Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Ošetřovné se u zaměstnanců prodlouží na celou dobu pandemie. U OSVČ chce vláda jiný postup

17.03.2020

Ošetřovné ve výši šedesáti procent z vyměřovacího základu by měli zaměstnanci, kteří zůstávají doma se svými dětmi, pobírat po celou dobu stávající pandemie nemoci COVID-19. Přislíbil to premiér Andrej Babiš (ANO), již dříve v úterý se pro totéž vyslovila i tripartita. Podporu OSVČ, kteří jsou s dětmi doma rovněž, ale nárok na ošetřovné se na ně nevztahuje, chce vláda řešit jinak. Rozhodne zřejmě ve čtvrtek.

Řada rodičů musela zůstat s potomky doma. Zaměstnanci mohou z nemocenského pojištění získat ošetřovné, které činí 60 procent denního základu příjmu na devět dnů na děti do 10 let, u samoživitelek a samoživitelů až na 16 dní na školáky do 16 let.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) s nemocenským pojištěním ošetřovné nedostávají a i zaměstnanci ho mohou pobírat jenom po limitovaný čas. Ministerstvo práce proto už minulý týden navrhovalo lhůtu prodloužit na celou dobu, co zůstanou uzavřené školy, čemuž nyní na tiskové konferenci vyjádřil podporu i premiér Babiš.

„Domluvili jsme se, že ošetřovné bude v podstatě na celý čas trvání zákazu, toho koronaviru, ve výši 60 procent a při péči o dítě mladší deseti let,“ uvedl předseda vlády. Stát by doplatil částku od desátého dne za zbývající dny, co by rodiče zůstali s potomky doma. Odhadovaný dopad na státní rozpočet je 1,9 miliardy korun.

O ošetřovném jednala i tripartita. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly panuje shoda na prodloužení, ale ne na konkrétnějších parametrech. Středula míní, že pokud bude stát ošetřovné doplácet, měl by hradit víc než 60 procent základu příjmu. Mluvil o 80 procentech.

O tom, zda bude 60 procent náhrady stačit, pochybovala už v pondělních Událostech, komentářích na ČT ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Kdyby to bylo v mé moci, tak bych samozřejmě navrhla 100 procent. Nicméně to, co nás čeká v důsledku té epidemie, bude stát nemalé finanční prostředky,“ uvedla Maláčová s tím, že lepší je něco než nic.

Vláda: OSVČ zůstanou bez ošetřovného, chystá se jiná podpora

Nařízení, jak o něm mluvil Babiš, pouze prodlouží dosavadní parametry ošetřovného. Prodloužení nároku na ošetřovné chce stát řešit vládním nařízením, nepožádá proto o vyhlášení legislativní nouze sněmovnu (kde by se změna devítidenní, respektive šestnáctidenní lhůty dala projednat také).

Na OSVČ se podle všeho ani nadále ošetřovné vztahovat nebude. Ministryně Maláčová sice navrhovala pro OSVČ podporu 424 korun na den, Babiš se nyní nechal slyšet, že živnostníky chce vláda vypořádat jiným způsobem – pomoc k nim bude směřovat přes programy a nařízení ministerstva průmyslu a obchodu.

„V momentě, kdy by nastala situace, že se budou vracet děti do škol, vláda okamžitě zasedne,“ řekl ministerský předseda. „Pan Havlíček řeší živnostníky prostřednictvím programu MPO.“

Přidat na mzdy v uzavřených restauracích či prodejnách

Tripartita, jejíž jednání úternímu zasedání ve Strakově akademii předcházelo, řešila i jinou podporu zaměstnanců. Shoda byla podle šéfa ČMKOS také na „spoluúčasti státu“ na mzdách pracovníků prodejen, restaurací a dalších provozoven, které vláda nařídila kvůli ochraně před koronavirem uzavřít.

Zaměstnavatelé jim nyní platí celý výdělek. Vedení tripartity jednalo podle Středuly o tom, že by stát uhradil čtyři pětiny mzdy a zaměstnavatel pětinu. „Nebyl tu zásadní rozpor,“ dodal. Jednání o dalších opatřeních, mezi která patří zavedení kurzarbeitu, budou pokračovat.

