Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Správní poplatky půjdou na berňáku zaplatit kartou, samotné daně ovšem nikoli

18.11.2018

Od roku 2019 bude možné platit na berňácích správní poplatky platební kartou. Tou půjde uhradit i vymáhaný nedoplatek, a to přímo exekutorům finanční správy.Zatímco správní poplatky půjdou zaplatit kartou, v případě samotných daní mají poplatníci smůlu. Jak upozorňují úřady, platba kartou u daní zatím není reálná kvůli nákladům ve formě poplatků, které se hradí z objemu provedených plateb.

Správní poplatky půjdou platit kartou

Daňoví poplatníci budou moct od nového roku zaplatit na finančních úřadech správní poplatek platební kartou. Prostřednictvím platební karty půjde také zaplatit platbu vymáhaného nedoplatku exekutorům finanční správy. Podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se tím otevře rychlá a efektivní cesta, jak se může daňový dlužník svého, často nedbalostí vzniklého, nedoplatku zbavit i v průběhu samotného jednání s exekutorem.

Již nyní mohou tento způsob zaplacení vyzkoušet poplatníci na Územním pracovišti pro Prahu 1 a na Územním pracovišti v Českých Budějovicích v rámci „pilotního provozu“. Od nového roku 2019 se služba rozšíří do všech územních pracovišť v ČR s pravidelným provozem.Daně platit kartou jen tak nepůjdou

Správní poplatky a platby vymáhaného nedoplatku sice půjdou zaplatit kartou, na daňové povinnosti ji však ani nadále nebude možné využít. Za současných legislativních a rozpočtových podmínek byla zvolena pouze selektivní možnost placení. Podstatné je, že naprostá většina plateb daňových povinností probíhá bezhotovostně a tento způsob plateb je nadále prioritní. Po roce fungování plateb kartami provedeme analýzu zájmu veřejnosti o platby správních poplatků a nedoplatků. Zanalyzovat je nutné i náklady na platby kartou na straně finanční správy a pak bude rozhodnuto o případném rozšíření či redukci služby, upřesnil serveru Podnikatel.cz Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.Hlavním důvodem, proč platba kartou zatím není u daní reálná, jsou její náklady ve formě poplatků z objemu provedených plateb. Pro veřejné rozpočty, resp. pro rozpočet finanční správy je ekonomicky nereálné platit procentní poplatek z objemu částky jako cenu služby umožňující zaplatit kartou. Naším budoucím zájmem je najít pro služby placení kartou přijatelnější cenový model. Zvolená varianta je výchozí, umožní vyhodnotit zájem veřejnosti a poskytne podklady pro další vývoj a úvahy o budoucím modelu, který by eventuálně umožnil nabídku placení běžných druhů daní rozšířit, uzavřel Lukáš Heřtus.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní

Premiér Babiš neplní svůj slib pravidelných jednání s profesními komorami
13.12.2018
Profesní samosprávy tvoří obdobně jako samosprávy místní nedílnou součást demokratické společnosti. Jsou garantem bezpečnosti, kvality a odbornosti vysoce specializovaných služeb, které jejich členové poskytují. Komory dbají na to, aby jejich členové respektovali pravidla profesní etiky včetně dodržování povinné mlčenlivosti.


Ministři financí zemí EU schválili návrh na zavedení obecného reverse-charge
13.12.2018
Ministři financí členských států Evropské unie na svém zasedání začátkem října jednomyslně schválili návrh umožňující členským státům dočasně zavést obecný režim reverse charge.


Stručné aktuality, listopad 2018
13.12.2018
Daňové a právní novinky posledního měsíce několika větami.


Společná kontrolní akce Finanční a Celní správy se zaměřila na kluby
12.12.2018
V pátek 30. 11. 2018 proběhla společná kontrolní akce Finanční a Celní správy zaměřená na dodržování plnění povinností vyplývajících ze zákona o evidenci tržeb a zákona o povinném značení lihu.


Zhodnocení dvou let s elektronickou evidencí tržeb
12.12.2018
V sobotu 1. prosince 2018 to budou přesně dva roky, co Ministerstvo financí spustilo jedno z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí – elektronickou evidenci tržeb.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Komora podporuje pozměňovací návrhy, které zvýší stabilitu daňového prostředí
Tisknout Publikováno 12.12.2018 Brno, 12. prosince 2018 – V souvislosti s projednáváním daňového balíčku se objevují mnohé pozměňovací návrhy. Komora podporuje takové, které vedou ke zjednodušení zdanění a zvýšení právní jistoty poplatníků. Mezi takové návrhy patří i zrušení zavedení zákazu zneužití práva jako jednoho z pravidel daňového řízení.

Premiér Babiš neplní svůj slib pravidelných jednání s profesními komorami
Profesní samosprávy tvoří obdobně jako samosprávy místní nedílnou součást demokratické společnosti. Jsou garantem bezpečnosti, kvality a odbornosti vysoce specializovaných služeb, které jejich členové poskytují. Komory dbají na to, aby jejich členové respektovali pravidla profesní etiky včetně dodržování povinné mlčenlivosti.

další novinky

Kalkulace ceny