Kategorie novinek
České úsilí o prosazení reverse charge míří ke zdárnému konci
04.09.2018Oddělení 1002 - Tiskové a zahraniční protokol
Na programu ECOFINu byl také program InvestEU, nižší DPH na e-knihy a americká daňová reforma.
V pátek 13. července proběhlo zasedání Rady ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie (ECOFIN). Ministři financí se věnovali daňovým otázkám, byli informováni o nových rozpočtových nástrojích a diskutovali pracovní program rakouského předsednictví na následující pololetí. Českou delegaci vedla ministryně financí Alena Schillerová.
Jednání již tradičně předcházelo zasedání euroskupiny. Ve čtvrtek večer ministři financí zemí EU podepsali Chartu celních správ při příležitosti oslav 50 let celní unie. „Rok 1968 je nejen rokem Pražského jara a jeho ukončení vpádem vojsk pěti států Varšavské smlouvy do Československa. Rok 1968 také znamenal vznik Celní unie, která odstranila bariéry obchodu uvnitř EU a položila základ pro budování vnitřního trhu,“ připomněla ministryně financí Alena Schillerová.
Na pracovní snídani byli ministři kromě obvyklé diskuse o aktuální hospodářské situaci informováni také o stavu daňové reformy v USA. EK dále ministrům představila tři nové rozpočtové nástroje pro stabilní eurozónu a konvergenci k ní, s nimiž v návaznosti na balíček k prohlubování HMU počítá v návrhu Víceletého finančního rámce 2021-2027. Konkrétně se jedná o Program na podporu reforem, Evropskou funkci investiční stabilizace a program InvestEU.
Na žádost ČR zařadilo právě začínající rakouské předsednictví na program jednání návrh na rozšíření mechanismu přenesené daňové povinnosti (tzv. reverse charge). Jedná se o prioritu, na jejímž prosazení ČR pracuje již od roku 2014. "Do prosazení reverse charge jsme investovali velké úsilí a jsem moc ráda, že všechny členské státy jsou nyní připraveny k finálním úpravám tak, aby kompromis mohl být schválen na říjnové Radě ECOFIN", komentovala vývoj Alena Schillerová. ČR dlouhodobě považuje rozšíření tohoto mechanismu za efektivní nástroj boje proti daňovým únikům. Naposledy byl návrh projednáván v květnu 2018, kdy byl některými státy zablokován.Dalším daňovým bodem byly sazby DPH na elektronické publikace. U tohoto návrhu ukázala ČR vůli jej do budoucna podpořit, a to proto, že se jedná o politickou prioritu mnoha států. Oba legislativní body k DPH byly pojaty jako příležitost k výměně názorů ministrů, nikoliv jako body ke schválení.
Ministři také obdrželi pravidelnou informaci předsednictví o aktuálním stavu projednávání legislativních návrhů v oblasti finančních služeb. V nelegislativní části jednání představilo Rakousko svůj pracovní program, priority a cíle ve finanční oblasti na následující pololetí. Rada ECOFIN dále schválila společnou pozici EU na jednání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20, které proběhne 21. a 22. července v Buenos Aires.
Rada též formálně bez diskuse schválila návrhy doporučení členským států k národním programům reforem a stanoviska k aktualizovaným programům stability a konvergenčním programům, kterými se zabývala již na minulém zasedání, a následně byly postoupeny Evropské radě v závěru června. Návrhy jsou součástí tzv. evropského semestru, který je rámcem pro koordinaci hospodářských a rozpočtových politik zemí EU.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Upozornění k tiskopisu Osvědčení o osvobození od DPH nebo spotřební daně (článek 151 směrnice 2006/112/ES a článek 13 směrnice 2
17.05.2022
Směrnicí Rady (EU) 2021/1159 ze dne 13. července 2021, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o dočasná osvobození od daně při dovozu a některých dodáních v reakci na pandemii COVID-19, byla zavedena nová osvobození od DPH týkající se opatření přijatých na úrovni Evropské unie v reakci na pandemii COVID-19. Tato osvobození byla zakotvena do čl. 151 odst. 1 písm. ba) směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty („Směrnice o DPH“). Vzhledem k naléhavosti situace měly členské státy tato osvobození začít uplatňovat se zpětným účinkem ode dne 1. 1. 2021.
V pondělí se spouští žádosti o solidární příspěvek, vyřídit půjde pouze online
12.04.2022
Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat elektronicky. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu.
Finanční správa spouští službu, která dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky
11.04.2022
Služba Nahlížení na vybrané údaje umožní přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem a bude dostupná nejdéle po přechodnou dobu 9 měsíců. K zachování přístupu k údajům se Finanční správa rozhodla zejména kvůli poptávce odborné daňové veřejnosti. Dotčené subjekty tak budou mít více času na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus.
Daňové úlevy v oblasti daně z přidané hodnoty v souvislosti se situací na Ukrajině
10.04.2022
Finanční správa informuje o následujících daňových dopadech poskytnutí darů souvisejících se současnou vlnou solidarity a poskytováním darů, ať ve formě finančních prostředků či materiální pomoci, na podporu Ukrajiny, a častými dotazy na daňové dopady v oblasti daně z přidané hodnoty.
Posílení bezpečnostních prvků portálu MOJE daně a ukončení provozu starší verze daňového portálu
29.11.2021
Dne 28. 2. 2022 bude ukončen provoz starší verze daňového portálu a podpora šifrovacích protokolů TLS 1.0 a 1.1. Současně bude umožněn přístup na portál MOJE daně (do všech jeho aplikací a služeb) pouze pomocí HTTPS protokolu.