Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Startuje program Antivirus. Stát bude přispívat na mzdy zaměstnanců, odhadem vyplatí 11 miliard

06.04.2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí představí kurzarbeit z programu Antivirus. Z něj mohou příspěvky na mzdy od státu získat firmy, na které dopadla nařízená omezení proti koronaviru. Podle plánu by zaměstnavatelé mohli o peníze začít žádat v pondělí od 12 hodin. Podpora má bránit propouštění. Odhad na duben na finanční podporu státu je 11 miliard korun.

„Spustí se dnes 6.4.2020 ve 12:00. Nebudou to závody. Nebude to podle principu, kdo první přijde, ten první mele,“ upozorňuje Jana Maláčová. Nemělo by dojít k podobné situaci jako u programů ministerstva financí, které přispívají firmám na podnikání.

Stát poskytne dva druhy příspěvků. V režimu A uhradí 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do maximální výše 39 000 korun. V režimu B se pak stát bude podílet z 60 procent na výplatách ve firmách, které omezily výrobu či služby kvůli výpadku pracovníků, surovin a dalších vstupů či kvůli poklesu poptávky. Nejvýš pošle 29 000 korun. Podpora se stanoví z průměrné superhrubé mzdy.

V první fázi zaměstnavatel vyplní tzv. dohodu, kam uvede údaje zaměstnance, na kterého chce finanční podporu dostávat. V druhé fázi zaměstnavatel vyplatí svým zaměstnancům náhrady mezd a následně vykáže formulář pro refundaci. Úřad práce by pak během několika dní od podání žádosti poslat finanční příspěvek.

Koho se to týká?

„Týká se to podnikatelů ve mzdové sféře, to znamená ne orgánů státní správy, organizací, které jsou hrazeny ze státního rozpočtu nebo evropského rozpočtu. Může to být až 3,1 milionu zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáváni až ve 281 tisících firmách,“ uvedla ministryně Maláčová

Druhou podmínkou pro zaměstnavatele je platit za zaměstnance odvody a zaměstnávat zaměstnance podle českého práva. Třetí podmínkou je, že musí být plněn zákoník práce, zejména nesmí být zaměstnanec ve výpovědi, upozornila ministryně práce a sociálních věcí.

„Podmínka, tedy základní mechanismus, podle kterého bude fungovat udržení pracovních míst, je, že musí být vyplacena mzda za březen,“ upozornila Maláčová. V programu Antivirus nehraje role velikost firem. Ministryně potvrdila, že mohou žádat malé, střední i velké firmy. Ministerstvo odhaduje na duben výdaje do kolem 11 miliard korun.

Antivirus odstartoval dnes ve 12:00, žádosti je možné vyplňovat ZDE

Zdroj: www.irozhlas.cz; www.mpsv.cz
další novinky v kategorii: Personalistika a mzdy

Minimální mzda v příštím roce vzroste na 15 200 Kč
18.11.2020
Na 15 200 Kč vzroste v příštím roce minimální mzda. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) dnes (16. 11. 2020) schválila Vláda ČR. Minimální mzda se zvýší o 600 Kč. Dosáhne tak na 42,4 % průměrné mzdy.


Žádat o ošetřovné bude jednodušší. Rodičům stačí vyplnit jediný formulář
05.11.2020
V návaznosti na legislativní proces schvalování zákona, který upravuje podmínky poskytování ošetřovného při současné epidemii, připravila Česká správa sociálního zabezpečení nové formuláře žádostí o dávku. Zcela nový formulář pro rodiče je kombinací žádosti o ošetřovné a výkazu péče. Rodičům tak stačí vyplnit a předat zaměstnavateli jediný formulář.


Režim A programu Antivirus prodloužen do konce roku. MPSV přichází s vylepšením, které ohroženým zaměstnancům a firmám ještě víc
23.10.2020
Antivirus A se prodlouží do konce letošního roku. Vláda dnes (14. října) schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Vzhledem k současným opatřením v souvislosti s šířením koronavirového onemocnění se také výrazně navýší podpora firem, které musely svůj provoz uzavřít na základě rozhodnutí vlády. Nově budou mít zaměstnavatelé v režimu A od 1. října nárok na celou částku vyplacených náhrad, nikoli jen 80 %, jak tomu bylo dosud. Taková forma podpory umožní zasaženým podnikům ustát současnou krizi, aby nemusely při jejich úplném uzavření řešit, kde vezmou na mzdy zaměstnanců, a nedostaly se do ještě větších ztrát.


Jak na ošetřovné z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020
23.10.2020
S ohledem na plánované uzavření prvních stupňů základních škol v ČR dne 14. 10. 2020, budou moci rodiče dětí do 10 let žádat o ošetřovné z důvodu uzavření školy. Zákon, který by umožnil zaměstnancům čerpat ošetřovné za dny péče v jednotlivých kalendářních měsících, bude v příštím týdnu projednávat Poslanecká sněmovna.


Informace o zpracování osobních údajů
06.10.2020
Cílem tohoto textu je poskytnout veřejnosti přehledné a srozumitelné informace o tom, jakým způsobem Ministerstvo financí zpracovává osobní údaje subjektů údajů (fyzických osob). Součástí je také informace o právech subjektů údajů souvisejících se zpracováním jejich osobních údajů.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Přiznání k dani z nemovitých věcí a silniční dani podáte až do konce března
Ministerstvo financí dnes přistoupilo k prominutí příslušenství daně z nemovitých věcí a daně silniční. Fakticky se tím termín podání daňového přiznání k těmto daním odsouvá pro všechny daňové subjekty z 1. února na 1. dubna 2021, a to bez rizika sankcí z prodlení.

Paušální daň pro živnostníky
Finanční správa již spustila příjem oznámení o vstupu k paušální dani. Přihlásit se mohou ty OSVČ, které jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do 1 mil. Kč.

další novinky

Kalkulace ceny