Kategorie novinek
Osvobození úroků a licenčních poplatků od srážkové daně lze aplikovat i zpětně
08.03.2018Nejvyšší správní soud rozhodl, že osvobození úroků či licenčních poplatků od srážkové daně lze aplikovat až dva roky zpětně od podání žádosti o osvobození na finanční úřad.
V daném případě český daňový subjekt platil do zahraničí licenční poplatky, ze kterých v letech 2011 a 2012 srážel a odváděl příslušnou srážkovou daň dle zákona o daních z příjmů. V roce 2013 daňový subjekt požádal finanční úřad o vydání rozhodnutí o osvobození výplaty licenčních poplatků od srážkové daně na základě ustanovení upravujícího tyto výplaty mezi spojenými osobami (jde o implementaci směrnice EU o společném systému zdanění úroků a licenčních poplatků). V rámci žádosti daňový subjekt zároveň požádal i o zpětné osvobození licenčních poplatků, ze kterých již byla srážková daň odvedena v letech 2011 a 2012. Správce daně však rozhodl o osvobození pouze na rok 2013, přičemž nárok na osvobození za roky 2011 a 2012 zamítl s tím, že rozhodnutí nelze aplikovat zpětně. Podle správce daně je osvobození podmíněno právě vydáním příslušného rozhodnutí, a jelikož toto rozhodnutí nebylo vydáno pro roky 2011 a 2012, nelze licenční poplatky zaplacené v těchto letech od srážkové daně osvobodit.
Argument správce daně byl dále přijat a podpořen i Odvolacím finančním ředitelstvím a městským soudem. Celá kauza tak došla před senát Nejvyššího správního soudu, který se s rozhodnutím nižších instancí neztotožnil a rozhodnutí městského soudu zrušil.
Dle NSS je možnost zpětného osvobození licenčních poplatků od srážkové daně v souladu se zmíněnou směrnicí. Na základě směrnice je možné zpětně osvobodit a tedy nechat si vrátit již odvedenou srážkovou daň, a to až dva roky po jejím zaplacení. Dle NSS má členský stát možnost, v souladu se směrnicí, podmínit osvobození výplaty licenčních poplatků vydáním rozhodnutí správcem daně. Toto rozhodnutí má však formu pouze deklaratorního osvědčení potvrzujícího, že byly splněny obecné podmínky pro osvobození stanovené směrnicí. Pokud tedy tyto obecné podmínky byly splněny i v předchozích dvou letech a daňový subjekt je schopný toto doložit, má nárok na vrácení odvedené srážkové daně z titulu dodatečného osvobození, přestože v té době neměl rozhodnutí o osvobození daně k dispozici. Stejný mechanismus by měl fungovat i v případě osvobození výplaty úroků.
další novinky v kategorii: Personalistika a mzdy
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
25.09.2024
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč
na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
30.06.2024
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.
Vyšší podpora pro rodiny s dětmi: návrh MPSV na navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun prošel Sněmovnou
30.10.2023
Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s malými dětmi. Od letošního srpna navíc lidé mohou o rodičovský příspěvek požádat pohodlně on-line. Novela zároveň zjednodušuje komunikaci s Úřady práce ČR.
Transpoziční novela zákoníku práce
25.10.2023
Novelou zákoníku práce, která vstoupila v platnost 19. září 2023, se provádí transpozice několika evropských směrnic a přináší řadu novinek a pozitivních změn pro zaměstnavatele i zaměstnance a výhody pro pracující rodiče, pečující osoby a dohodáře.
Zvýší se rodičovský příspěvek pro nově narozené děti, prodlouží se náhradní výživné.
07.07.2023
Vláda dnes schválila zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun a zkrácení jeho čerpání na tři roky. Dobrou zprávou zejména pro samoživitelky v situacích, kdy se dlouhodobě nedaří vymáhat soudem stanovené výživné, je pak prodloužení náhradního výživného o dva roky. Vláda dnes schválila také úpravu, která umožní další digitalizaci a zjednodušování administrativy v rámci agendy státní sociální podpory. Cílem je kromě efektivnějšího vyřizování i lepší spolupráce mezi úřady.