Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Nepodáte přiznání elektronicky, ačkoli to máte za povinnost? Zaplatíte 2000 Kč

31.03.2017
Někteří podnikatelé mají ze zákona povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Pokud tak neučiní, dostanou automaticky pokutu ve výši 2000 Kč.

Konkrétně se tato povinnost týká poplatníků, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku anebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Jen v loni nedodržely elektronickou formu podání tisíce podnikatelů.

Kdo musí přiznání podat elektronicky

Na podání daňového přiznání mají podnikatelé už pouze několik dní. Přiznání lze podat buď v papírové, nebo elektronické podobě. Už dva roky ale platí, že někteří podnikatelé nemají na výběr a musí přiznání podat elektronicky. Konkrétně se jedná o ty, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku anebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Tito podnikatelé musí činit vybraná podání pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1. daňového řádu Mezi vybraná podání se řadí i daňové přiznání k dani z příjmů.

Na e-tiskopis musí dotčení podnikatelé zapomenout

Daňový řád sice stanovuje, že za elektronické podání (dle požadavků výše) nelze považovat podání tzv. e-tiskopisem, ještě před dvěma roky ale platila výjimka a finanční správa akceptovala i podání, učiněná postupem podle § 71 odst. 3 daňového řádu, tedy tzv. e-tiskopisem. Přiznání jste tedy mohli poslat přes Daňový portál finanční správy, aniž byste jej nějak elektronicky podepisovali. Museli jste však vytisknout tzv. e-tiskopis (jakýsi jednostránkový výtah podaného přiznání, který slouží jako potvrzení o odeslání), ten ručně podepsat a do 5 pracovních dní doručit na příslušný finanční úřad. Před rokem ale tato výjimka skončila a e-tiskopis už majitelé zpřístupněných datových schránek nemohou využít.

Lze tak přiznání podat jednou z těchto možností:

  • podepsanou uznávaným elektronickým podpisem

  • odeslanou prostřednictvím datové schránky, nebo

  • s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.


U daně z příjmů se u elektronického podání nejvíce chybuje

Kdo navíc tuto povinnost nedodrží, nemůže spoléhat na benevolenci úřadů a automaticky dostane pokutu 2000 korun. Od roku 2015 totiž platí, že kdo učiní podání jinak než elektronicky, ačkoli to měl za povinnost, vznikne mu povinnost uhradit pokutu ve výši 2000 Kč. Pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní, může dostat penále až 50 000 Kč. Pokutu lze uložit nebo rozhodnout o povinnosti ji platit nejpozději do 3 let ode dne, ve kterém došlo k porušení povinnosti.

Že v tomto podnikatelé často chybují, dokládají i statistiky finanční správy. Jen v loňském roce udělily úřady celkem 13 tisíc pokut za nedodržení elektronické formy podání. Nejčastěji podnikatelé chybovali právě u daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kde bylo uděleno 8330 těchto pokut. Celkově tak na pokutách za nedodržení elektronické formy podání mají obdržet přes 26 milionů korun. V roce 2015 přitom pokutu dostaly jen stovky podnikatelů. Za nárůst může hlavně rozšíření počtu podnikatelů, kteří musí daňové přiznání (a další vybraná podání) elektronicky podávat. A nejde jen o již zmíněný konec výjimky u e-tiskopisu.

U DPH jsou navíc podání neúčinná

Od ledna 2016 musí podávat přiznání k DPH elektronicky i plátci DPH - fyzické osoby s obratem do 6 milionů korun za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Tito drobní plátci přitom měli v roce 2015 ještě výjimku. Od 1. května loňského roku navíc podání u DPH, u kterého je povinnost učinit jej elektronicky a které není učiněno datovou zprávou ve formátu nebo struktuře zveřejněné správcem daně, je neúčinné. Na plátce DPH tak bude pohlíženo, jako kdyby podání neučinil, a hrozí mu tak sankce, které se s nedodržením povinností pojí.

Jaké další sankce hrozí

Co se týče termínu podání přiznání, mohou letos OSVČ bez daňového poradce podávat přiznání až do pondělí 3. dubna. Vzhledem k tomu, že 1. červenec připadá na sobotu, podnikatelé s daňovým poradcem mají čas na podání přiznání až do pondělí 3. července. Do 3. dubna však musí příslušnému finančnímu úřadu tuto skutečnost doložit. Stále také platí, že za den podání se bere den, kdy OSVČ odevzdá přiznání na finančním úřadě, poště či ho odešle prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky.

Pokud se podnikatel s přiznáním opozdí, nemusí se hned obávat toho, že dostane pokutu. Podle daňového řádu totiž začíná nabíhat penále až od 6. dne a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše.




další novinky v kategorii: Obecné a ostatní

Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.


Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.


Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.


INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři, rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství


Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení
Minimální mzda se v příštím roce výrazně zvýší o 1 900 Kč na 20 800 Kč měsíčně, schválila vláda v nařízení

Od srpna čekají zaměstnavatele u dohod o provedení práce změny
Novou povinnost pro zaměstnavatele v oblasti nemocenského a důchodového pojištění přináší zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013. Jedná se o evidenci všech dohod o provedení práce a hlášení příjmů z těchto dohod České správě sociálního zabezpečení. Realizace zákona proběhne ve dvou vlnách, přičemž ta první se zaměstnavatelů dotkne už brzy. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. 7. 2024, poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024.

další novinky

Kalkulace ceny