Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Novela zákona o elektronické evidenci tržeb a novela zákona o DPH

24.10.2018

Poslanecká sněmovna v současné době projednává v prvním čtení vládní návrh zákona, který se mění některá ustanovení zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, a dále zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Mezi hlavní změny v zákoně o EET patří např. možnost povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob s příjmy podléhající EET do výše 200 TCZK při splnění dalších podmínek (max. 2 zaměstnanci, fyzická osoba nesmí být plátcem DPH). Dále se navrhuje rozšíření okruhu tržeb vyloučených z EET o telekomunikační služby, příjmy z hazardních her či z obchodní letecké dopravy a ze služeb v přímé souvislosti s ní.

Další úpravou je upřesnění, že EET se vztahuje na předplacené karty, multisport karty či různé druhy elektronických peněženek.

Náběh EET pro 3. a 4. fázi (tj. pro všechny zbývající podnikatele), byl nálezem Ústavního soudu odložen na neurčito. Novela vrací 3. a 4. fázi opět do hry, a to od 7. kalendářního měsíce po vyhlášení novely. S ohledem na délku legislativního procesu se odhaduje nejdříve na polovinu roku 2019.

Současně se navrhuje snížení sazby daně u některých služeb a zboží. Na 10% se snižuje sazba např. u vodného a stočného, u stravovacích služeb či některých řemeslných a odborných služeb (kadeřnictví, holičství, oprav jízdních kol a obuvi atd.). Zároveň dochází ke snížení sazby u točeného piva z 21% na 10 %. Navrhovaná účinnost je opět od 7. kalendářního měsíce po vyhlášení novely.

Jelikož se v současnosti jedná pouze o návrh, je možné, že ve finální verzi ještě dojde k některým změnám. O dalším legislativním vývoji v této oblasti Vás budeme nadále informovat.
další novinky v kategorii: Daň z přidané hodnoty

Soudní dvůr: Má holding nárok na odpočet DPH u „zmařené“ akvizice?
08.11.2018
Touto otázkou se zaobíral Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) v případu Ryanair Ltd. V říjnu 2018 rozhodl, že nárok na odpočet DPH u nákladů souvisejících s akvizicí, která se nakonec neuskutečnila, respektive nedošlo oproti původnímu plánu k převzetí všech akcií, existuje.


Říjnový ECOFIN: Dočasná opatření rychlé nápravy stávajícího systému DPH
08.11.2018
Na svém říjnovém zasedání odsouhlasila Rada pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) kromě plošného režimu přenesení daňové povinnosti (reverse charge) i další významné body v oblasti DPH. Jedná se o dočasná opatření rychlé nápravy, tzv. quick fixes, nebo možnost uplatnění snížené sazby DPH u elektronických publikací. Pro Českou republiku pak bylo zásadní i prodloužení platnosti dočasného lokálního reverse charge.


MF dementuje spekulace deníku E15 o blamáži s reverse charge
07.11.2018
Deník E15 přinesl nepravdivou informaci o tom, že záměr Ministerstva financí zavést plošně reverse charge se nepodaří prosadit, protože ČR nesplňuje kritérium výpadku ve výběru DPH


Velká Británie zveřejnila pravidla uplatňování DPH v případě nedosažení dohody o brexitu
07.11.2018
Vláda Spojeného království zveřejnila směrnici, v níž shrnuje hlavní změny pravidel uplatňování DPH ve vzájemném obchodě mezi Velkou Británií a členskými státy EU po vystoupení země v případě, že nebude dosaženo žádné dohody o budoucím uspořádání ekonomických vztahů.


Novela zákona o dani z přidané hodnoty
07.11.2018
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, kterým se s účinností od 1. ledna 2019 mění zákon o dani z přidané hodnoty


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Soudní dvůr: Má holding nárok na odpočet DPH u „zmařené“ akvizice?
Touto otázkou se zaobíral Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) v případu Ryanair Ltd. V říjnu 2018 rozhodl, že nárok na odpočet DPH u nákladů souvisejících s akvizicí, která se nakonec neuskutečnila, respektive nedošlo oproti původnímu plánu k převzetí všech akcií, existuje.

Soudy zpřesňují podmínky úroku z neoprávněného jednání správce daně
Vítězný spor s finančním úřadem může být kompenzován přiznáním úroku z neoprávněného jednání správce. Jeho výše odpovídá repo sazbě České národní banky zvýšené o 14 procentních bodů, aktuálně tedy činí 15,5 % ročně. V některých případech může být až dvojnásobná. Správce daně by měl tento úrok přiznávat automaticky, v praxi tomu tak vždy není v důsledku výkladových nejasností.

další novinky

Kalkulace ceny