Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Základní informace ke kompenzačnímu bonusu pro OSVČ

14.04.2020

Mám jako OSVČ nárok na 25 tisíc korun?


Pokud požádáte o přímou podporu a splňujete následující podmínky, pak ano. Finanční správa Vám v dubnu vyplatí kompenzační bonus. Podmínky pro čerpání bonusu jsou následující:

1. Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).

2.Vykonávaná činnost je činností hlavní,

3.vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění

4.OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, která svou činnost aktivovala později, za předpokladu, že její činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání)

5.OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti)

Splnění podmínek doložíte čestným prohlášením.

Bonusovým obdobím je období od 12. března do 30. dubna 2020, celková částka za plný počet dnů je tedy 25 000 Kč. Kompenzační bonus se vyplácí pouze za ty kalendářní dny, kdy jsou naplněny výše uvedené podmínky dokládané čestným prohlášením. Nelze však vyplatit za ty kalendářní dny, za které žadatel obdržel podporu v nezaměstnanosti.

Podpora bude vyplacena oproti vyplněné žádosti. Jednostránková, maximálně jednoduchá žádost, bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti budou přijímány poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO), na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Formulář naleznete na webu Finanční správy

Co to je kompenzační bonus?

Jedná se o jednorázový daňový bonus vyplácený finančními úřady

Kdo má nárok?

  • OSVČ, která vykonává svou činnost jako hlavní (podle zákona o důchodovém pojištění)

  • OSVČ, která vykonává svou činnost jako vedlejší, pokud:

    1.Pobírá invalidní nebo starobní důchod

    2.Je na mateřské nebo rodičovské dovolené

    3.Pečuje o zdravotně postiženou osobu

    4.Připravuje se na budoucí povolání (studenti)

    Kolik mohu získat?

    Částka je 25 000 Kč jednorázově, tj. 500 Kč za každý den, kdy jsou splňovány podmínky pro přiznání bonusu. Pokud osoba po nějakou dobu nesplňuje uvedenou podmínku (např. nebyla po celou dobu OSVČ), bonus se odpovídajícím způsobem krátí.

    Jaké podmínky musí být splněny?

  • Začít podnikat nejpozději v kalendářním roce 2019

  • Mít minimálně za daný rok tolik daňově uznatelných příjmů, které odpovídají 15 000 Kč za každý započatý měsíc podnikání (tj. ti co podnikají celý rok, musí mít alespoň 180 000 Kč)

  • Být zasažen současnou situací: v období leden až březen 2020 mít pokles příjmů oproti stejným třem měsícům minulého roku alespoň 10 %. Pokud osoba v lednu až březnu 2019 nepodnikala, zkoumají se první 3 měsíce podnikání.

    Jak mohu požádat?

  • Žádám na finančním úřadu, kde podávám daňové přiznání k dani z příjmů: ideálně elektronicky (přes Daňový portál – Elektronická podání pro Finanční správu či datovou schránkou), lze i v listinné podobě (zaslat poštou, zanést na úřad, kde jsou umístěny speciální sběrné boxy)

  • Není stanoven závazný formulář, ale v řádu nejbližších dnů bude zveřejněn doporučený vzor pro snazší vyplnění žádosti

    Co žádost obsahuje?

  • Kromě základních identifikačních údajů žadatele bude potřeba i číslo bankovního účtu, kam se bonus zašle (může to být i účet jiné osoby, které důvěřuji (např. příbuzný), musí jít o účet u poskytovatele platebních služeb vedený v české měně)

  • Čestné prohlášení, že splňuji podmínky pro přiznání bonusu

    Kdy mohu požádat?

  • Jakmile bude finální podoba úpravy schválena Parlamentem a zapsána ve Sbírce zákonů, což bude nejpozději do 15. dubna

  • Pokud podám žádost před skončením období, za které se bonus vyplácí (tj. před koncem dubna 2020), odpovídám za to, že se mnou uvedené údaje nezmění

  • Žádost musím podat nejpozději do 30. června 2020, jinak nárok na bonus zaniká

    Musím bonus zahrnout do daňově uznatelných příjmů?

  • Ne, bonus se nedaní a nepodléhá ani sociálnímu a zdravotnímu pojistnému

    Kde najdu podrobnosti?

  • Výše uvedený text je orientační – tj. definitivní znění a podmínky čerpání budou jisté až po schválení obou komor Parlamentu: tiskovou zprávu MF k stávajícímu návrhu zákonné úpravy najdete ZDE, dosavadní nejčastější otázky a odpovědi najdete ZDE

    Pokud mám dluhy, bude můj bonus nějak krácen?

    Zákon garantuje, že bonus nebude použit na případné nedoplatky u správce daně a že nepodléhá výkonu rozhodnutí a exekuci

    Jak poznám, že má žádost již byla vyřízena?

  • O vyřízení žádosti se nevydává rozhodnutí

  • Vyřízení žádosti poznám tak, že mi bude bonus přičten na uvedený bankovní účet

    Za jak dlouho po podání žádosti mi bude bonus vyplacen?

