Kategorie novinek
Novela zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní schválena Poslaneckou sněmovnou
20.01.2017Poslanecká sněmovna schválila dne 11. ledna 2017 návrh zákona, kterým se mění zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 105/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti mezinárodní spolupráce při správě daní a zrušuje se zákon č. 330/2014 Sb., o výměně informací o finančních účtech se Spojenými státy americkými pro účely správy daní (sněmovní tisk č. 868).
Návrh zákona do českého právního řádu transponuje evropskou směrnici, tzv. DAC III (Directive on administrative cooperation). Na jejím základě se budou nově s ostatními členskými státy Evropské unie vyměňovat informace o takzvaných daňových stanoviscích s přeshraničním prvkem. Jinými slovy: členské státy EU si začnou průběžně vyměňovat informace týkající se předběžných daňových rozhodnutí (rulings) a předběžných posouzení převodních cen mezi subjekty nadnárodních společností (APA, tzv. advance price arrangements, resp. advance price agreements), která mají přeshraniční prvek. Tyto informace se v souladu se směrnicí poskytnou v omezeném rozsahu i Evropské komisi a Ministerstvu financí.
Od roku 2017 bude výměna probíhat dvakrát ročně a za Českou republiku ji bude zabezpečovat ústřední kontaktní orgán, kterým je Generální finanční ředitelství. Jednorázově se také vymění informace o stanoviscích vydaných od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013, pokud byla účinná k 1. lednu 2014. Dále se vymění informace o stanoviscích vydaných od 1. ledna 2014 do 31. prosince 2016.
Cílem zavedení tohoto druhu automatické výměny je zvýšení transparentnosti a tím řešení problémů spojených s agresivním daňovým plánováním a mezinárodními daňovými úniky, zejména v návaznosti na tzv. kauzu Lux leaks, která vyšla najevo v listopadu 2014. V souvislosti s touto aférou Evropská komise rovněž rozšířila prověřování nedovolené podpory na všechny členské státy Evropské unie.
Návrh zákona bude nyní projednán Senátem. Zákon nabyde účinnosti prvním dnem prvního kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení.
další novinky v kategorii: Obecné a ostatní
Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
25.10.2023
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.
Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů
07.07.2023
Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.
Přehled změn a novinek na rok 2023
24.01.2023
Finanční správa připravila souhrn novinek a legislativních změn, které mají vliv na daňové poplatníky. Finanční správa proto přináší jejich souhrnný přehled a představuje i připravované funkcionality portálu MOJE daně.
INFORMAČNÍ LETÁK K DAŇOVÝM NOVINKÁM PRO ROKY 2022 A 2023
03.01.2023
Vážení obchodní partneři,
rádi bychom vás touto cestou informovali o novinkách v daňové oblasti pro roky 2022 a 2023. Informace poskytuje: UDS, s.r.o., PO oprávněná poskytovat daňové poradenství
Milostivé léto pokračuje. Na závazky u Finanční správy nicméně nelze využít
16.09.2022
Finanční správa reaguje na pokračování tzv. Milostivého léta, které probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022 a veřejnosti umožnuje zbavit se některých exekucí u veřejnoprávních institucí. Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci a netýká se daňových a správních exekucí, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.