Kategorie novinek
Zhodnocení dvou let s elektronickou evidencí tržeb
12.12.2018V sobotu 1. prosince 2018 to budou přesně dva roky, co Ministerstvo financí spustilo jedno z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí – elektronickou evidenci tržeb.
Od té doby se do ní zapojilo 177 tisíc podnikatelů z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Ti zaevidovali dohromady 8 miliard účtenek při průměrné době odezvy 17 milisekund.
„Systém od prvního dne funguje bez technických problémů a své ambiciózní cíle plní. Obavy z dlouhého čekání na účtenku v obchodech ani z hromadného ukončování podnikatelské činnosti se v žádném případě nepotvrdily. Narovnáváme také podnikatelské prostředí, protože v segmentu stravovacích služeb jsme po zavedení EET zaznamenali nárůst počtu registrací k DPH o 16% oproti 4 % průměrnému nárůstu počtu plátců ve všech sektorech dohromady,“ vypočítává ministryně financí Alena Schillerová.
Celkový přínos EET v oblasti výběru daní dosáhne na základě odhadu ze září 2018 ke konci tohoto roku 18 mld. Kč. Tato částka se skládá z přínosu 4,7 mld. Kč v roce 2017, 11,7 mld. Kč v roce 2018 a výpadku DPH kvůli snížení DPH z 21 na 15 procent u restaurací ve výši 0,8 mld. Kč v každém z uvedených let.
Ministerstvo financí od počátku příprav elektronické evidence tržeb odhaduje roční přínos tohoto opatření na inkasu daně z přidané hodnoty a inkasu daně z příjmů ve výši 18 mld. Kč. Tento přínos představuje zvýšení inkasa po náběhu všech fází elektronické evidence tržeb. K náběhu první fáze došlo 1. prosince 2016, k náběhu druhé fáze došlo 1. března 2017. Třetí a čtvrtá fáze, které měly naběhnout v průběhu roku 2018, byly nálezem ústavního soudu odloženy. Je tedy pochopitelné, že bez náběhu zbývajících dvou fází nemůže roční inkaso dosahovat 18 mld. Kč. Z dosavadních výsledků je však zcela patrné, že přínosy EET stanovená očekávání pohodlně dosahují a po kompletním náběhu systému bude plánovaného efektu bez jakýchkoliv pochybností dosaženo.
Elektronická evidence tržeb má také stabilně většinovou podporu české veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu, který v říjnu 2018 provedl Ústav empirických výzkumů STEM. Aktuálně více než dvoutřetinová většina (68 %) považuje EET za pozitivní opatření. Na rozdíl od předchozích šetření již není tak výrazný rozdíl mezi postoji lidí se zkušenostmi z podnikání a lidmi bez těchto zkušeností. Nyní tedy i většina lidí (62%), kteří mají zkušenostmi s hotovostními platbami, považuje EET za pozitivní krok.
„Když zvážíte všechny okolnosti pro a proti elektronické evidenci tržeb, je zavedení EET podle Vás:“
STEM: N = 1041 osob starších 18 let.
Kromě narovnávání podnikatelského prostředí a přínosu pro veřejné rozpočty jsou příznivými efekty EET také lepší zacílení kontrolní činnosti Finanční správy, což podnikatelům plnícím řádně své daňové povinnosti přináší méně administrativy v důsledku úbytku finančních kontrol tzv. na slepo, elektronizace a modernizace interních systémů firem, řešení černých výplat na „ruku“ a s tím související spravedlivější sociální politika. V neposlední řadě je EET jedním z opatření, které vytvářejí prostor pro kontinuální snižování daňové zátěže, ke kterému v ČR v posledních letech dochází.
Ministerstvo financí si je plně vědomo požadavku podnikatelské veřejnosti na rozšíření EET na zbývající sektory v rámci tzv. společné třetí vlny. V červnu 2018, tedy s dostatečným předstihem, byl návrh novely zákona upravující náběh další fáze předložen Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k projednání. Skutečnost, že je novela zákona doposud v 1. čtení není důsledkem nečinnosti Ministerstva financí.
Veškeré informace k EET jsou dostupné na webu www.etrzby.cz.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.
Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.
Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.
INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři,
rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství
Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.