  • Záměrem je, aby byl bonus vyplacen co nejdříve, a to neprodleně po zpracování žádosti

  • Přesto prosíme o trpělivost s ohledem na možné obdržení stovek tisíc žádostí

    Co když nebudu splňovat podmínky pro přiznání kompenzačního bonusu?


  • Správce daně při vyřízení žádosti posoudí pouze to, zda jsou splněny základní podmínky pro přiznání bonusu za každý den rozhodného období a podle toho určí výši bonusu

  • Pokud nesplním základní podmínky (např. nejsem OSVČ), bonus se nepřizná - o tom mě finanční úřad bezodkladně vyrozumí na uvedený kontakt (např. e-mail)

  • Pokud nesplním podmínky, které není možné jednoduše ověřit při zpracování žádosti, riskuji pozdější doměření daně ve výši vyplaceného bonusu a vzniklých sankcí (penále a úrok z prodlení)

  • Ministerstvo financí a Finanční správa proto apeluje na poctivost žadatelů

    Jaký je vztah kompenzačního bonusu k sociálním dávkám?

  • Bonus je započitatelným příjmem pro stanovení nároku na dávky vyplácené podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a zákona upravujícího státní sociální podporu

  • V měsíci, kdy je vyplacen kompenzační bonus, nelze přiznat nárok na podporu v nezaměstnanosti

    Pokud mám souběh OSVČ a s.r.o., je to v pořádku?

    Společnost s ručením omezením není překážkou pro vyplacení kompenzačního bonusu, pokud je daný člověk (jednatel) současně aktivní OSVČ a splňuje podmínky programu Pětadvacítka.

    Pokud jsem OSVČ na vedlejší činnost a současně vykonávám práci na DPP nebo DPČ, mohu žádat o kompenzační bonus?

    Na kompenzační bonus v maximální výši 25 tisíc korun dosáhne i člověk, který pracuje na dohodu o práci mimo pracovní poměr s odměnou do 10.000 korun měsíčně a současně je aktivní OSVČ i na vedlejší činnost. V tomto případě hovoříme o zaměstnání malého rozsahu. Naopak dohodáři s odměnou nad 10.000 korun měsíčně na kompenzační bonus nedosáhnou, neboť se již fakticky jedná o zaměstnání. Hranice 10.000 korun měsíčně je dána zákonem o nemocenském pojištění (paragrafy 6 a 7).




    další novinky v kategorii: Covid-19

    Kompenzační bonus končí. Bilance Finanční správy: 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard korun
    12.08.2021
    Dnem 2.8.2021 skončil termín pro podávání žádostí o kompenzační bonus. Od jeho spuštění v roce 2020 vyřídila Finanční správa více než jeden milion žádostí za jarní a 834 tisíc žádostí za podzimní bonusové období a v roce 2021 pak téměř 577 tisíc žádostí o nový kompenzační bonus. Program byl určen živnostníkům, společníkům malých s. r. o. a „dohodářům“, kterým Finanční správa vyplatila bonusy ve výši necelých 44 miliard korun. Kompenzační bonus se tak stal jednou z nejefektivnějších státních podpor a pomohl drobným podnikatelům překonat náročné období.


    Nová výzva z programu COVID – Kultura podpoří kulturní památky
    18.06.2021
    Podpora provozovatelů nestátních kulturních památek, v nichž se platí vstupné. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s Ministerstvem kultury (MK) zveřejnilo výzvu 3.4 z programu COVID – Kultura, která se týká hradů, zámků, skanzenů, archeoparků aj. Žádosti bude možné podávat od 17. června do 13. srpna 2021.


    MPO zveřejnilo druhou výzvu z programu COVID – Nepokryté náklady
    14.06.2021
    Od 28. června do 13. září budou moct podnikatelé žádat o podporu z plošného programu COVID – Nepokryté náklady. Žádosti se budou, stejně jako dosud, podávat prostřednictvím informačního systému AIS MPO. V aktuální 1. výzvě ze stejného titulu lze žádosti podávat do 19. července.


    OSVČ mohou opět žádat o ošetřovné
    07.06.2021
    Od 30.5.2021 mohou osoby samostatně výdělečně činné opět žádat o „ošetřovné“ v kontextu s pandemií koronaviru. Aktuální podpora se týká období od 6. dubna do 16. května 2021. Příjem žádostí začal v 9 hodin, podávat je bude možné do konce června.


    Vláda prodloužila část Antiviru, bude se týkat jen nařízených karantén a izolací
    07.06.2021
    Vláda dnes prodloužila až do konce června letošního roku část programu Antivirus. Jde o režim s označením A, který se bude vztahovat na zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci mají nařízenou karanténu nebo izolaci. „Program Antivirus pomáhá zmírňovat následky pandemie na zaměstnanost už od loňského dubna a dosud podpořil přes jeden milion zaměstnanců. V těchto týdnech pokračuje rozvolňování vládních opatření, proto prodlužujeme pouze režim, který se týká karantén a izolací nařízených z důvodu onemocnění COVID- 19,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


  • Kde nás najdete

    UDS, s.r.o.
    Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

    Telefon: +420 222 981 423
    Mobil:+420 777 724 737
    E-mail: info@uds.cz

    Mapa

    Novinky

    Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
    Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení

    Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
    Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

    další novinky

    Kalkulace ceny