledna 2021 bude možné poskytovat daňově zvýhodněné stravování vedle jídelen a stravenek také přímo v penězích. Tuto revoluční změnu přináší stravenkový paušál schválený v rámci daňového balíčku pro rok 2021. Příspěvek na stravování díky tomu budou moci využít i zaměstnanci, kteří na něj dnes nedosáhnou. Zaměstnavatelům i podnikatelům, kteří se rozhodnou na stravenkový paušál přejít, poklesne administrativa a odpadnou náklady na poplatky a provize, které jsou spojené se stravenkami. Nyní přinášíme ucelený a přehledný popis tohoto opatření.
Kompenzační bonus pro zavřené obory podnikání schválen
31.12.2020
Poslanci přehlasovali senátní vratku návrhu Ministerstva financí na obnovení kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně pro OSVČ a společníky s.r.o. s převažující činností podnikání v zavřených oblastech ekonomiky. Sněmovna tak odmítla senátorský pozměňovací návrh na vyplacení příspěvku 300 korun na obyvatele jako náhradu krajům za výpadek jejich daňových příjmů.
Na stravenkový paušál bude možné přispívat z FKSP
30.12.2020
Státní organizace budou moci svým zaměstnancům částečně hradit peněžní příspěvek na stravování z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou Ministerstvo financí předkládá Legislativní radě vlády. Vyhláška nabyde účinnosti současně se stravenkovým paušálem, který je součástí projednávaného daňového balíčku.
Cestovní náhrady
30.12.2020
Přehled základních předpisů pro cestovní náhrady