Kategorie novinek
MLI: Česká republika volí minimalistický přístup
08.06.2017V polovině května vláda schválila návrh na sjednání Mnohostranné úmluvy o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků ve vztahu k daňovým smlouvám. Necelý měsíc před oficiálním podpisem úmluvy se k ní připojila pouze v minimalistické variantě.
Mnohostranná úmluva neboli multilaterální instrument (dále jen MLI) je nástroj OECD, jehož hlavním cílem je zamezit zneužívání smluv o zamezení dvojímu zdanění formou přesouvání zisků do zemí s nulovým nebo nízkým daňovým zatížením.
V zásadě existují dva druhy ustanovení, která MLI nabízí: takzvané minimální standardy a volitelná ustanovení. Minimální standardy musí být obsaženy ve všech smlouvách o zamezení dvojímu zdanění. Volitelná ustanovení závisí na dohodě smluvních stran a v případě shody smluvních stran se nemusí zavádět vůbec. Doposud nebylo jasné, jaký postoj k MLI Česko zaujme. Z vládního návrhu nyní vyplývá, že Česká republika přijme pouze minimální standardy, tj. pravidlo proti zneužívání bilaterálních smluv („Principal Purpose Test“) a pravidla pro efektivnější řešení sporů dohodou („Dispute Resolution“).
Záměrem České republiky je pokrýt úmluvou všechny platné bilaterální smlouvy o zamezení dvojímu zdanění. Výjimkou je smlouva s Jižní Koreou, která již požadovaná ustanovení obsahuje. V konkrétní bilaterální smlouvě se změny uplatní pouze v případě, že i druhý smluvní stát podřadí tuto smlouvu pod režim úmluvy a oba státy budou souhlasit s identickým zněním daného ustanovení. Jak se úmluva projeví v konkrétních bilaterálních smlouvách, bude výsledkem dalších dvoustranných jednání. Může tedy nakonec dojít k širší implementaci než v rozsahu pouhých minimálních standardů, jak nyní navrhuje Česká republika.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.
Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.
Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.
INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři,
rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství
Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.