Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Ošetřovné se u zaměstnanců prodlouží na celou dobu pandemie. U OSVČ chce vláda jiný postup

17.03.2020

Ošetřovné ve výši šedesáti procent z vyměřovacího základu by měli zaměstnanci, kteří zůstávají doma se svými dětmi, pobírat po celou dobu stávající pandemie nemoci COVID-19. Přislíbil to premiér Andrej Babiš (ANO), již dříve v úterý se pro totéž vyslovila i tripartita. Podporu OSVČ, kteří jsou s dětmi doma rovněž, ale nárok na ošetřovné se na ně nevztahuje, chce vláda řešit jinak. Rozhodne zřejmě ve čtvrtek.

Řada rodičů musela zůstat s potomky doma. Zaměstnanci mohou z nemocenského pojištění získat ošetřovné, které činí 60 procent denního základu příjmu na devět dnů na děti do 10 let, u samoživitelek a samoživitelů až na 16 dní na školáky do 16 let.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) s nemocenským pojištěním ošetřovné nedostávají a i zaměstnanci ho mohou pobírat jenom po limitovaný čas. Ministerstvo práce proto už minulý týden navrhovalo lhůtu prodloužit na celou dobu, co zůstanou uzavřené školy, čemuž nyní na tiskové konferenci vyjádřil podporu i premiér Babiš.

„Domluvili jsme se, že ošetřovné bude v podstatě na celý čas trvání zákazu, toho koronaviru, ve výši 60 procent a při péči o dítě mladší deseti let,“ uvedl předseda vlády. Stát by doplatil částku od desátého dne za zbývající dny, co by rodiče zůstali s potomky doma. Odhadovaný dopad na státní rozpočet je 1,9 miliardy korun.

O ošetřovném jednala i tripartita. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly panuje shoda na prodloužení, ale ne na konkrétnějších parametrech. Středula míní, že pokud bude stát ošetřovné doplácet, měl by hradit víc než 60 procent základu příjmu. Mluvil o 80 procentech.

O tom, zda bude 60 procent náhrady stačit, pochybovala už v pondělních Událostech, komentářích na ČT ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Kdyby to bylo v mé moci, tak bych samozřejmě navrhla 100 procent. Nicméně to, co nás čeká v důsledku té epidemie, bude stát nemalé finanční prostředky,“ uvedla Maláčová s tím, že lepší je něco než nic.

Vláda: OSVČ zůstanou bez ošetřovného, chystá se jiná podpora

Nařízení, jak o něm mluvil Babiš, pouze prodlouží dosavadní parametry ošetřovného. Prodloužení nároku na ošetřovné chce stát řešit vládním nařízením, nepožádá proto o vyhlášení legislativní nouze sněmovnu (kde by se změna devítidenní, respektive šestnáctidenní lhůty dala projednat také).

Na OSVČ se podle všeho ani nadále ošetřovné vztahovat nebude. Ministryně Maláčová sice navrhovala pro OSVČ podporu 424 korun na den, Babiš se nyní nechal slyšet, že živnostníky chce vláda vypořádat jiným způsobem – pomoc k nim bude směřovat přes programy a nařízení ministerstva průmyslu a obchodu.

„V momentě, kdy by nastala situace, že se budou vracet děti do škol, vláda okamžitě zasedne,“ řekl ministerský předseda. „Pan Havlíček řeší živnostníky prostřednictvím programu MPO.“

Přidat na mzdy v uzavřených restauracích či prodejnách

Tripartita, jejíž jednání úternímu zasedání ve Strakově akademii předcházelo, řešila i jinou podporu zaměstnanců. Shoda byla podle šéfa ČMKOS také na „spoluúčasti státu“ na mzdách pracovníků prodejen, restaurací a dalších provozoven, které vláda nařídila kvůli ochraně před koronavirem uzavřít.

Zaměstnavatelé jim nyní platí celý výdělek. Vedení tripartity jednalo podle Středuly o tom, že by stát uhradil čtyři pětiny mzdy a zaměstnavatel pětinu. „Nebyl tu zásadní rozpor,“ dodal. Jednání o dalších opatřeních, mezi která patří zavedení kurzarbeitu, budou pokračovat.

Dalšími opatřeními směrem k zaměstnancům, jak je připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, se bude vláda zabývat na jednání ve čtvrtek.
další novinky v kategorii: Covid-19

Kompenzační bonus končí. Bilance Finanční správy: 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard korun
12.08.2021
Dnem 2.8.2021 skončil termín pro podávání žádostí o kompenzační bonus. Od jeho spuštění v roce 2020 vyřídila Finanční správa více než jeden milion žádostí za jarní a 834 tisíc žádostí za podzimní bonusové období a v roce 2021 pak téměř 577 tisíc žádostí o nový kompenzační bonus. Program byl určen živnostníkům, společníkům malých s. r. o. a „dohodářům“, kterým Finanční správa vyplatila bonusy ve výši necelých 44 miliard korun. Kompenzační bonus se tak stal jednou z nejefektivnějších státních podpor a pomohl drobným podnikatelům překonat náročné období.


Nová výzva z programu COVID – Kultura podpoří kulturní památky
18.06.2021
Podpora provozovatelů nestátních kulturních památek, v nichž se platí vstupné. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s Ministerstvem kultury (MK) zveřejnilo výzvu 3.4 z programu COVID – Kultura, která se týká hradů, zámků, skanzenů, archeoparků aj. Žádosti bude možné podávat od 17. června do 13. srpna 2021.


MPO zveřejnilo druhou výzvu z programu COVID – Nepokryté náklady
14.06.2021
Od 28. června do 13. září budou moct podnikatelé žádat o podporu z plošného programu COVID – Nepokryté náklady. Žádosti se budou, stejně jako dosud, podávat prostřednictvím informačního systému AIS MPO. V aktuální 1. výzvě ze stejného titulu lze žádosti podávat do 19. července.


OSVČ mohou opět žádat o ošetřovné
07.06.2021
Od 30.5.2021 mohou osoby samostatně výdělečně činné opět žádat o „ošetřovné“ v kontextu s pandemií koronaviru. Aktuální podpora se týká období od 6. dubna do 16. května 2021. Příjem žádostí začal v 9 hodin, podávat je bude možné do konce června.


Vláda prodloužila část Antiviru, bude se týkat jen nařízených karantén a izolací
07.06.2021
Vláda dnes prodloužila až do konce června letošního roku část programu Antivirus. Jde o režim s označením A, který se bude vztahovat na zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci mají nařízenou karanténu nebo izolaci. „Program Antivirus pomáhá zmírňovat následky pandemie na zaměstnanost už od loňského dubna a dosud podpořil přes jeden milion zaměstnanců. V těchto týdnech pokračuje rozvolňování vládních opatření, proto prodlužujeme pouze režim, který se týká karantén a izolací nařízených z důvodu onemocnění COVID- 19,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Vyšší podpora pro rodiny s dětmi: návrh MPSV na navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun prošel Sněmovnou
Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s malými dětmi. Od letošního srpna navíc lidé mohou o rodičovský příspěvek požádat pohodlně on-line. Novela zároveň zjednodušuje komunikaci s Úřady práce ČR.

Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.

další novinky

Kalkulace ceny