Kategorie novinek
Sdílená ekonomika: přehled opatření
02.05.2018MF aktivně reaguje na nové obchodní modely související s fenoménem sdílené ekonomiky tak, aby v České republice byl zachován řádný a spravedlivý výběr daní. Současné daňové předpisy obsahují návod, jak platit daně i v případě sdílené ekonomiky. V tomto ohledu nejsou zapotřebí žádné speciální postupy zdaňování.
Pokud jde o Airbnb a podobné platformy, vydalo Ministerstvo financí již v první polovině roku 2017 v souvislosti s EET metodiku, která se věnuje rozlišování mezi nájmem a ubytovací službou. Na podzim roku 2017 byly vydány další 2 metodiky, které detailně popisují, jak by měli postupovat lidé, kteří využívají k dosahování příjmů platformy, jako je například Uber nebo Airbnb.
Z rozsáhlé analýzy sdílené ekonomiky, kterou v druhé polovině minulého roku provedl Úřad vlády za spolupráce Ministerstva financí a dalších rezortů, vyplynulo, že z pohledu správy daní je zásadním problémem informační deficit ve vztahu k jednotlivým transakcím přes příslušné internetové platformy. I proto Česká republika prosazuje nalezení společného evropského řešení, kterým by byla zavedena informační povinnost pro tyto společnosti. Tento záměr se podařilo prosadit i do prosincových závěrů Rady EU, která oslovila Evropskou komisi, aby se tímto problémem zabývala.
Vznikla také dohoda společnosti Uber s vládou, že řidiči využívající této platformy budou také dobrovolně evidovat své tržby a společnost poskytne finančnímu úřadu potřebná data týkající se jednotlivých transakcí.
Žádoucí legislativní změnu týkající se daní představuje sloučení poplatku z ubytovacích kapacit a poplatku rekreačního a lázeňského do jednoho „turistického“ poplatku, který by na rozdíl od stávajících dvou poplatků nezvýhodňoval osoby podnikající přes Airbnb. Příslušný návrh již Ministerstvo financí dokončilo a odeslalo do vnějšího připomínkového řízení.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.
Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.
Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.
INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři,
rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství
Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.