Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Reakce MF na senátní návrhy k daňovému balíčku

02.02.2019

Ministerstvo financí usiluje o to, aby daňový balíček vstoupil v účinnost v nejbližším možném termínu. K jednotlivým změnám navrženým senátory proto zaujímá negativní postoj. Vrácení návrhu daňového balíčku zpět do Poslanecké sněmovny totiž znamená další prodloužení legislativního procesu a dalšímu odložení účinnosti navržených změn v situaci, kdy dochází k prodlení s plněním implementačních závazků. A to přesto, že je návrh projednáván Parlamentem již od června loňského roku.

Ministerstvo financí podporuje snižování daňové zátěže. Záměr na snížení DPH na snížení sazby DPH ve vybraných sektorech, například ve stravování, v některých řemeslných a odborných službách, u vodného a stočného, je však nedílnou součástí novely zákona o evidenci tržeb. Toto snížení DPH má totiž podnikatelům ze zbývajících fází kompenzovat náklady na zavedení EET a zároveň je pozitivně motivovat k řádnému plnění daňových povinností.

Z věcného hlediska je Ministerstvo financí ochotné některé myšleny senátorů podpořit, avšak pouze v rámci legislativních návrhů, které jsou pro tyto účely vhodnější jak z hlediska načasování, tak z hlediska dostatečného prostoru pro odbornou diskusi.

Ministerstvo financí proto není nakloněno ani předloženému návrhu senátorů na prodloužení lhůty pro elektronické podání daňového přiznání. Lhůta pro podání daňového přiznání je jednou z velmi významných procesních lhůt. Je na ní přímo i nepřímo navázána celá řada dalších procesních ustanovení, a to nejen z oblasti daní, ale např. i z oblasti pojistných. Neuvážená změna tak může vyvolat nečekané negativní dopady. Z pohledu MF není šťastné provést dílčí změnu tohoto parametru, aniž by byla předem zpracována detailní analýza jejích možných dopadů a proběhla odborná diskuze. Podobný návrh by měl v každém případě projít standardním legislativním procesem včetně připomínkového řízení. Ministerstvo financí se diskuzi na toto téma rozhodně nebrání a je případně připraveno integrovat její závěry do vládní návrhu zákona. Zjednodušování a elektronizace daňového systému je totiž jednou z jeho klíčových priorit.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní

Hranice pro offline režim EET se zřejmě zvýší, bude činit 600 tisíc Kč?
15.02.2019
ČSSD a KSČM podmiňují podporu zavedení posledních dvou vln EET zvýšením hranice hotovostních příjmů pro využití offline režimu.


Žádné daňové přiznání, žádné zálohy na pojištění. Čeká nás daňová revoluce?
13.02.2019
Místo odvodů pro berňák, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ jeden měsíční paušál bez žádných přehledů, daňového přiznání a ani kontrol. Chystají se změny.


Čísla o přínosu #EET jsou založena na nesmyslné metodice, ukázala analýza
13.02.2019
Piráti zveřejnili analýzu, která ukazuje, že čísla o přínosu EET, která vláda prezentuje, jsou získaná pofidérní metodikou.


PES, právní elektronický systém, který má podnikatelům usnadnit život, se vrací
13.02.2019
Na podzim roku 2017 sice Senát odmítl zavedení právního elektronického systému (PES) a jeho financování, nyní se ale systém vrací na scénu.


NSS: Přechod daňových povinností je při odštěpení společnosti možný
13.02.2019
Nejvyšší správní soud v rozporu s předcházející judikaturou souhlasil s možností přechodu daňové povinnosti v rámci rozdělení společnosti i při odštěpení, kdy daná společnost nezaniká. Zdůvodnil to změnou v legislativě k 1. lednu 2014.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

GFŘ se neztotožňuje s publikovanými závěry kontroly NKÚ zaměřené na správu daně z příjmů právnických osob
Generální finanční ředitelství (GFŘ) tímto reaguje na závěry kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která proběhla v loňském roce a která byla zaměřena na daň z příjmů právnických osob a výsledků při jejím výběru. NKÚ ve zveřejněných závěrech rozporuje i některé zavedené postupy Finanční správy, které v rámci kontrol v předchozích letech sám nezpochybnil.

Lze navázat na dohodu o provedení práce dohodou o pracovní činnosti?
Je možné s jedním člověkem na stejný druh práce uzavřít nejprve dohodu o provedení práce a po vyčerpání stanovených hodin následně dohodu o pracovní činnosti?

další novinky

Kalkulace ceny