Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz

Novela zákona o elektronické evidenci tržeb a novela zákona o DPH

24.10.2018

Poslanecká sněmovna v současné době projednává v prvním čtení vládní návrh zákona, který se mění některá ustanovení zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, a dále zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Mezi hlavní změny v zákoně o EET patří např. možnost povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob s příjmy podléhající EET do výše 200 TCZK při splnění dalších podmínek (max. 2 zaměstnanci, fyzická osoba nesmí být plátcem DPH). Dále se navrhuje rozšíření okruhu tržeb vyloučených z EET o telekomunikační služby, příjmy z hazardních her či z obchodní letecké dopravy a ze služeb v přímé souvislosti s ní.

Další úpravou je upřesnění, že EET se vztahuje na předplacené karty, multisport karty či různé druhy elektronických peněženek.

Náběh EET pro 3. a 4. fázi (tj. pro všechny zbývající podnikatele), byl nálezem Ústavního soudu odložen na neurčito. Novela vrací 3. a 4. fázi opět do hry, a to od 7. kalendářního měsíce po vyhlášení novely. S ohledem na délku legislativního procesu se odhaduje nejdříve na polovinu roku 2019.

Současně se navrhuje snížení sazby daně u některých služeb a zboží. Na 10% se snižuje sazba např. u vodného a stočného, u stravovacích služeb či některých řemeslných a odborných služeb (kadeřnictví, holičství, oprav jízdních kol a obuvi atd.). Zároveň dochází ke snížení sazby u točeného piva z 21% na 10 %. Navrhovaná účinnost je opět od 7. kalendářního měsíce po vyhlášení novely.

Jelikož se v současnosti jedná pouze o návrh, je možné, že ve finální verzi ještě dojde k některým změnám. O dalším legislativním vývoji v této oblasti Vás budeme nadále informovat.
další novinky v kategorii: Daň z přidané hodnoty

Sněmovna schválila daňový balíček – shrnujeme to nejdůležitější
12.01.2019
Těsně před vánočními svátky schválila Poslanecká sněmovna tzv. daňový balíček (sněmovní tisk 206). Návrh novely bude v lednu ještě projednávat Senát. Upozorňujeme na několik změn v oblasti daně z příjmů fyzických osob a DPH.


NSS: rozdíl mezi nominální hodnotou a kupní cenou pohledávky může podléhat DPH
12.01.2019
Podle nedávného rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS) může rozdíl mezi nominální hodnotou pohledávky a její kupní cenou při postoupení představovat faktoringovou odměnu, která podléhá dani z přidané hodnoty.


Podléhá obdržená pokuta za předčasné ukončení smlouvy DPH?
12.01.2019
Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) se v rozsudku C-295/17 ve věci „MEO – Serviços de Comunicações e Multimédia SA“ zabývá otázkou, zda je poplatek za předčasné ukončení smlouvy předmětem daně z přidané hodnoty.


Upozornění na aplikaci 10% sazby daně z přidané hodnoty u hromadné pravidelné přepravy osob
11.01.2019
Závěrem roku 2018 byla Parlamentem České republiky schválena poslanecká novela zákona č. 235/2004 Sb., kterou se mění zákon o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“). V důsledku této legislativní změny dochází ke snížení sazby daně z přidané hodnoty u pozemní (s výjimkou dopravy lyžařskými vleky) a vodní hromadné pravidelné dopravy cestujících a jejich zavazadel z 15 procent na 10 procent.


Soudní dvůr EU rozhodl v náš prospěch, tvrdí finanční správa. Realita je odlišná
01.01.2019
Finanční správa interpretuje aktuální rozsudek evropského soudu jakožto potvrzení svých postupů. Jak ale upozorňují odborníci, jde o zavádějící interpretaci.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Sněmovna schválila daňový balíček – shrnujeme to nejdůležitější
Těsně před vánočními svátky schválila Poslanecká sněmovna tzv. daňový balíček (sněmovní tisk 206). Návrh novely bude v lednu ještě projednávat Senát. Upozorňujeme na několik změn v oblasti daně z příjmů fyzických osob a DPH.

Brexit: Čas na uzavření dohody se krátí
Ačkoliv dohoda mezi Velkou Británií a EU je již připravena, stále se čeká na její ratifikaci. Nyní je na řadě klíčové hlasování v britském parlamentu. Pokud ten s dohodou souhlasit nebude, dojde s největší pravděpodobností k neřízenému odchodu Spojeného království z EU. Tato nejistá situace přiměla Evropskou unii zintenzivnit přípravy na odchod Británie bez dohody.

další novinky

Kalkulace ceny