Kategorie novinek
Přiznání byste měli podat do pondělí, beztrestně se ale můžete o týden opozdit
31.03.2017Základní lhůta pro podání daňového přiznání sice vyprší již v pondělí 3. Dubna, bez rizika pokuty se ale lze s přiznáním ještě o několik dní opozdit.
Penále totiž začíná nabíhat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty. Navíc platí, že pokuta se nepředepíše, pokud její výše nepřesáhne 200 Kč.
Bez pokuty lze přiznání odevzdat ještě 10. dubna
Podnikatelé a další poplatníci, kteří podávají daňové přiznání, mají na jeho vyplnění a odevzdání několik posledních dní. Standardně se přiznání podává do 1. dubna, vzhledem k tomu ale, že letos 1. duben připadá na sobotu, lze přiznání odevzdat ještě v pondělí 3. dubna. Tento termín ovšem platí jen pro poplatníky bez daňových poradců. Kdo daňového poradce využívá, má lhůtu prodlouženou o 3 měsíce. Protože také 1. červenec připadá na sobotu, mohou poplatníci s daňovým poradcem podávat přiznání až do pondělí 3. července. Do 3. dubna však musí příslušnému finančnímu úřadu tuto skutečnost doložit.
Stále také platí, že za den podání se bere den, kdy OSVČ odevzdá přiznání na finančním úřadě, poště či ho odešle prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky. Jestliže se ale podnikatel s přiznáním opozdí, nemusí se obávat, že hned dostane pokutu. Podle daňového řádu totiž začíná nabíhat penále až od 6. dne. Beztrestně tak lze přiznání podat ještě v pondělí 10. dubna. Kdo nestihne ani tuto lhůtu, začne mu nabíhat penále, které činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně ale penále nepředepíše.
Pozor na elektronické podání
Ohledně pokut se ale musí mít na pozoru již poplatníci se zpřístupněnou datovou schránkou. Pokud totiž učiní podání přiznání jinak než elektronicky, automaticky dostanou pokutu 2000 korun.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Finanční zpravodaj číslo 38/2020
31.12.2020
52.Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně, zálohy na daň a správního poplatku z důvodu mimořádné události
PŘEHLEDNĚ: Co přináší stravenkový paušál
31.12.2020
Už od ledna 2021 bude možné poskytovat daňově zvýhodněné stravování vedle jídelen a stravenek také přímo v penězích. Tuto revoluční změnu přináší stravenkový paušál schválený v rámci daňového balíčku pro rok 2021. Příspěvek na stravování díky tomu budou moci využít i zaměstnanci, kteří na něj dnes nedosáhnou. Zaměstnavatelům i podnikatelům, kteří se rozhodnou na stravenkový paušál přejít, poklesne administrativa a odpadnou náklady na poplatky a provize, které jsou spojené se stravenkami. Nyní přinášíme ucelený a přehledný popis tohoto opatření.
Kompenzační bonus pro zavřené obory podnikání schválen
31.12.2020
Poslanci přehlasovali senátní vratku návrhu Ministerstva financí na obnovení kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně pro OSVČ a společníky s.r.o. s převažující činností podnikání v zavřených oblastech ekonomiky. Sněmovna tak odmítla senátorský pozměňovací návrh na vyplacení příspěvku 300 korun na obyvatele jako náhradu krajům za výpadek jejich daňových příjmů.
Na stravenkový paušál bude možné přispívat z FKSP
30.12.2020
Státní organizace budou moci svým zaměstnancům částečně hradit peněžní příspěvek na stravování z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou Ministerstvo financí předkládá Legislativní radě vlády. Vyhláška nabyde účinnosti současně se stravenkovým paušálem, který je součástí projednávaného daňového balíčku.
Cestovní náhrady
30.12.2020
Přehled základních předpisů pro cestovní náhrady