Dalšími opatřeními směrem k zaměstnancům, jak je připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, se bude vláda zabývat na jednání ve čtvrtek.
další novinky v kategorii: Covid-19

Kompenzační bonus pro podnikatele
04.01.2021
Přímá podpora formou vyplácení kompenzačního bonusu pro poškozené OSVČ, společníky malých s.r.o. a lidi pracující na DPČ a DPP navazuje na úspěšný program z jarních měsíců. Žadatel bude moci jednoduše požádat na místně příslušný finanční úřad, třeba e-mailem s oskenovanou žádostí a vlastnoručně podepsaným čestným prohlášením. Nyní je ale třeba vyčkat na výsledek legislativního procesu a konečnou podobu zákona o kompenzačním bonusu. Následně bude na webové stránce www.financnisprava.cz uveřejněn formulář žádosti.


Finanční správa začíná přijímat žádosti o kompenzační bonus
30.12.2020
Finanční správa spustila ve středu 4. listopadu 2020 příjem žádostí o vyplácení kompenzačního bonusu pro poškozené OSVČ, společníky malých s.r.o. a osoby pracující na DPČ a DPP v rámci programu navazujícího na úspěšnou Pětadvacítku známou z jarních měsíců. Žádosti je možné podávat i přesto, že dosud nebyl dokončen legislativní proces a zákon nenabyl účinnosti. Důvodem je skutečnost, že Finanční správa v posledních týdnech dostávala enormní množství vadných žádostí na neaktuálních formulářích.


Aplikace § 16 odst. 4 zákona č. 250/2000 Sb. během stavu nouze
20.03.2020
Na základě současné mimořádné epidemiologické situace (nouzový stav) lze aplikovat ustanovení § 16 odst. 4 i na výdaje na pořízení nezbytných zdravotních ochranných pomůcek za účelem ochrany zdraví obyvatelstva.


Žádost o zvýhodněný úvěr (ÚVĚR COVID)- Příjem žádostí byl pozastaven k 20. 3. 2020 8:00.
20.03.2020
Příjem žádostí byl pozastaven k 20. 3. 2020 8:00. Pro podnikatele, kteří podali žádost o Úvěr COVID, zde ponecháváme k dispozici přílohy žádosti, pro případ, že budou vyzváni obchodním pracovníkem banky, aby je k žádosti doplnili. Přílohy žádosti již prosím nepodávejte přes E-podaletnu, ale vyčkejte na instrukce od obchodního pracovníka banky.


ČMZRB rozdělí dalších 5 miliard na COVID II
20.03.2020
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) připravuje pokračování programu Úvěr COVID I. Ten naplnil svůj účel a bude transformován tak, aby mohl být podpořen větší počet projektů. ČMZRB bude podnikatelům poskytovat záruky za úvěry komerčních bank a přispívat na úhradu úroků. Zaručované provozní úvěry návazného programu COVID II by měly podpořit okolo 10 000 podnikatelských projektů v objemu přibližně 30 mld. Kč.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Informace GFŘ k elektronickému podání identifikovaných osob v oblasti daně z přidané hodnoty od 1. 1. 2021
Dnem 1. ledna 2021 nabývají účinnosti změny vyvolané novelou zákona o DPH v ustanovení § 101a odst. 1 a 2 zákona o DPH, podle kterých, mimo jiné, vzniká identifikované osobě povinnost podávat elektronicky daňová přiznání nebo dodatečná daňová přiznání, souhrnná hlášení nebo jiná hlášení, s výjimkou hlášení podle § 19 zákona o DPH, a pouze elektronicky podávat přihlášku k registraci nebo oznámení o změně registračních údajů.

Kompenzační bonus pro podnikatele
Přímá podpora formou vyplácení kompenzačního bonusu pro poškozené OSVČ, společníky malých s.r.o. a lidi pracující na DPČ a DPP navazuje na úspěšný program z jarních měsíců. Žadatel bude moci jednoduše požádat na místně příslušný finanční úřad, třeba e-mailem s oskenovanou žádostí a vlastnoručně podepsaným čestným prohlášením. Nyní je ale třeba vyčkat na výsledek legislativního procesu a konečnou podobu zákona o kompenzačním bonusu. Následně bude na webové stránce www.financnisprava.cz uveřejněn formulář žádosti.

další novinky

Kalkulace ceny