Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Krátíte nárok na odpočet DPH koeficientem? Pozor na úskalí při opravách

13.02.2019

Příspěvek předložený na lednovém Koordinačním výboru Komory daňových poradců a Generálního finančního ředitelství chtěl sjednotit konkrétní postup pro následné opravy u plátců, kteří mají krácený nárok na odpočet DPH. Nejlogičtější přístup provádět opravu v prosincovém přiznání však podporu GFŘ nezískal.

Jádrem příspěvku je otázka, k jakému zdaňovacímu období se váže následná oprava plnění uskutečněných plátci, kteří používají koeficient. Zpravidla se jedná o finanční instituce nebo podnikatele v nemovitostním sektoru. Jde o opravu, která vede ke změně vypořádacího koeficientu (například vykázání dodatečných uskutečněných osvobozených plnění). Předkladatel se dotazoval, jestli se nárok na odpočet v upravené výši podle nového vypořádacího koeficientu opraví ve zdaňovacím období, ve kterém měly být výstupy správně vykázány, nebo v prosinci (případně 4. čtvrtletí) příslušného roku. Pro připomenutí – během roku si plátci nárokují odpočet DPH dle zálohového koeficientu na základě uskutečněných plnění předchozího roku. Teprve v prosinci dochází k vypořádání („narovnání“) odpočtu DPH dle skutečných dat (výstupů) daného roku.

Upravená výše nároku na odpočet DPH je při použití obou zmíněných metod shodná. Ovšem různé dopady mohou mít tyto dva postupy z důvodu odlišné doby prodlení při doměření daně. Zcela rozdílná tak bude výše úroků z prodlení zejména u oprav výstupů uskutečněných na začátku roku.

Celou situaci lze ilustrovat na příkladu: plátce zapomněl uvést část svých osvobozených výstupů v únorovém přiznání k DPH. Kvůli tomuto opomenutí proběhlo v prosinci vypořádání dle chybně spočteného vyššího vypořádacího koeficientu. Zákon o DPH ve svém současném znění výslovně neupravuje, do kterého období následná oprava nároku na odpočet novým koeficientem náleží. Jako logické, a nikoli v rozporu se zákonem, by se jevilo provést následnou opravu právě za zdaňovací období prosince. Byl to totiž právě a jedině tento měsíc, kdy chybné částky měly dopad na vyměřenou daň. Jelikož se během kalendářního roku odpočet DPH kalkuluje zálohovým koeficientem, je výpočet daně v ostatních obdobích zcela nezávislý na deklarovaných výstupech. Z tohoto důvodu nedošlo v případě chybného vykázání menší hodnoty osvobozených výstupů v únorovém přiznání k DPH k žádnému krácení daně.

GFŘ ovšem tento názor nesdílí. Podle jeho názoru se jak oprava uskutečněných plnění, tak i navazující oprava vypořádání nároku na odpočet daně provede za jediné zdaňovací období, a to za období příslušné opravě uskutečněných plnění. V našem ilustrativním případu by to tedy měl být únor. V rámci dodatečného přiznání k DPH za únor by se jednak dodatečně deklarovaly opomenuté osvobozené výstupy a dále by se měla provést i oprava odpočtu DPH. Výsledný nedoplatek na dani bude podléhat úroku z prodlení už od konce března.




další novinky v kategorii: Daň z přidané hodnoty

Limit pro registraci k DPH a využívání paušální daně vzroste na dva miliony
29.11.2022


Prominutí úroků z prodlení a prominutí úroku z posečkání na DPH pro podnikatele převážně provozující dopravu
12.04.2022
V souvislosti s mimořádnou událostí na Ukrajině vydal ministr financí "Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události", zveřejněné dne 24. 3. 2022 ve Finančním zpravodaji č. 6/2022 (dále jen „Rozhodnutí“).


Formulář zjednodušující oznamovací povinnost pro prominutí úroků z prodlení a prominutí úroku z posečkání na DPH pro podnikatele
12.04.2022
V souvislosti se sekundárními dopady mimořádné události na Ukrajině vydal ministr financí "Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události" (dále jen „Rozhodnutí“), zveřejněné dne 24. 3. 2022 ve Finančním zpravodaji č. 6/2022 (viz informace Prominutí úroků z prodlení a prominutí úroku z posečkání na DPH pro podnikatele převážně provozující dopravu).


Prodloužení prominutí DPH při dodání respirátorů
30.09.2021
Ministryně financí prodlužuje promíjení DPH při dodání respirátorů včetně pořízení z JČS a dovozu. Příslušné Rozhodnutí je zveřejněno ve Finančním zpravodaji č. 31/2021 ze dne 24. srpna 2021.


DPH u dovozu zboží do 22 EUR ze třetích zemí od července 2021
12.08.2021
Od 1. 7. 2021 až do nabytí účinnosti novely zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) platí stále podle zákona o DPH - osvobození od daně u dovozu zboží, kdy úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR. To platí pro všechny dovozy zboží do 22 EUR, které jsou propuštěny do volného oběhu v České republice, bez ohledu na druh přepravce – např. Česká pošta či expresní přepravce.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

Zápis z jednání ze dne 19.6.2024
Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR ze dne 19.6.2024

další novinky

Kalkulace ceny