Kategorie novinek
Změny v dani z nabytí nemovitých věcí – mýty a fakta
11.10.2016Co rozhodně tato novela nepřináší:
- žádné další daně a komplikace pro mladé rodiny Za prvé, sazba daně zůstává na úrovni 4 %. Za druhé, v současné době prodávající zcela běžně navyšuje kupní cenu o částku, která odpovídá výši daně z nabytí nemovitých věcí. Ve svém důsledku se tak daň již dnes přenáší na kupujícího.
- žádné zdražování nemovitostí Díky jednoznačnému stanovení poplatníka daně – nabyvatele můžeme očekávat větší tlak na snižování kupních cen. Kupující, který bude poplatníkem daně, totiž bude ochotný zaplatit za nemovitost nižší částku než nyní. Prodávající by měl být také ochoten nemovitou věc prodat za nižší cenu, protože po jejím inkasování již nebude muset platit 4% daň. Konečná částka, které prodejce dosáhne po odečtení všech nákladů, by měla být tedy stejná bez ohledu na to, kdo bude poplatníkem daně.
Co naopak novela přináší:
- nižší daň Uveďme si jednoduchý příklad. Pokud dnes prodávající obdrží od kupujícího kupní cenu ve výši např. 1 000 000 Kč, která je nabývací hodnotou a tedy základem daně, daň se platí z onoho jednoho milionu Kč. Prodávajícímu po odečtení daně zůstane částka 960 000 Kč. Pokud bude poplatníkem nabyvatel, bude při koupi ochoten zaplatit částku nižší cca o 4 %, protože si bude vědom své daňové povinnosti. Bude tudíž ochoten zaplatit prodávajícímu např. kupní cenu ve výši cca 960 000 Kč. Bude-li tato částka nabývací hodnotou, daň se bude vypočítávat z této částky. U tohoto příkladu bude daň nižší o 1 600 Kč.
- větší transparentnost i právní jistotu Novela ruší institut ručitele. Díky tomu bude postavení účastníků daňového řízení posíleno. Dnes totiž nemá kupující, pokud je poplatníkem daně převodce, jakožto ručitel žádnou jistotu, zda nakonec nebude daň platit on. Nový majitel ručí za to, aby daň prodávající skutečně zaplatil, ale nemá žádnou možnost jej k tomu donutit. Pokud své povinnosti prodávající nesplní, musí kupující uhradit daň státu za něj.
- účinnější výběr daně, snazší vymahatelnost Prodávající je méně motivován daň skutečně státu uhradit, protože mu už nemovitost nepatří. Kupujícího naproti tomu je jednodušší dohledat, neboť žije buď přímo v zakoupené nemovitosti a jeho trvalý pobyt je známý z katastru nemovitostí.
- zjednodušení a zpřehlednění pravidel Dosavadní úprava je formulována nejednoznačně, což zvyšuje riziko daňových nedoplatků.
Současný stav, kdy je poplatníkem daně prodávající a kupující ručí za to, že prodávající daň skutečně uhradí, představuje raritu. Jednoznačným stanovením nabyvatele jako poplatníka daně a zrušením institutu ručitele se tak Česká republika zařadí mezi drtivou většinu zemí Evropské unie. Daň z nabytí nemovitosti je majetková daň, která je úzce spjata se samotným majetkem. Je proto zcela logické, že jejím poplatníkem má být právě ten, který danou nemovitost nabývá.
další novinky v kategorii: Majetkové daně
Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí
30.04.2024
Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion držitelů datových schránek obdrží údaje k zaplacení daně jejich prostřednictvím, bezmála dalšímu milionu poplatníků přihlášených k zasílání e-mailem budou údaje doručeny do jejich e-mailové schránky. Ostatním poplatníkům této daně pak finanční správa nejpozději do 24. května rozešle poštou celkem 1,8 milionu složenek. Vzhledem k letošnímu navýšení daně průměrně o 80 % dostanou z opatrnosti složenku do schránky i ti, kteří jsou přihlášení do daňové informační schránky na portálu MOJE daně, kde mají platební údaje dostupné. Zhruba 50 tisíc poplatníků daň platí prostřednictvím SIPO. Lhůta pro zaplacení daně (nebo první splátky) končí 31. května 2024.
Upozornění na odložení účinnosti novely zákona o DPH týkající se nemovitých věcí na 1. 1. 2024
07.07.2023
V návaznosti na zákon č. 284/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona, mělo s účinností od 1. 7. 2023 dojít také ke změnám zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), v oblasti nemovitých věcí.
Kdy podat přiznání a zaplatit daň z nemovitých věcí na rok 2023?
05.01.2023
Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí uplyne v letošním roce v úterý 31. ledna. Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas až do 31. května 2023.
Nezapomeňte do konce května zaplatit daň z nemovitých věcí
31.05.2022
Finanční správa rozeslala k zaplacení daně celkem 2,8 mil. obálek se složenkami, které by měly být poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky a držitelům datových schránek jsou tyto informace zasílány do jejich schránek. Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) pak končí 31. května 2022.
Finanční správa začíná rozesílat složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí
03.05.2022
Celkem 2,8 mil. obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022 začíná Finanční správa rozesílat mezi poplatníky. Složenky budou poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2022. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky. Prostřednictvím datové schránky jsou tyto informace zasílány jejím držitelům. Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května 2022.