Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Celníci budou moci při kontrolách #EET používat krycí doklady

12.01.2019

Celníkům se rozšíří možnosti využití krycích dokladů. Nově je budou moct využít i při kontrolách EET či hazardu.

Novinku přináší daňový balíček, který krátce před Vánoci schválila Poslanecká sněmovna. Podle ministerstva financí se tím zefektivní kontroly a celníci získají ochranu před případnými útoky podnikatelů.

Krycí doklady mají celníky mj. ochránit

Daňový balíček přinesl kromě jiného širší využití krycích dokladů celníků. Nově budou moct používat krycí doklady nejen při předcházení a šetření trestných činů a při výkonu působnosti orgánů Celní správy ČR vyplývající z mezinárodních smluv, ale také při kontrolách hazardu a EET, pokud by bez jejich použití došlo ke zmaření tohoto výkonu anebo k ohrožení života, zdraví nebo majetku celníka nebo jiné osoby.

Podle ministerstva financí pomůže změna hlavně v případech, kdy zjevná příslušnost celníka k tomuto orgánu znamená z povahy dané kontroly její zmaření. „Dále je sledována ochrana celníka a dalších osob zejména tam, kde v rámci specifických případů výkonu (opět především kontrolní) působnosti podle zákona upravujícího hazardní hry a zákona upravujícího evidenci tržeb dochází ke sdělení osobních údajů celníka kontrolované osobě, která je následně může různým způsobem zneužít,“ doplňuje se v důvodové zprávě k zákonu.

Typickým příkladem je podle ministerstva financí výkon působnosti v rámci dozoru nad provozováním hazardních her, kdy se návštěvník musí při vstupu do herny legitimovat a zapsat. Jako další příklad ministerstvo uvedlo provádění kontrolního nákupu v rámci kontrol EET u ubytovacích služeb, kde je rovněž prokázání totožnosti ubytované osoby součástí kontrolované transakce. „V takových případech, má-li být dosaženo účelu kontroly, podstupují celníci určité riziko ohrožující jejich soukromí, když dochází k předávání jejich osobních údajů. Následně může hrozit poškozování ze strany kontrolovaných subjektů (útok na osoby celníků, jejich rodiny a majetek). Kdyby celník doklad nepředložil, byla by kontrola zmařena, neboť by odmítavý postoj celníka k poskytnutí osobních údajů, např. za účelem ubytování, mohl být ze strany kontrolovaného subjektu považován za nestandardní a podezřelý,“ píše se v důvodové zprávě.

Proti rozšíření využití krycích dokladů vystupovali během projednávání ve Sněmovně především Piráti. „Zatímco v oblasti kontroly heren mi to přijde ještě skousnutelné, tak v oblasti kontroly EET mi to přijde skutečně nepřiměřená pravomoc Celní správy ČR. Z toho důvodu jsem navrhl používání krycích dokladů pro kontrolu EET škrtnout. Ještě jednou to řeknu: pokud skutečně dochází k ohrožení zdraví a života celníků, když kontrolují EET, problém je někde úplně jinde než v tom, že nemají pravomoc používat krycí doklady,“ komentoval během třetího čtení poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Jeho pozměňovací návrh však nebyl přijat.

Zákon nyní projedná Senát. Nabýt účinnosti by měl již během první poloviny roku 2019.

Skrytou identitu používají i kontroloři ČOI

Celníci nejsou jediní, u kterých se rozšíření využití krycích dokladů v posledních letech řešilo. Už od listopadu 2017 mohou při kontrolách používat krycí prostředky, např. změněnou identitu, i inspektoři České obchodní inspekce.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní

Daně na poslední chvíli? Pro třetinu živnostníků naprostý standard
15.03.2019
Poslední termín pro podání daňového přiznání bez poradce připadá letos na 1. dubna a živnostníci přiznávají, že vše nechávají na poslední chvíli.


Daňový balíček: Vyšší limity u paušálů, ale i nová pokuta u kontrolních hlášení
15.03.2019
Daňový balíček přináší celou řadu změn. Zvyšují se například limity u výdajových paušálů nebo se rozšiřují pokuty u kontrolních hlášení.


Trápí vás, co by se stalo při přerušení provozu? Problémy zmenší pojištění
08.03.2019
Pojištění přerušení provozu neboli šomáž dokáže podnikatele a firmy uchránit před likvidací. Zorientujte se v jeho nabídce.


V Česku podniká přes milion OSVČ. Co s počty udělá chystaná paušální daň?
04.03.2019
Počet OSVČ překročil ke konci loňského roku hranici jednoho milionu. Otázkou je, co s počty udělá chystaný jednotný paušální odvod.


Připomínky KDP ČR k návrhu zákona o sociálním podniku
26.02.2019
V rámci připomínkového řízení obdržela Komora daňových poradců ČR Návrh zákona o sociálním podniku.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Daně na poslední chvíli? Pro třetinu živnostníků naprostý standard
Poslední termín pro podání daňového přiznání bez poradce připadá letos na 1. dubna a živnostníci přiznávají, že vše nechávají na poslední chvíli.

Daňové zvýhodnění na dítě: Kdy je dítě považováno za vyživované?
Poplatník může ve svém daňovém přiznání využít daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Připomeňte si však, za jakých podmínek je dítě považováno za vyživované.

další novinky

Kalkulace ceny