Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Otázky a odpovědi k placení daně z nemovitých věcí

15.05.2014
Jak mám postupovat, když jsem do dnešního dne neobdržela složenku k placení daně z nemovitých věcí? Moji sousedé už složenku mají.

Složenky k placení daně z nemovitých věcí jsou doručovány plošně po území celé republiky, nikoliv po regionech, jako tomu bylo v minulosti. Poplatníci daně z nemovitých věcí v určité konkrétní lokalitě tedy nedostávají složenky najednou. Poslední složenky budou doručeny poplatníkům daně z nemovitých věcí do 25. 5. 2014. Pokud ani k tomuto datu složenku neobdržíte, pak kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu, abyste zjistila přesnou výši daně.

Proč mám v obálce dvě stejné složenky od téhož finančního úřadu?

Pokud Vám byla vyměřena daň z nemovitých věcí vyšší než 5.000 Kč, je splatná ve dvou splátkách, avšak máte také možnost ji uhradit také najednou v termínu první splátky. Podle Vaší volby tak použijete jednu nebo dvě složenky, na nichž vyplníte odpovídající výši hrazené částky.

Proč není přímo na složence vytištěna částka daně k úhradě?

Pokud činí výše vyměřené daně z nemovitých věcí více než 5.000 Kč, je splatná ve dvou splátkách, avšak poplatník má možnost daň uhradit také najednou v termínu její první splátky. Spolu s daní z nemovitých věcí může poplatník uhradit také případný nedoplatek na této dani, případně také příslušenství daně. Z těchto důvodů má poplatník možnost volby výše hrazené částky, kterou doplní na základě údajů uvedených na oddělitelné informační části (tzv. alonži) složenky.

Je možno použít údaje z oddělitelné informační části složenky použít pro platbu bankovním převodem, respektive prostřednictvím internetového bankovnictví?

Pro uvedené způsoby placení daně z nemovitých věcí lze použít všechny údaje pro placení, předtištěné na složence, s výjimkou konstantního symbolu 1149, určenému pouze pro platby složenkou, který je třeba nahradit konstantním symbolem 1148.

Z jakého důvodu mi byla doručena složenka, i když jsem daň již zaplatil?

Aby mohly být složenky včas vytištěny a rozeslány, je nutno datové soubory pro tisk vytvářet s určitým předstihem. Pokud poplatník daň zaplatí v době, kdy již byl datový soubor vytvořen, bude složenka zaslána. V takovém případě nebude platit daň znovu, ale údaje na složence mu poslouží pro kontrolu zaplacené částky tj. výši daně, termínech splátek a případném přeplatku nebo nedoplatku na jeho osobním daňovém účtu. Proto je také na oddělitelné části složenky uvedena informace: "Pokud jste daň na rok 2014 již uhradili, zkontrolujte správnost uhrazené částky, případný rozdíl doplaťte do termínu splatnosti daně".

V loňském roce mi matka darovala pozemek. Proč má matka dostala složenku na daň z nemovitých věcí, když již není majitelkou tohoto pozemku a jiné nemovité věci v kraji nevlastní?

Podle § 13a odst. 9 ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí, postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období.

Lze předpokládat, že v daném případě nebyla splněna povinnost vyplývající z ustanovení § 13a odst. 9 zákona o dani z nemovitých věcí a správci daně nebyl oznámen zánik daňové povinnosti u původního vlastníka nemovité věci, v daném případě pozemku. Doporučujeme Vám, abyste místně příslušnému finančnímu úřadu neformálním dopisem oznámili, že na základě darování původní majitelka pozemku již není u příslušného finančního úřadu poplatníkem daně z nemovitých věcí.

K čemu slouží adresa P. O. Boxu Finanční správy, uvedená na obálce se složenkou?

Tento P. O. Box je zřízen pouze pro vracení nedoručitelných složenek Českou poštou, a není proto určen k zasílání jakékoli další korespondence orgánům Finanční správy. Veškerá podání v daňových věcech zasílejte spravujícímu územnímu pracovišti místně příslušného finančního úřadu, který Vám daň vyměřil, na adresu, která je uvedena na oddělitelné části složenky.

Mohu daň z nemovitých věcí zaplatit složenkou také v zahraničí, kde se dlouhodobě zdržuji?

Složenku pro placení daně z nemovitých věcí je možno použít pouze na všech pobočkách České pošty na území České republiky. Ze zahraničí lze daň zaplatit bezhotovostně bankovním příkazem, číslo účtu finančního úřadu je však nutno uvést v mezinárodním kódu IBAN. Čísla bankovních účtů finančních úřadů nejčastěji placených daní v mezinárodním formátu IBAN naleznete na internetových stránkách Finanční správy http://www.financnisprava.cz ve složce Placení daní, kde naleznete také další užitečné informace a odpovědi na otázky k této problematice.

Je i nadále možné zaplatit daň v pokladně finančního úřadu?

Daň z nemovitých věcí je možno zaplatit v pokladnách všech územních pracovišť finančních úřadů, s ohledem na jejich kapacitu a množství poplatníků této daně však doporučujeme platbu složenkou nebo bezhotovostní platbu platebním příkazem.





další novinky v kategorii: Majetkové daně

Nezapomeňte do konce května zaplatit daň z nemovitých věcí
31.05.2022
Finanční správa rozeslala k zaplacení daně celkem 2,8 mil. obálek se složenkami, které by měly být poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky a držitelům datových schránek jsou tyto informace zasílány do jejich schránek. Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) pak končí 31. května 2022.


Finanční správa začíná rozesílat složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí
03.05.2022
Celkem 2,8 mil. obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022 začíná Finanční správa rozesílat mezi poplatníky. Složenky budou poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2022. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky. Prostřednictvím datové schránky jsou tyto informace zasílány jejím držitelům. Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května 2022.


Informační leták pro poplatníky daně z nemovitých věcí ohledně zasílání složenek pro platby daně z nemovitých věcí od roku 2021
29.04.2021
Informační leták pro poplatníky daně z nemovitých věcí ohledně zasílání složenek pro platby daně z nemovitých věcí od roku 2021


Přiznání k dani z nemovitých věcí a silniční dani podáte až do konce března
17.01.2021
Ministerstvo financí dnes přistoupilo k prominutí příslušenství daně z nemovitých věcí a daně silniční. Fakticky se tím termín podání daňového přiznání k těmto daním odsouvá pro všechny daňové subjekty z 1. února na 1. dubna 2021, a to bez rizika sankcí z prodlení.


Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí- žádost
07.10.2020
S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo ke dni 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později, a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Nezapomeňte do konce května zaplatit daň z nemovitých věcí
Finanční správa rozeslala k zaplacení daně celkem 2,8 mil. obálek se složenkami, které by měly být poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky a držitelům datových schránek jsou tyto informace zasílány do jejich schránek. Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) pak končí 31. května 2022.

Nezveřejnění účetních závěrek může vyjít účetní jednotky příliš draho
Spousta podnikatelů má svou účetní závěrku za rok 2021 hotovou a své daňové přiznání podané. Tímto ale povinnost účetní jednotky nekončí. Jaký je termín pro zveřejnění účetní závěrky do sbírky listin a jaké sankce mohou účetní jednotky za nesplnění povinnosti očekávat?

další novinky

Kalkulace ceny