Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Správní poplatky půjdou na berňáku zaplatit kartou, samotné daně ovšem nikoli

18.11.2018

Od roku 2019 bude možné platit na berňácích správní poplatky platební kartou. Tou půjde uhradit i vymáhaný nedoplatek, a to přímo exekutorům finanční správy.Zatímco správní poplatky půjdou zaplatit kartou, v případě samotných daní mají poplatníci smůlu. Jak upozorňují úřady, platba kartou u daní zatím není reálná kvůli nákladům ve formě poplatků, které se hradí z objemu provedených plateb.

Správní poplatky půjdou platit kartou

Daňoví poplatníci budou moct od nového roku zaplatit na finančních úřadech správní poplatek platební kartou. Prostřednictvím platební karty půjde také zaplatit platbu vymáhaného nedoplatku exekutorům finanční správy. Podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se tím otevře rychlá a efektivní cesta, jak se může daňový dlužník svého, často nedbalostí vzniklého, nedoplatku zbavit i v průběhu samotného jednání s exekutorem.

Již nyní mohou tento způsob zaplacení vyzkoušet poplatníci na Územním pracovišti pro Prahu 1 a na Územním pracovišti v Českých Budějovicích v rámci „pilotního provozu“. Od nového roku 2019 se služba rozšíří do všech územních pracovišť v ČR s pravidelným provozem.Daně platit kartou jen tak nepůjdou

Správní poplatky a platby vymáhaného nedoplatku sice půjdou zaplatit kartou, na daňové povinnosti ji však ani nadále nebude možné využít. Za současných legislativních a rozpočtových podmínek byla zvolena pouze selektivní možnost placení. Podstatné je, že naprostá většina plateb daňových povinností probíhá bezhotovostně a tento způsob plateb je nadále prioritní. Po roce fungování plateb kartami provedeme analýzu zájmu veřejnosti o platby správních poplatků a nedoplatků. Zanalyzovat je nutné i náklady na platby kartou na straně finanční správy a pak bude rozhodnuto o případném rozšíření či redukci služby, upřesnil serveru Podnikatel.cz Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.Hlavním důvodem, proč platba kartou zatím není u daní reálná, jsou její náklady ve formě poplatků z objemu provedených plateb. Pro veřejné rozpočty, resp. pro rozpočet finanční správy je ekonomicky nereálné platit procentní poplatek z objemu částky jako cenu služby umožňující zaplatit kartou. Naším budoucím zájmem je najít pro služby placení kartou přijatelnější cenový model. Zvolená varianta je výchozí, umožní vyhodnotit zájem veřejnosti a poskytne podklady pro další vývoj a úvahy o budoucím modelu, který by eventuálně umožnil nabídku placení běžných druhů daní rozšířit, uzavřel Lukáš Heřtus.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní

Hranice pro offline režim EET se zřejmě zvýší, bude činit 600 tisíc Kč?
15.02.2019
ČSSD a KSČM podmiňují podporu zavedení posledních dvou vln EET zvýšením hranice hotovostních příjmů pro využití offline režimu.


Žádné daňové přiznání, žádné zálohy na pojištění. Čeká nás daňová revoluce?
13.02.2019
Místo odvodů pro berňák, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ jeden měsíční paušál bez žádných přehledů, daňového přiznání a ani kontrol. Chystají se změny.


Čísla o přínosu #EET jsou založena na nesmyslné metodice, ukázala analýza
13.02.2019
Piráti zveřejnili analýzu, která ukazuje, že čísla o přínosu EET, která vláda prezentuje, jsou získaná pofidérní metodikou.


PES, právní elektronický systém, který má podnikatelům usnadnit život, se vrací
13.02.2019
Na podzim roku 2017 sice Senát odmítl zavedení právního elektronického systému (PES) a jeho financování, nyní se ale systém vrací na scénu.


NSS: Přechod daňových povinností je při odštěpení společnosti možný
13.02.2019
Nejvyšší správní soud v rozporu s předcházející judikaturou souhlasil s možností přechodu daňové povinnosti v rámci rozdělení společnosti i při odštěpení, kdy daná společnost nezaniká. Zdůvodnil to změnou v legislativě k 1. lednu 2014.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

GFŘ se neztotožňuje s publikovanými závěry kontroly NKÚ zaměřené na správu daně z příjmů právnických osob
Generální finanční ředitelství (GFŘ) tímto reaguje na závěry kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která proběhla v loňském roce a která byla zaměřena na daň z příjmů právnických osob a výsledků při jejím výběru. NKÚ ve zveřejněných závěrech rozporuje i některé zavedené postupy Finanční správy, které v rámci kontrol v předchozích letech sám nezpochybnil.

Lze navázat na dohodu o provedení práce dohodou o pracovní činnosti?
Je možné s jedním člověkem na stejný druh práce uzavřít nejprve dohodu o provedení práce a po vyčerpání stanovených hodin následně dohodu o pracovní činnosti?

další novinky

Kalkulace ceny