Kategorie novinek
Stávající paušály jsou výhodné pro všechny
05.09.2018Komentář Aleny Schillerové, ministryně financí Reakce na: „Pro podnikatele chystají poslanci jednodušší daně, hnutí ANO je proti“
Zdroj: Hospodářské noviny | datum: 11. 7. 2018 | autor: Jan Prokeš
V posledních dnech se diskutovalo o návrhu opozice na zvýšení výdajových paušálů pro podnikatele na úroveň před balíčkem 2017, tj. na hranici 2 mil. Kč. Padla dokonce tvrzení, že Ministerstvo financí svým nesouhlasem s tímto návrhem odmítá jednodušší daně pro podnikatele. Ráda bych proto vysvětlila, jaké jsou skutečné důvody našeho nesouhlasu.
Smyslem výdajových paušálů je usnadnit drobným podnikatelům administrativu spojenou s plněním daňových povinností. Podnikatel, který uplatňuje výdajový paušál, nemusí pracně schraňovat všechny faktury a účty za účelem vykazování nákladů. Poslanecký návrh však naprosto přehlíží skutečnost, že při příjmu nad 1 mil. Kč se ve většině případů podnikatel automaticky stává plátcem DPH a musí vést přehled všech svých výdajů.
Podle dostupných dat z finanční správy z roku 2016, tj. z období, kdy byly výdajové paušály zastropovány ještě z mezního příjmu 2 mil. Kč, spadalo pod hranici jednoho milionu více než 84 % poplatníků, kteří mohli dle vlastního uvážení využít institutu paušálních výdajů. Této skupiny poplatníků se tedy snížení stropu výdajových paušálů vůbec nedotklo, naopak od roku 2017 znovu získali možnost odečíst si slevu na děti a manželku či manžela. Výdajové paušály byly a jsou využívány velmi hojně. Například v oborech vzdělávání, poradenství, administrativě nebo informačních technologiích tohoto institutu využilo více než 70 % poplatníků.
Návrh by především znamenal nárůst rozdílu ve zdanění mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Vedle často zmiňovaného rozdílu mezi zaměstnanci a podnikateli by návrh vedl i ke zvýšení rozdílů ve zdanění mezi jednotlivými skupinami osob samostatně výdělečně činných. Výhodu by získali ti, kteří ke svému zaměstnání potřebují minimum výdajů, tj. typicky podnikatelé na hraně tzv. švarcsystému. Těmto podnikatelům totiž výdajové paušály umožňují často uplatnit v zásadě násobně více výdajů než reálně vynaloží. Naopak u profesí, které mají vyšší nákladovost, nemá tento posun větší význam. Opětovné zvýšení limitu byt tak vůbec nevedlo k opozicí deklarovanému snížení administrativy, ale pouze k rozšíření prostoru pro daňovou optimalizaci bez změny administrativní zátěže.Alena Schillerová
ministryně financí
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Upozornění k tiskopisu Osvědčení o osvobození od DPH nebo spotřební daně (článek 151 směrnice 2006/112/ES a článek 13 směrnice 2
17.05.2022
Směrnicí Rady (EU) 2021/1159 ze dne 13. července 2021, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o dočasná osvobození od daně při dovozu a některých dodáních v reakci na pandemii COVID-19, byla zavedena nová osvobození od DPH týkající se opatření přijatých na úrovni Evropské unie v reakci na pandemii COVID-19. Tato osvobození byla zakotvena do čl. 151 odst. 1 písm. ba) směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty („Směrnice o DPH“). Vzhledem k naléhavosti situace měly členské státy tato osvobození začít uplatňovat se zpětným účinkem ode dne 1. 1. 2021.
V pondělí se spouští žádosti o solidární příspěvek, vyřídit půjde pouze online
12.04.2022
Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat elektronicky. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu.
Finanční správa spouští službu, která dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky
11.04.2022
Služba Nahlížení na vybrané údaje umožní přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem a bude dostupná nejdéle po přechodnou dobu 9 měsíců. K zachování přístupu k údajům se Finanční správa rozhodla zejména kvůli poptávce odborné daňové veřejnosti. Dotčené subjekty tak budou mít více času na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus.
Daňové úlevy v oblasti daně z přidané hodnoty v souvislosti se situací na Ukrajině
10.04.2022
Finanční správa informuje o následujících daňových dopadech poskytnutí darů souvisejících se současnou vlnou solidarity a poskytováním darů, ať ve formě finančních prostředků či materiální pomoci, na podporu Ukrajiny, a častými dotazy na daňové dopady v oblasti daně z přidané hodnoty.
Posílení bezpečnostních prvků portálu MOJE daně a ukončení provozu starší verze daňového portálu
29.11.2021
Dne 28. 2. 2022 bude ukončen provoz starší verze daňového portálu a podpora šifrovacích protokolů TLS 1.0 a 1.1. Současně bude umožněn přístup na portál MOJE daně (do všech jeho aplikací a služeb) pouze pomocí HTTPS protokolu.